Далеко від дому: як проголосувати за межами України

Наприкінці березня українцям доведеться зробити важливий вибір – обрати президента своєї країни. Ви теж ставитесь до цієї значущої дати з усією відповідальністю, але через певні обставини – відрядження, подорож, навчання закордоном тощо – будете поза межами України у цей час. Що робити і як виконати свій громадянський обов’язок?

По-перше, не засмучуйтесь і не скасовуйте свою подорож. Ви маєте право змінити місце голосування. Цілком легально і без будь-яких втрат.

Коли треба подати заяву?

Змінити місце голосування можна до 25 березня (включно) цього року. При необхідності процедуру буде потрібно повторити перед другим туром виборів.

Де подати заяву на зміну місця голосування?

Необхідно персонально відвідати відділ ведення реєстру виборців (нажаль, зробити це віддалено, в електронній формі, неможливо) та оформити заяву про тимчасову зміну місця голосування. Такі відділи є в кожному районі або місті Україні.  За посиланням можна ознайомитися з повним переліком. Також можна подати заяву до Державного реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України.

Які документи треба долучати до заяви?

За даними з офіційного сайту Державного реєстру виборців: «До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси.

Такими документами, наприклад, можуть бути: документ про відрядження, довідка з місця навчання, договір найму (оренди) житла, документ, що підтверджує право власності на житло, проїзні документи, путівка в санаторій, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, тощо».

Після того, як ви успішно владнаєте усі справи в Україні, залишиться найголовніше: фактичне голосування. План дій виглядатиме приблизно так:

  • 31-го березня з’явитися особисто прийти на відповідну закордонну виборчу ділянку;
  • Мати при собі документ, що підтверджує громадянство України та є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонній виборчій дільниці (паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України).
  • Сумлінно віддати свій голос.

Маленька ремарка: Для того, щоб уникнути напружених ситуацій та зайвої головної болі, краще зробити усе заздалегідь.

Вдалої подорожі!