Ліжник, мотанка, тарілка-сграфіто: 7 небанальних подарунків з України
СПЕЦПРОЕКТ
Ліжник, мотанка, тарілка-сграфіто: 7 небанальних подарунків з України
Туристичний портал Big 7 Travel нещодавно включив Київ до списку місць, які варто відвідати цього десятиліття — українська столиця опинилася у трійці лідерів рейтингу. Та й загалом ми на власні очі спостерігаємо, як Київ стає все більш туристичним — чотири мільйони іноземців за 2019 рік обрали для подорожі саме його. Статистика виїздів закордон теж вражає: минулого року кордон перетнули рекордні 102 мільйони осіб.

За кожною з цих цифр стоїть конкретна людина, її спілкування з іноземними друзями чи партнерами, обмін культурою. А отже — й подарунками «на згадку». І питання що привезти з України або порадити для покупки як сувенір, стає все більш актуальним. На жаль, ринок досі переповнений банальними магнітами, шароварними фігурками із варениками або чужорідними матрьошками. Де ж шукати дійсно автентичні та стильні сувеніри, що характеризують сучасну Україну? Разом з проєктом «Всі. Свої» ми підготували список презентів від українських брендів — придбати їх можна на маркеті «Сучасне Етно» 22–23 лютого.
Кераміка
Ручний гончарний круг з'явився на території України у II столітті нашої ери. З того часу майстри-керамісти та гончарі накопичили неоціненний досвід роботи з глиною та створили цілий культурний пласт, який багато може розповісти про нашу країну. Опішне, Косів, Бубнівка — це осередки керамічної справи, які до сьогодні зберегли свою міць, тут досі гончарять цілими родинами.

Косівська кераміка, що відображає образні сюжетні мотиви з життя гуцулів та сакральні символи, була внесена до Репрезентативного списку нематеріальної художньої спадщини людства ЮНЕСКО. Ритований розпис з затіками (патьоки зеленої поливи, спрямовані вбік) робить косівські горщики та ринки, глечики та дзбанки, корчаги, баклаги та куманці унікальними, не схожими ні на що інше. Важко сплутати з іншою і Опішнянську кераміку — мальований посуд з рослинним орнаментом завжди має округлі форми, тут не знайдеш гострих кутів. А зооморфні фігурки левів, баранців, биків, коників та півнів можуть бути як декоративними статуетками, так і цілком практичними глеками та кухлями. Древні орнаментальні структури кримськотатарської майоліки відрізняються від приглушених відтінків та лаконічних сюжетів уже згаданих напрямків: тут вибухово яскраві кольори, безліч дрібних деталей, характерні образи на кшталт човна, верблюда чи граната.

Що подарувати: Якщо ви хочете презентувати іноземцеві кераміку, обирайте речі з характером та національним колоритом: це може бути яскраве блюдо або чайник у техніці майоліка, а може — келих чи підсвічник у техніці сграфіто, коли малюнок «продряпують» крізь кольоровий шар поливи. Також варто звернути увагу на роботи майстрів, які не є представниками конкретної гончарної школи чи осередку — вони творять оригінальні чашки, тарілки, вази на межі ужитковості та сучасного мистецтва.

У кого купити: Rustem Skybin, Dmytro Bilokin ceramics, «Кераміка сім'ї Троць».
Килими та ліжники
Ще одна древня традиція — це килимарство. І якщо килими в широкому розумінні виготовляються у багатьох країнах, то Україна має свою «фішку» й тут. Унікальні ліжники — це вовняні килимки-покривала, які з давніх-давен виготовляють гуцульські майстри. Вони ткались на домашніх верстатах, вивалювались у карпатських водах та сохли на свіжому гірському повітрі. А користувались ними не лише для побутових потреб — наші предки спостерегли, що ліжники мають цілющі властивості. Овеча шерсть допомагає вилікувати артрит та радикуліт.

Що подарувати: У бажанні зберегти, переосмислити традиції та познайомити з ними широкий загал сучасні українські бренди виготовляють ліжники за старовинними технологіями. Усі вони мають сучасний дизайн: можете сміливо дарувати їх як сувенір і прихильникам стилю кантрі, і власникам міських лофтів. Також можна обрати і вовняні килими з яскравими геометричними принтами, і маленькі лаконічні килимки, і доріжки.

У кого купити: Kilimartstudio, «Ґушка».
Ліжник, мотанка, тарілка-сграфіто: 7 небанальних подарунків з УкраїниЛіжник, мотанка, тарілка-сграфіто: 7 небанальних подарунків з УкраїниЛіжник, мотанка, тарілка-сграфіто: 7 небанальних подарунків з України
Вироби з дерева
Посуд, меблі та інші предмети побуту наших предків часто були дерев'яні. З деревини робили все: від ложок, кухликів та сільничок до цебер та бочок, від мисок до поличок, стільців та ліжок, від скринь та саней до одвірків, підвіконь та балок. Часто ці вироби прикрашали різьбою: так звичайні речі ставали таким собі культурним літописом країни. Сьогодні дерев'яний посуд знову повертається в українські оселі після того, як його «змило» хвилею кераміки та пластику серійного виробництва. Він оселяється на кухонних полицях, а також займає почесні місця у вітальнях як унікальний декор.

Що подарувати: Прекрасним сувеніром можуть стати тарілки та піали, чашки та келихи, виделки та ложки, сервірувальні дошки та вази з різних порід дерева. Дуб, горіх, ясен, шовковиця та інші породи дерева, що використовують українські майстри у своїй роботі, мають унікальний патерн деревини, що ніколи не повториться у двох схожих виробах. А ще вони повністю безпечні та значно екологічніші за звичайний посуд з мас-маркету. Бренди також пропонують більш серйозні подарунки – це може бути лампа, люстра чи навіть раковина з деревини. А якщо сумніваєтеся, що адресатка оцінить сувенір у вигляді тарілок — презентуйте їй різьблену дерев'яну брошку, сережки чи кулон-дукач.

У кого купити: WoodenDreams, Wood Stuff, КОКА.

Ляльки-мотанки
Уже більш ніж п'ять тисяч років нараховує традиція ляльок-мотанок. Але, на відміну від вишиванок чи рушників, вони не так знані серед загалу — не тільки за кордоном, а й в Україні. А між тим, історія у цих тканинних лялечок діже цікава: їх виготовляли з текстилю, але при цьому не користувались ні ножицями, ні голкою. Тканину потрібно було розірвати руками, а потім змотати ниткою (звідси і назва). Переважно їх використовували як ляльку для дітей, але не просту: в мотанку клали не лише тканину-наповнювач. Мати могла замотувати туди шматочки хліба чи фруктів і підвішувати над колискою. Так лялька дійсно оберігала дитину, поки жінка працювала.

Що подарувати: Сьогодні мотанка втратила більшість своїх практичних задач. Вона перетворилась на оберіг і культурний спадок, ще один артефакт, що допомагає глибше вивчити традиції країни. А у виконанні сучасних майстрів — це ще й стильний декор. Адже виглядають мотанки від українських брендів дуже привабливо. Автентичні мотанки у яскравих національних строях або ніжні у фантазійних вишитих льолях — яку б не обрали, вони стануть оригінальним сувеніром.

У кого купити: MOTANKA, Motanka Sisters.
Вироби з льону та конопель
Вирощування та обробка льону і конопель — давнє українське заняття. Волокна цих рослин ставали основою для переважної більшості одягу та домашнього текстилю наших предків. Кількість тканини, яку виготовляли вручну — від посадки рослини до перетворення її у нитку, а згодом у текстиль минало дуже багато годин копіткої ручної праці — ототожнювалася з рівнем заможності. Льон мав ритуальне значення, використовувався у багатьох обрядах. Лляні сорочки, скатертини та рушники того часу — справжні зразки народного мистецтва.

Що подарувати: Сьогодні, коли багато хто відмовляється від синтетичних матеріалів і переходить на екологічні натуральні тканини, льон стає ідеальним подарунком. Можете презентувати домашній текстиль, скатертини, рушники, серветки та еко-торбини з льону, оздоблені ручною вишивкою — усе це має сучасний мінімалістичний дизайн. Є в українських і домашній та вишитий одяг з льону у стилі етно. Для поціновувачів традиційних патернів обирайте автентичні українські вишиті подушки в сучасній інтерпретації.

У кого купити: «Бальон», Yasyk, ETNODIM Home.


Свічки та аромати
Свічки займали важливе місце у традиціях українців. Теплий вогник палав, коли людина народжувалася і проводжав її після смерті. На Святвечір запалювали свічки, які робили з чистого бджолиного воску, приказуючи при цьому молитву. Особливо важливою була «Громовиця» — товста свічка, яку освячували в церкві раз на рік разом із сушеними травами. Вона вважалася оберегом від хвороб, негоди та інших негараздів.

Що подарувати: Свічка — нейтральний та універсальний подарунок, який підійде для малознайомої людини. Якщо хочете, щоб цей презент нагадував про Україну, оберіть традиційну свічку з натурального бджолиного воску, яка зовні нагадуватиме старовинні. Або ж можна купити стильну сучасну свічку, що матиме неповторний український аромат — наприклад, карпатських трав.

У кого купити: Poetry Home, «Медові свічки».
Аксесуари для дому
Звичайно ж, наші предки намагались зробити свій побут якомога зручнішим. І використовували для цього лише натуральні матеріали. Гірчиця і коноплі, воск і льон, дерево і трави слугували і на кухні, і у вбиральні. Сьогодні вони поступово повертаються у вжиток: обертів набирає тренд на sustainability, а значить, люди шукають екологічні товари на заміну звичним пластиковим та синтетичним.

Що подарувати: Прихильникам екологічного способу життя та концепції «нуль відходів» можна презентувати анти-губки для миття посуду, вощені серветки для зберігання, конопляні шкребки — усе це допомагає скоротити кількість сміття і не шкодить довкіллю. Постільна білизна, мішечки для багетів та торбинки-шопери теж поповнюють список подарунків з префіксом «еко». А для фанатів правильного та естетичного зберігання можна обрати джутові кошики.

У кого купити: Shabaltas, Osha, skryniaaa, KOLO NATURE.
22 та 23 лютого відбудеться маркет "Cучасне Етно", де можна придбати оригинальні сувеніри та подарунки з України.