14 музеїв Стамбула, які занурюють в історію

На території столиці Туреччини розкидана велика кількість музеїв. Зробіть крок назад в історію та власними очима погляньте на класичні реліквії минулого або ж сучасні артефакти сьогодення. Адже у музеях Стамбула кожен знайде щось для себе.

Археологічний музей Стамбула

музеї стамбула

Археологічний музей Стамбула (Istanbul Arkeoloji Müzesi) – це неймовірна архітектурна споруда, що зберігає у своїй стінах унікальну колекцію тисяч творів чисельних цивілізацій, від Балкан до Африки та від Малої Азії до Ірану. Археологічні музеї Стамбула (Istanbul Arkeoloji Müzesi) є одними з найважливіших у місті, а заснував їх археолог, художник і куратор Осман Хамді Бей. Це перший музейний комплекс, створений в Туреччині, до якого входять три окремі будівлі — Археологічний музей, Плиточний маєток-кіоск та Музей стародавнього Сходу. Найстаріша з цих будівель – Плиточний маєток-кіоск (Çinili Köşk); в ній розміщений Музей Стародавнього Сходу, де представлені фантастичні зразки турецької плитки та кераміки. У 1993 році музей виграв Музейну премію Європейської Ради, та це не дивно, зважаючи на свою величну архітектуру і неймовірні медитативні сади. Крім того, музей археології може похвалитися колекцією з 726 542 цінних експонатів. Плиточний маєток-кіоск був зведений в 1472 році в архітектурному стилі Сельджуків і оздоблений плитками Османської епохи. Плитка, яка прикрашає екстер’єр, постає чи не єдиним прикладом османської не воєнної архітектури. Роботи в кіоску варіюються від зразків XV-XVI століття з Ізніка до XVIII-XIX століття, коли плитка з Кютах’ї та Чанаккале вважалася більш модною.

Музей турецького та ісламського мистецтва

Музей турецького та ісламського мистецтва в стамбулі

Останній музей, що залишився з Османської імперії, та перший турецький музей, який об’єднав під одним дахом зразки турецького та ісламського мистецтва. Рішення створити такий музей було спричинене серією розграбувань важливих пам’яток у мечетях, а також лож та гробниць дервішів (мусульманських монахів-аскетів). Спочатку музей знаходився у старій кухонній будівлі мечеті Сулеймана, але у травні 1983 року мистецька колекція була перенесена до колишнього палацу великого візира Ібрагіма-паші, що розташований в районі Фатіх. У музеї демонструються дорогоцінні роботи з династій Омейядів, Селюків, Аббасидів, Сафвідів і турецької та ісламської спільнот. Тут ви побачите колекцію з 15 000 рукописних томів, сплетених вручну килимів, кераміки, зразки з різьблення по дереву та металу у семи відділах – “Роботи з дерева”, “Кераміка та скло”, “Мистецтво металу”, “Етнографія”, “Мистецтво каменю” і “Килими та Каліграфія”. Музей турецького та ісламського мистецтва – це неймовірне місце, яке документує багату ісламську спадщину регіону.

Музей мозаїк Великого палацу

Музей мозаїк Великого палацу в стамбулі

Діти гасають за гусьми, слон бореться з левом, кобила годує своє лоша, дитина кормить віслюка, ведмеді їдять яблука, чоловік доїть козу – це все і не тільки насправді сцени повсякденного життя у Візантійській імперії. Вони увіковічені на стінах у Музеї мозаїк Великого палацу (Büyük Saray Mozaikleri Müzesi), до того ж створені були у проміжку між 450 і 550 роками. Мозаїки багаті артистизмом, який присутній у кожній зображеній сцені. Камені мозаїки мають розмір у середньому 5 мм і складаються з вапняку, теракоти та кольорових камінців. Зображення виконані у стилі “Opus Vermiculate” (коли мозаїка підкреслює контури зображуваного предмету) і тому ретельно розміщені між частинами мармуру.Зображення на фоні білого мармуру нанесені технікою «Риб’яча луска». Музей мозаїк Великого палацу є частиною мечеті собору Святої Софії; обидва вони розташовані в районі Султанахмет у старій частині міста і є обов’язковими для відвідування у Стамбулі.

Читайте також: Гід безкоштовними розвагами в Стамбулі

Музей Галата Мевлеві

Музей Галата Мевлеві в стамбулі

У 1491 році диван Мехмета Деде заснував першу у Стамбулі обитель послідовників Галата Мевлеві (Galata Mevlevihanesi). Попри стихійні лиха, які руйнували територію протягом століть, вона проіснувала до наших днів. Безсумнівно, це одна з найважливіших пам’яток османської епохи, яка знаходиться в районі Бейоглу. З 2007 року тут проводились ремонтні роботи та значні реконструкції, тож лише 21 листопада 2011 року обитель знову відкрила двері для відвідувачів. Зараз будинок Мевлеві схожий на сучасний музей, що розташувався на трьох поверхах. При вході вас привітно зустрічає велика територія, на якій зазвичай відбуваються церемонії кружляння. Це місце красиво оздоблене горіховим деревом з неймовірними каліграфічними написами вздовж стін та стелі. Обов’язково погляньте на кімнати дервішів на другому поверсі, коли будете відвідувати обитель. Ви побачите там предмети для релігійних обрядів, традиційне вбрання та голограми дервішів під час церемонії кружляння — таке не можна пропустити. На останньому поверсі є ще кілька зразків мистецтва каліграфії, виробів з мармуру та гравюри. Якщо ж ви відвідаєте обитель на вихідних, то станете свідком відомої церемонії та на власні очі побачите неймовірні вистави кружляння, які та роблять цю релігію такою унікальною.

Стамбульський Музей історії науки та техніки в ісламі

Стамбульський Музей історії науки і техніки в ісламі в стамбулі

Музей історії науки та техніки в ісламі — це перший подібний музей в Туреччині. Тут ви знайдете моделі та макети разом із 570 інструментами, створеними мусульманськими вченими з IX по XVI століття. Будівля Музею історії науки та техніки в ісламі розділена на два поверхи та займає площу 3500 квадратних метрів. Окрім іншого тут ви також знайдете деталі, що використовуються в галузях астрономії, фізики, хімії, математики, географії та оптики. Серед найцікавішого — карта світу, намальована Мухаммадом аль-Ідрісі, мініатюрні шкали, розроблені Абдуррахманом ель-Хазіні, та механічний годинник, створений Такі ад-Діном Мухаммадом ібн Маруфом. А ще ви отримаєте нагоду прогулятися ботанічним садом Ібн-і Сіна на території музею.

Музей Сакипа Сабанджі

Музей Сакипа Сабанджі стамбул

Культурна цінність на мистецькій арені Стамбула – музей Сакипа Сабанджі — регулярно проводить виставки та може похвалитися унікальною колекцією. З 2002 року музей Сакипа Сабанджі (Sakıp Sabancı Müzesi) вважається приватним музеєм мистецтв, що знаходиться на березі Босфору в одному з найстаріших кварталів Емірган. Історична будівля, в якій розміщений музей, була зведена на замовлення ​​родини єгипетського віце-султана в 1927 році, а через скульптуру коня перед фасадом стала відома як Кінний маєток (Atlı Köşk). Після 1966 року в будівлі мешкав турецький бізнесмен Сакип Сабанджі. У 1998 році маєток разом із колекцією власника Сакипа Сабанджі, був подарований університету, названому на його честь, та перетворений на музей. Постійна колекція містить рукопис Священного Корану, меблі та предмети побуту відомих турецьких митців, таких як Осман Хамді Бей та Фікрет Муалла. Музей також добре знаний організацією та виставкою всесвітньо відомих експонатів з усього світу. Відтак недавно в стінах музею були виставлені роботи Пікассо, Моне, Аніша Капура, Сальвадора Далі, Міро та багато інших. Рекомендуємо вам хоча б прогулятися музеєм, оскільки тут відкривається захопливий вид на місто, та скуштувати турецької кухні у ресторані при музеї опісля.  

Читайте також: 10 ідей чим зайнятися в Каппадокії

Музей килимів

Музей килимів стамбул

Музей килимів (Halı Müzesi) – один із найбільш чарівних музеїв міста з великою колекцією килимів та плахт. Вперше він був відкритий в 1979 році в будівлі Хюнкар Касрі, в межах комплексу мечеті Султанахмет, виставивши на огляд зразки килимів та плахт з усієї Анатолії. У 2013 році колекція знову переїхала до старої кухонної будівлі собору Святої Софії в СултанАхмет. Музей, який має безпрецедентну колекцію килимів, складається з трьох відділів: період Бейліклера, Центральна та Східна Анатолія та Османський період. Насправді деякі найцінніші експонати музею сягають у часі епохи Бейліка XIV століття. Тут також зберігається килим XV століття з приголомшливими тваринними мотивами. Багато виставлених експонатів, у тому числі перські, кавкаські та ушацькі, були подаровані мечетями. Насправді це ідеальне місце, щоб відчути атмосферу ткацтва та різноманітність технік, що використовувались для виготовлення килимів з XIV до XX століття.

Воєнно-морський музей Стамбула

Воєнно-морський музей Стамбула

Воєнно-морський музей Стамбула вважається одним з найважливіших музеїв у світі завдяки своїй багатій колекції та експозиції морської історії від часів Османської імперії до наших днів. Він розташований у самому центрі міста на головній площі Бешикташа поряд із могилою османського адмірала Барбароси Хайреддіна Паші. Постійна колекція, яка налічує понад 20 000 експонатів, виставляється у двох будівлях музею і навіть у прилеглому до нього саду. На виставці представлені різні частини суден, предмети з османських кораблів, човни разом з оснащенням та меблями, а також моделі та макети оригіналів корабельної техніки. Стіни рясніють картинами, що зображують важливі події в морській історії, а також частини приватної яхти Ататюрка. На останньому поверсі виставлені банери, гармати, зброя та морські вбрання. Цей величезний музей займає площу 1500 квадратних метрів. Тож не дивно, що у найпросторішій залі виставлені човни палацу.

Читайте також: Як організувати трекінг по Лікійській стежці

Музей іграшок в Стамбулі

Музей іграшок в Стамбулі

Музей іграшок в Стамбулі (İstanbul Oyuncak Müzesi) відкрив свої двері для відвідувачів у Національний день дітей Туреччини, 23 квітня 2005 року. У музеї виставлена ​​особиста колекція іграшок поета Суная Акіна. З 1990 року він подорожував світом, аби відвідати антикварні у різних країнах та зібрати свою колекцію іграшок. За 20 років він організував власний історичний музей дитячих забавок, який розмістив в особняку у районі Гестепе. Ці іграшки у найрізноманітніший спосіб дають змогу торкнутися життя людей та світу в цілому в різні епохи. А сама будівля музею була майстерно спроектована митцем Айханом Доганом. Цей музей є одним із перших подібних у Туреччині та Європі, тож завдяки йому зараз й інші музеї іграшок з’являються у турецьких містах. Виставлені в музеї забавки – то прекрасний спосіб поринути у світову історію. Наприклад, космічні іграшки відображають нестерпне бажання та перші кроки людства досягти Місяця. А про промислову революцію та її важливе значення в сучасній цивілізації ви можете дізнатись завдяки різним моделям експонатів-поїздів. А для тих, хто хоче трохи поностальгувати, радимо кинути оком на іграшки у вигляді Чаплі Чапліна. Тут є все, про що ви можете подумати: від простих машинок до героїв бойовиків, від солдатів на полі бою до лялькових будиночків. Найстаріший експонат в музеї – це іграшкова скрипка, виготовлена ​​у Франції близько 1817 року. У листопаді 2012 року в Стамбульському музеї іграшок відбулася зустріч Європейського союзу музеїв іграшок та дітей (TOYCO), який оголосив Стамбул “столицею музеїв іграшок”.

Музей Рахмі Коча

Музей Рахмі Коча

Музей Рахмі Коча висвітлює історію промисловості під гаслом „Дзеркало промислової спадщини”. Він зібрав у своїх стінах першу в Туреччині промислову колекцію транспорту, авіації, наукових приладів, машин, моделей та іграшок. Музей Рахмі М. Коча має багатшу колекцію, ніж будь-який інший музей на території Туреччини. Він знаходиться в історичній будівлі Ленгерхане та на верфі Хаской. Багата колекція присвячена колишньому президенту Ататюрку, тож існує навіть цілий відділ з його вбраннями та меблями. У відділах, присвячених дорожнім подорожам, мореплавству та авіації, ви побачите все: від класичних автомобілів до трамваїв, які тягнуть коні; від відомих кораблів до реактивних літаків та всіх найважливіших частин історії транспорту. У відділі живої історії ви знайдете зразки рухомих фігурок з фармацевтики, годинникарства та виготовлення іграшок. Частину колекції можна оглянути просто неба між проспектом Хаской та Голден Хорн. Якщо ви захоплюєтесь автівками, цікавитесь літаками та історією промисловості, будьте готові очманіти від цієї неймовірної колекції.

Музей Пера

Музей Пера СТАМБУЛ

Історичний готель “Брістоль” у Таксімі був відреставрований і перетворений на музей Пера 8 червня 2005 року. Зараз тут виставляють свої роботи провідні художники світу. Цей музей, заснований Фондом Суни та Інан Кирач, організовує безліч різноманітних спільних мистецьких проектів з іншими важливими музеями та фондами, серед яких Державний Російський музей, Британська галерея Тейт, Музей Вікторії та Альберта та Фонд Університету Візуальних Мистецтв у Нью-Йорку. Найвідоміші митці, чиї роботи входять до постійної колекції музею, це мексиканці Фріда Кало і Дієго Рівера, іспанці Пабло Пікассо та Гойя, голландець Рембрандт та колумбієць Фернандо Ботеро. Додайте музей Пера до свого списку обов’язкових місць для відвідування. Майте на увазі: щоп’ятниці з 18:00 до 22:00 вхід до музею безкоштовний.

Мініатюрк

музей Мініатюрк стамбул

У Miniatürk ви маєте нагоду побачити всі найцікавіші місця Туреччини всього лиш за годину. Мініатюрк площею 60 000 квадратних метрів відкрився у віллі Зютлюце 2 травня 2003 року і став першим парком мініатюр у Туреччині. Тут представлено 135 макетів пам’ятників та будівель Туреччини, Європи та Османської імперії. Окрім мініатюрних будівель, які стоять на вулицях Стамбулу і сьогодні, ви можете побачити моделі будинків, яких уже немає. Серед них Мавзолей в Галікарнасі, фортеця Аджад та храм Артеміди. Парк також розташований на проспекті Голден Хорн – саме там, де відбувались найвизначніші для Стамбула історичні події. Адже лише на цьому узбережжі знаходяться пам’ятки, що охоплюють майже 3000 років історії. Розгляньте уважно казкові димоходи Каппадокії, кам’яні будинки Мардіна та міст Ташкепрю в Адані, а також мечеть Селіміє в Едірне, Велику мечеть Бурси та мечеть Султана Ейюпа. Зверніть увагу на палаци Топкапи та Бейлербеї, ліцей Галатасарай та Стамбульську середню школу, а також на чисельну кількість фортець, колон та водосховищ – адже саме це все робить Туреччину такою чарівною країною. Крім місць, що знаходяться безпосередньо у Туреччині, у музеї мініатюр ви також знайдете й такі, що розташовані у інших частинах світу, а саме – мечеть Аль-Акса в Єрусалимі та Старий Міст у Боснії. Мініатюрк був задуманий як музей просто неба. До того ж тут є сувенірний магазин, де кожен може придбати подарунки рідним чи уявний тур вертольотом над Туреччиною. Загалом, цей вихідний обіцяє стати чудовим, особливо для дітей. Майте на увазі: музей не забезпечує гостей аудіогідом під час відвідування. Проте ви можете самостійно завантажити мобільний додаток Miniatürk на свій телефон через Apple Store або Google Play і слухати екскурсію 9 мовами.

Читайте також: Розпродажі авіа до Стамбулу від €24

Музей невинності

Музей невинності стамбул

Перший у світі музей, створений за мотивами роману та заснований лауреатом Нобелівської премії Орханом Памуком. Розташований у районі Бейоглу на розі вулиці Чукурджума, музей експонує предмети з роману “Музей невинності”. Цей унікальний заклад є першим у своєму роді. Автор роману Орхан Памук втілює у життя свої “реальні предмети з вигаданої казки”. У музеї знаходиться майже все, що стосується відносин між головним героєм Кемалем та його коханою Фюсун. Разом з тим музей заохочує відвідувачів поринути у подорож відкриттів. Власне музей і роман були задумані одночасно, а експонати використовувались для підживлення ідей Орхана Памука. Музей планувався з 1990 року, відкрився у 2012 році і був визнаний Європейським музеєм року у 2014. Також музей став головним об’єктом документального фільму Гранта Гі “Невинність спогадів”. Якщо ви захоплюєтесь переплетінням кохання, історії та літератури, тоді Музей невинності має стати однією з перших зупинок вашого візиту до Стамбула.

Велике поштове відділення 

Велике поштове відділення  стамбул

Велике поштове відділення (Büyük Postane) – це гордість району Сіркеджі. Воно було зведене між 1905 і 1909 роками як будівля Міністерства пошти та телеграфу. Чотириповерхова будівля займає площу 3200 квадратних метрів. Але це не просто пошта. Інтер’єр музею та архітектура будівлі в цілому притягує сюди туристів не лише задля того, аби відправити комусь лист. Блакитно-помаранчеві вікна, високі стелі та інші османські архітектурні деталі XVI століття, використані дизайнером Ведатом Теком, додають будівлі особливої величі. Тож відвідайте Велике поштове відділення та надішліть листівку своїм рідним, а заодно помилуйтеся однією з найбільш виняткових будівель Стамбула.

Джерело.


Дешеві авіа з України в Стамбул

🛫 Київ – Стамбул від €78
🛫 Львів – Стамбул від €41
🛫 Одеса – Стамбул від €108
🛫 Харків – Стамбул від €44
🛫 Запоріжжя – Стамбул від €38

За розпродажами авіа до Стамбула можна стежити по тегу “Стамбул” на сайті, або підписавшись на сповіщення в Telegram або Viber.

Де жити в Стамбулі

🛏 Хостели від €14 за місце в дормі
🛌 Готелі від €25 за двомісний номер
🏠 Окремі апартаменти від €24