15 цікавих місць Харківської області, куди можна поїхати на вихідні

Куди? Побачити 15 локацій, що сховались у її нетрях. Дивацькі гори, озеро, пустеля, аеродром, багато дерев й старовинні садиби. Обіцяємо — буде цікаво!

Дізнавайтесь більше про цікаві місця України, підписуйтесь на наш Telegram канал або Viber групу.

1. Краснокутський дендропарк

цікаві місця харківської області куди поїхати на вихідні Краснокутський дендропарк

Краснокутський дендропарк — один з найстаріших в Україні, і точно найстаріший в області. Його цілком та повністю можна назвати творінням Івана Каразіна, якого вважають першим українським біологом. Він, отримавши від батька 17 га землі, заклав на них сад. Врахував природний рельєф, облаштував тераси, організував водовідведення. Також створив два ставки з особливим мікрокліматом для певних видів рослин. Іван Каразін багато подорожував і з кожної країни привозив нові експонати — з Китаю, Бразилії, Канади, Японії, Мексики тощо. Завдяки його роботі в Україні вперше з’явилось понад 50 видів рослин, які раніше ніколи тут не росли.

Наразі в парку представлено трішки більш ніж 350 видів рослин, серед яких — дерево Гінкго білоба, китайський ясен, японська софора, оцтове та корабельне дерево. Територія чудово облаштована — чисті алеї, джерела з питною водою, альтанки та інша туристична інфраструктура. Вхід для всіх безплатний, проводяться екскурсії.

Відстань від Харкова: 94 км.
Як доїхати: з автостанції №2 автобусом до селища Краснокутськ.

2. Садиба Куликовських

куди поїхати цікаві місця харківщини Садиба Куликовських

Садиба Куликовських — серед найстаріших споруд подібного типу у Харківській області. Її почав зводити у XVIII столітті полковник Куликовський, а закінчував вже його син. Колись тут був цілий комплекс приміщень — окрім розкішного маєтку з колонами, було збудовано оранжерею, конюшню, пташник, водяний млин. Висадили сад з терасами та створили декілька штучних ставків. Й навіть звели власний храм Архангела Михаїла.

Після смерті сина Куликовського його дочки не змогли утримувати маєток й продали його. Попри те, що частину господарських споруд розібрали на цеглу, головне приміщення маєтку збереглось. Зараз в приміщенні садиби розташовується Рокитнянський аграрний ліцей, співробітники якого переважно й підтримують її в нормальному стані. Церква ж, яка за радянських часів була складом, нині діє.

Відстань від Харкова:
Як доїхати: автобусом “Харків-Рокитне” з автостанції “Холодна гора” або електропоїздом з Південного вокзалу до станції Ордівка, звідки ще 3 км потрібно буде пройти пішки.

3. Солоне озеро

туристичні місця харківської області Солоне озеро в селі Антонівка

Солоне озеро в селі Антонівка — дійсно солоне, а його вода дуже нагадує морську. З’явилось воно внаслідок техногенної катастрофи: в процесі пошуку нових газових родовищ поблизу почали бурити свердловину, очікуючи знайти поклади природного газу під соляним куполом на великій глибині. Але на газ натрапили значно раніше, а його тиск виявися настільки високим, що довелось евакуювати працівників та місцевих  жителів. Аби не забруднювати атмосферу, газ підпалили — той доволі довго горів, але не вщухав. До того ж почало утворюватись провалля. Тоді свердловину залили бетоном й лише так зупини потік газу. З часом підземні води почали збиратись в природній заглибині, розмивали згадану соляну лінзу й утворили справжнє солоне озеро.

Вода тут досить солона, тому плавати легко, а пірнати — не дуже. Місцеві говорять, що вона добре загоює рани. Й вважають, нібито-то озеро дуже глибоке — близько 2 км, а на його дні лежить бурова установка. Нині триває процес його поступового опріснення.

Відстань від Харкова: 117 км.
Як доїхати: автобусом від автостанції №1 “Харків-Кегичівка”, й трішки пройтись пішки.

4. Садиба Вебера

куди поїхати в харківській області Садиба Вебера
Фото: Сергій Свердлов

Садиба Вебера (або Веберівка) розташовується на краю села Первухинка. Місцеві звуть її замком, та попри це вона — класична житлова садиба, в якій колись жив німець Вебер. Він працював на заводі магната Кеніга, розташованого неподалік — в селищі Гути. Та й сам магнат поселився близько — в садибі Шарівці, яка є наступною локацією в переліку. Тому їхнє відвідування варто поєднати, аби не їхати двічі в одному й тому ж напрямку.

Територія садиби величенька — 4 га. Загальна площа всіх споруд досягає 1200 м², найбільша з яких — власне, триповерхова садиба на 15 кімнат з червоної цегли. Поруч облаштовано парк, в якому можна відшукати залишки фонтану. За радянських часів у Веберівці був дитячий будинок, нині ж вона, здається, знаходиться у приватній власності. Адже минулого 2020 року її намагались продати. Чи продали, невідомо, але з дощок оголошень повідомлення зникло. Тому варто скористатись можливістю відвідати садибу безплатно.

Відстань від Харкова: 75 км.
Як доїхати: приміською електричкою з пересадками “Харків-Пасажирський-Люботин” та “Люботин-Губарівка” або “Люботин-Гути” залежно від розкладу та дня тижня. Далі — йти пішки.

Дивись також: Куди поїхати недалеко від Харкова

5. Шарівська садиба

красиві місця харківщини Шарівська садиба
Фото: goznamy.org.ua

Першим власником садиби був поміщик Ольховський, що й збудував її на початку XIX століття. Потім вона перейшла до рук цукрового магната Кеніга, за власництва якого набула теперішнього вигляду — “обросла” стайнями, фазанарієм (так, таке слово існує), господарськими прибудовами й парком з липовою алеєю та багатовіковими дубами, найстаріший з яких відсвяткував 600-річний ювілей. В центрі ансамблю — палац з 26-ма кімнатами, в якому навіть частково збереглось оздоблення та меблювання.

За радянських часів тут діяв туберкульозний санаторій, тому наприкінці 2008 року садибу зачинили й все добряче продезінфікували. Наразі відвідувати пам’ятку архітектури безпечно, але це вже не безплатно — зовсім нещодавно з відвідувачів почали брати невелику плату.

Відстань від Харкова: 74 км.
Як доїхати: автобусом з автостанції №2 в бік Краснокутська до селища Шарівка.

6. Садиба “Наталіївка”

поїхати на вихідні в харківській обаласті Садиба “Наталіївка”

Садиба “Наталіївка” збудована меценатом Іваном Харитоненком у 1884 році в селі Володимирівка у якості власної літньої резиденції. Попри звичний спосіб формування назв таких садиб, ця названа не за назвою села, а на честь онуки Харитоненка. На жаль, маєток зберігся лише частково — головного приміщення немає вже давно, але стоять на своїх місцях флігель, автентичні ворота, водонапірна башта й невеличка церква. Також лише частково зберігся ландшафтний парк. На територію можна заходити вільно.

Відстань від Харкова: 82 км.
Як доїхати: з автостанції №2 автобусом “Харків-Краснокутськ” до станції Мурафа, звідки ще понад 2 км потрібно пройти пішки.

7. Крейдяні гори

 Крейдяні гори в харківській області мальовничі місця поблизу харкова

Крейдяні гори в Дворічанському районі — абсолютно природне утворення. Вони простягаються вздовж обох боків річки Оскіл. Якщо піднятись на вершину якогось горбка, на річку відкривається неймовірний вигляд. Найкраще це робити (себто, підійматись) біля сіл Кам’янка та Новомлинськ. Окрім того, щоб гуляти схилами й милуватись річкою, тут ще можна поплавати — вздовж річки трапляються вдалі місця. Та найкращий пляж, кажуть, біля села Червоне Перше. Ще можна вполювати собі реліктовий сувенір. Звісно, якщо пощастить. Мова йде про мушлі древніх молюсків белемнітів, які називають “чортовими пальцями”. Саме цією локацією рухатись найзручніше на авто чи велосипеді, але дістатись можна й електричкою. Тут є джерело та колодязь, але краще з собою взяти чимало води.

Відстань від Харкова: 150 км.
Як доїхати: автобусом “Харків-Дворічна”; електричкою — з трьома пересадками: “Харків-Гракове”, “Гракове-Куп’янськ”, “Куп’янськ-Нежданівка”.

8. Олексіївська фортеця

 Олексіївська фортеця харківська область

Олексіївська фортеця — одна з фортець Української оборонної лінії. Збудована силами козаків та селян в 1731 році й спершу звалась Берецькою. Пізніше перейменована. Фортеця земляна, має 4 бастіони, майже квадратна. ЇЇ протяжність — близько 1 км. Вважається головною історично-культурною пам’яткою області й поступово перетворюється на потужний туристичний об’єкт. Декілька років поспіль тут проводять великий етнофестиваль. В інший час можна потрапити на екскурсію й навіть домовитись про проведення заходу чи особистого свята.

Відстань від Харкова: 87 км.
Як доїхати: автобусом з вокзалу №2 “Харків-Первомайський”, а звідти пішки чи місцевими маршрутками до Олексіївки.

9. Кицівська пустеля

Кицівська пустеля красиві місця харківщини куди поїхати

Харківська область має власну невеличку пустелю. Правильніше її називати горбистими пісками, але всі звуть Кицівською пустелею — за назвою сусіднього села Кицівка. Місце справді унікальне, адже пустель великих та маленьких в Україні небагато, а тут ще й знайшли прихисток рідкісні комахи, яких не зустрінеш більше ніде. Місце добре підходить для катання на велосипедах чи квадроциклах, але з обережністю — частина піщаної рівнини колись використовувалась, як танковий полігон, тому пісок досі приховує дріб, відстріляні гільзи та уламки снарядів. 

Відстань від Харкова: 50 км.
Як доїхати: автобусом від автостанції №6 до зупинки “Сніжинка” в Кицівці, після — ще 2 км пішки.

Дивись також: 20 ресторанів та кафе Харкова: від азійської до європейської кухні

10. Гора Кременець

Гора Кременець ізюм що подивитися як доїхати
Фото: Stanislav Kostiantinovich Bondarenko 

Гора Кременець дасть тобі можливість піднятись на найвищу точку… Харківської області. Вона невисока — всього 218 метрів над рівнем моря, але насичена цікавинками. Саме тут розташовується меморіал, присвячений битві за Харків, з експозицією військової техніки. Саме тут непорушно стоїть, мабуть, з десяток скіфських кам’яних скульптур, навколо яких вже з’явилась легенда про древніх ідолопоклонників, яких Сонце, розгнівавшись, перетворило на камінь. Саме тут відкривається найкраща панорама серед усіх панорам Харківської області.

Відстань від Харкова: 125 км.
Як доїхати: електричкою від станції “Харків-Пасажирський” до станції “Ізюм”.

11. Національний природний парк “Гомільшанські ліси”

Національний природний парк “Гомільшанські ліси” харківська область

Власне, національним парком Гомільшанські ліси стали лиш віднедавна, але протягом всього минулого століття місцевість з різним рівнем успіху намагались зробити заповідною. Причина тому — в долині рік Сіверський Донець та Гомільша ростуть реліктові рослини та зустрічаються рідкісні тварини. Наприклад, 10 видів кажанів, горностаї, борсуки, річкові видри. Зокрема, саме тут знаходиться одне з найстаріших в Україні дубових урочищ, найстарішому жителю якого — 600 років. На території парку знаходиться декілька древніх городищ, що мають історичну цінність, та руїни збудованого козаками Свято-Миколаївського монастиря.

В парку облаштували екскурсійні маршрути, які можна пройти самостійно чи з екскурсоводом. Є місця для плавання, дозволено зупинятися з наметом. Більше деталей можна дізнатись тут

Відстань від Харкова: 40 км.
Як доїхати: автобусом “Харків-Зміїїв” й електропоїздами “Харків-Пасажирський-Зміїв” чи “Харків-Левада-Зміїїв” й далі йти пішки.

12. Покинутий аеродром

Фото: russos.livejournal.com

На аеродромі, що в місті Вовчанськ, доживає свій вік купа покинутої льотної техніки — літаки та вертольоти. Ан-2 та Мі-8, Л-29 та Мі-2 стоять рівними шеренгами, здається, аж до лінії горизонту. Стоять просто неба, тому стоятимуть недовго. І поки вони ще виглядають досить пристойно й надзвичайно фотогенічно, аеродром варто відвідати. Залізти всередину експонатів — десь збереглись панелі управління. Або проїхатись злітною смугою на авто. Єдиний момент — немає однозначної інформації щодо присутності чи відсутності охорони аеродрому.

Відстань від Харкова: 76 км.
Як доїхати: автобусом з автостанції №3 до Вовчанська.

13. Станція вивчення іоносфери у Змієві

Станція вивчення іоносфери у Змієві харківщина куди поїхати
Фото: ukrainer.net

Станція вивчення іоносфери у Змієві насправді працює й належить Харківському НДІ “Іоносфера”, що є частиною ХПІ. Комплекс включає декілька унікальних радарів розсіювання та антени двох типів. Принцип дії радарів трішки нагадує сонячний — вони теж можуть генерувати плазму й викидати її згустками. Подібне відбувається напередодні появи північного сяйва. Колись завдяки цій станції північне сяйво спостерігали поблизу Харкова.

Одна зі встановлених антен — єдина подібна в Європі. Комплекс працює лише час від часу — економлять електроенергію. Він виглядає цілком мирним, але може стати потенційною зброєю, оскільки здатен генерувати величезні згустки плазми й тим самим викликати зміну погоди, землетруси тощо. Станція у Змієві — практично кінозірка, адже тут знімали епізоди фільму “Дау” про відомого радянського фізика Лева Ландау.

Відстань від Харкова: 37 км.
Як доїхати: автобусом від станції метро “Спортивна” до Змієва.

14. Покинутий санаторій “Рай-Оленівка”

Покинутий санаторій “Рай-Оленівка”
Фото: Yaroslav Kosenko

Рай-Оленівка — дійсно рай, але вже для прихильників сталкінгу та різноманітних покинутих об’єктів. В минулому Рай-Оленівка — бальнеологічний курорт для дорослих та дітей посеред мішаного лісу з власним великим парком, ставком, клубом та бібліотекою. Всі будівлі збереглись в притомному стані, але зачинені для відвідування. Кажуть, що деякі з них охороняються. Але територія колишнього санаторію величезна й цікава завдяки рослинам, тому навіть попри закритість приміщень тут буде цікаво.

Відстань від Харкова: 15 км.
Як доїхати: електричкою “Харків-ст.Рай-Оленівка” або маршруткою від метро “Холодна гора” у напрямі Пісочина — від дороги йти пішки близько 10 хвилин.

15. Вхід до Нарнії в селі Гусина Поляна

15. Вхід до Нарнії в селі Гусина Поляна тунель під харковом
Фото: find-way.com.ua

Гусина Поляна — невеличке село на 600 мешканців, що лежить на березі річки Уда. І саме в ньому знаходиться місце, яке прозвали входом до Нарнії через дуже фотогенічний підземний пішохідний перехід. Він зроблений прямо в горбку, облицьований великими кам’яними блоками й найбільше нагадує саме вхід до печери. Таких переходів в селі відразу декілька і всі різні. Зрозуміло, що заради одних лише переходів їхати так далеко не всім захочеться, але також в селі починається один з найбільших в області лісових масивів — Чорний ліс.

Відстань від Харкова: 20 км.
Як доїхати: електропоїздом “Харків-Пасажирський-Ізюм” до станції Васищеве, а звідти пішки, або ж однією з електричок з вокзалу Харків-Левада до тієї ж станції (напрями — Шебелинка, Ізюм, Савинці, Балаклія).


Маршрути Україною

Ідеї подорожей та готові гайди