7 блакитних озер, які можна знайти в Україні

Є дві новини про блакитні озера нашої країни. Погана — їх не надто багато. Хороша — як захочеш, то цілком реально потрапити до кожної особливо блакитної водойми цієї добірки.

1. Радонове озеро в Мигії, Миколаївська область

Радонове озеро в Мигії з блакитною водою
Фото: архів veterdoit.com

Селище Мигія відоме не лише як місце паломництва прихильників рафтингу Південним Бугом. Також сюди приїжджають, аби на власні очі побачити особливе блакитне озеро, оточене скелями. Історія його появи досить прозаїчна — люди добували-добували граніт, а потім дістались води, яка настільки стрімко почала заливати котлован, що всередині залишилась більшість техніки. Принаймні, саме таку історію розповідають місцеві.

Та й поза будь-якими легендами озеро точно варте уваги. Зветься Радоновим тому, що воlа має домішки радону (продукт розпаду радію), але в якій концентрації — нікому не відомо. Саме тому всі розмови про безпечність чи небезпечність купання тут — на рівні байок місцевих про затонулe техніку. Вода майже доверху заповнила котлован, тому великих пляжів тут немає — хоча, якщо пройтись берегом, можна знайти маленькі улоговини. Але туристи чинять інакше: розбивають намети прямісінько над урвищем. Точна глибина Радонового невідома — в розповідях екскурсоводів та місцевих жителів вона варіюється від 20 до 40 метрів.

блакитні озера україни родонове озеро мигія миколаїська область
Фото: архів veterdoit.com

На скелястих берегах цього озера облаштовано найшвидший в Україні тролей довжиною 450 метрів й висотою 72 метри. Спускаючись, можна розвинути швидкість до 126 км на годину.  Лише вузька тасьма суші відділяє його від Південного Бугу, та й селище Мигія недалечко, тож серед доступних розваг — той самий рафтинг або екскурсії Актівським та Арбузинським каньйонами.

2. Черепашинський кар’єр в с. Черепашинці, Вінницька область

де в україні є блакитні озера Черепашинський кар'єр вінницька область
Фото: архів veterdoit.com

Однієї назви локації достатньо, аби зрозуміти історію появи озера на мапі України — добували граніт, видобування в 90-х роках минулого століття зупинили й величезне провалля поступово заповнилось кришталево чистою блакитною водою. За роки бездіяльності скелястий його берег густо заріс сосновим лісом, тож з часом місцина стала популярною у охочих відпочивати в глушині. Та такою популярною, що навіть без меншовартісного порівняння не обійшлось — Вінницькі Мальдіви.

З інфраструктури тут облаштували зону для відпочинку, бар, роздягальні та пункт прокату катамаранів. А от питання житла туристи вирішують за допомогою наметів, а їсти готують на вогнищі — причому часто готують те, що самі й виловили (питання з риболовлею закрите). Щодо самого озера, то його глибина сягає 100 метрів, однак дно дуже нерівномірне, а берег — то переважно стрімкі глиняні та гранітні кручі.

3. Блакитні озера біля Олешні, Чернігівська область

блакитні озера олешня чернігіська область відпочинок

Блакитні озера в Олешні — це три озера різного розміру, що сформувались на місці колишнього виробітку кварцового піску. Найбільше з них має площу 25 га. Відомими вони стали порівняно недавно, але вже обросли непоганою туристичною інфраструктурою: поруч можна винайняти будиночок з притомними умовами, доступні водні розваги, розроблені маршрути для велосипедистів, навіть впорядкований кемпінг для “наметників” (коштує приблизно 50 гривень на добу). Оточені озера чистим та густим молоденьким сосновим лісом.

Середня глибина водойм — 20 метрів. Дно та берег вкриті густим шаром білосніжного піску, з якого колись робили скло. І, хоча не існує досліджень, що однозначно б вказували на користь води, настояної на кварці, місцеві жителі вперто переконують, що вода тутешніх блакитних озер допомагає лікувати захворювання шкіри та суглобів. Місцина популярна, тому знайти вільний будинок в сезон буває складно.

Читай також: 7 рожевих озер України

4. Коростишівський кар’єр (більший) в Коростишеві, Житомирська область

Коростишівський кар'єр голубі озера україни
Фото: zeft.in.ua

В Коростишеві чимало кар’єрів — центр української гранітовидобувної промисловості як-не-як. Та в одному з найбільших, який нині перетворився на величезне блакитне озеро, видобування давно припинили — на місці водойми з 1890 року видобували лабрадорит, габро та сірий граніт. Місцеві називають його “каньйоном”, і недарма: навколо гранітні скелі різної висоти та стрімкості, густо порослі височезними ялинами та соснами, неначе в якомусь норвезькому фіорді.

Вода — насичено-блакитна й така прозора, що видно дно й повалені дерева. Зійти до неї можна у двох-трьох облаштованих місцях, але відпочивальники часто обирають не найбезпечніший спосіб — стрибають прямо зі скелястих берегів, висота яких сягає 20 метрів. Жити можна прямо на березі, посеред хвойного лісу та аромату живиці, поставивши намет будь-де. Або ж винайняти номер в готельному комплексі неподалік.

5. Блакитне озеро в селищі Єлизаветівка, Дніпропетровська область

голубі блакитні озера з голубою водою україна елізаветівка
Фото: Лина Яковенко

Блакитне озеро в Єлизаветівці — колишній піщаний кар’єр, що припинив роботу наприкінці 70-х років минулого століття й перетворився на одну з улюблених локацій для відпочинку серед мешканців Дніпра та сусіднього Кам’янського. Вода в озері має насичений блакитний відтінок, навіть у вітряну погоду залишається спокійною та прозорою, а взимку не замерзає.

Середня глибина водойми — 20 метрів, максимальна — 40 метрів. Дно та берег встелені приємним мілким піском, але досить круті, тож для відпочинку з дітьми озеро не надто підходить. Туристична інфраструктура присутня й розвивається далі. Є безплатні та платні пляжі, в селищі здається в оренду житло. Та варіант з наметом не виключений, тим більше, що береги вкриті сосновим та мішаним лісом, в якому добре ховатись від спеки та поглядів.

6. Озеро Горенка, Київська область

6. Озеро Горенка, Київська область
Фото: secretland.info

Село Горенка розташоване за декілька кілометрів від Києва, а в ньому — блакитне озеро на місці колишнього глиняного кар’єру. Колись підземні води почали його підтоплювати й робили це так наполегливо, що видобування припинили взагалі. Ще років зо два тому озеро вважалось секретним, але близькість до столиці та чистота водойми зробили своє й нині у вихідний ту ніде яблуку впасти. Але є де впасти в будень. 

Озеро неглибоке — в середньому 10-15 метрів, хоча трапляються й глибші ділянки. Має піщане дно та широку лінію пляжу. Інфраструктура розвинута аж настільки добре, що на пляжі навіть можна орендувати лежаки. Озеро в Горенці полюбляють дайвери за чисту воду та ті самі глибші та цікавіші ділянки. Зупинитись можна на узбережжі в наметі або знайти дім/кімнату в селищі. Там же можна купити готової їжі чи продукти для приготування на вогні.

7. Блакитні озера біля Світловодська, Кіровоградська область

Блакитні озера біля Світловодська, Кіровоградська область
Фото: serg tihan

Блакитні озера поблизу Світловодська теж рукотворні — сформувались на місці котлованів, з яких брали пісок для цегляного заводу. Але робітники очікувано дістались до ґрунтових вод. Тепер маємо на мапі  України + 4 озера різного розміру та форми. Два великих — на їхньому березі багато відпочивальників. Та два менших — майже диких, але також цікавих.

Озера схожі між собою за чистотою та прозорістю води, мають піщане дно та положистий спуск до води — тут зручно відпочивати з дітьми й можна поставити намет майже біля самої води. Або ж не ставити й зупинитись на базі відпочинку, що знаходиться на березі найбільшого озера. Саме біля нього особливо велелюдно і є щось подібне до роздягальні та туалету. Біля інших озер навіть ці зародки туристичної інфраструктури відсутні. Мабуть, єдиний недолік місцевих озер — відсутність дерев на березі й, відповідно, тіні.

Готові автомобільні маршрути Україною

Путівники, поради, карти
Теги: