Чи небезпечний для подорожей китайський коронавірус?

Останні дні світ лихоманить від новин про новий штам коронавірусу, що спричинив епідемію нетипової пневмонії в Китаї. Чи варто панікувати та скасовувати подорожі? Давайте спочатку розберемося з фактами.

Що відомо про китайський коронавірус?

Чи небезпечний для подорожей китайський коронавірус

В кінці грудня 2019 роки в китайському місті Ухань зафіксували спалах пневмонії, викликаний новим невідомим збудником. Переважна кількість людей, яких вразив вірус, відвідували тваринний ринок в Ухані або працювали там. Наразі відомо про 56 смертей та більш ніж 2000 уражень вірусом. Більшість з померлих мали проблеми зі здоров’ям та слабкий імунітет, в переважній більшості це люди літнього віку. 

Новий штам коронавірусу вже охрестили назвою міста і зараз він відомий як 2019-nCOV. Наразі місто Ухань повністю закрите на в’їзд та виїзд, зупинений весь громадський транспорт. Ще 14 міст закрили на виїзд. Задля зниження факторів розповсюдження вірусу, в Китаї скасовано ряд масових подій, в тому числі й заходи зі святкування китайського нового року. Випадки захворювання підтверджені в ряді інших країн – Таїланді, Сінгапурі, США, Тайвані, В’єтнамі, Саудівській Аравії, Японії та Франції. Станом на 25 січня ВООЗ повідомили, що не збираються вводити надзвичайне положення.

Основні симптоми пневмонії, яку викликає вірус,  – кашель, лихоманка, ускладнене дихання. Також на ранніх стадіях захворювання вірус може протікати без яскраво вираженої симптоматики. В деяких людей на ранній стадії спостерігалася діарея, кон’юнктивіт, нудота, слабкість та здавленість в грудях. Наразі підтверджена передача вірусу людині від людини, інкубаційний період триває від 2 до 14 днів.

Наскільки все погано?

Це не перший спалах коронавірусу. Попередні епідемії коронавірусів, SARS та MERS, хоч і також були на слуху, вбили менше, ніж свинячий грип. Від SARS і MERS померло 744 і 858 осіб при інфекції 8098 і 2494 осіб, в той час як, наприклад, свинячий грип забрав життя понад 12 тисяч осіб, заразивши понад 60 мільйонів осіб. 

При MERS і SARS передача від людини до людини здійснювалася повітряно-крапельним шляхом: краплі утворюються в повітрі, коли хворий чхає або кашляє. Це схоже на те, як поширюється грип або інші ГРВІ. Поширення SARS і MERS в основному відбувалося шляхом близького контакту.

Важливо відзначити, що шляхи перенесення різних вірусів між людьми можуть відрізнятися. Деякі віруси (наприклад, кір) сильно заразні, в той час як інші не настільки. Поки ще не відомо, наскільки легко 2019 nCoV передається від людини до людини.

Які методи захисту від коронавірусу?

На даний момент вакцини проти коронавірусів не існує, проте вчені вже працюють над вакциною проти нового штаму. Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала рекомендації, щодо профілактики. Загалом, вони стандартні для ГРВІ:

  • Часто мити руки, використовуючи спиртові засоби для миття рук або мило з водою;
  • Під час кашлю та чхання прикривати рот і ніс зігнутим ліктем або тканиною, а потім негайно викинути тканину і помити руки;
  • Уникати тісного контакту з ким-небудь, у кого жар і кашель або ознаки респіраторної хвороби;
  • У разі підвищення температури кашлю та утрудненого дихання звертатися за медичною допомогою на ранньому етапі й поділитися попередньою історією подорожей з лікарем;
  • Не торкатися очей, носа та рота брудними руками;
  • При відвідуванні живих ринків в районах, де в даний час спостерігаються випадки появи нового коронавірусу, уникати прямого незахищеного контакту з живими тваринами й поверхнями, дотичними з тваринами;
  • Слід уникати споживання сирих або недоварених продуктів тваринного походження. З сирим м’ясом, молоком або органами тваринного походження слід поводитися обережно, щоб уникнути перехресного забруднення сирими продуктами відповідно до правил безпеки харчових продуктів.
  • В людних місцях слід використовувати медичні респіратори (наприклад, №95), вони не захищають на 100% віз зараження, але значно знижують ризик.

Чи загрозливі подорожі під час спалаху коронавірусу?

На даний момент ВООЗ не озвучив рекомендацій щодо широких обмежень пересування людей між країнами. Проте ВООЗ рекомендує проводити перевірку всіх, хто залишає міжнародні аеропорти та морські порти в районах, де зафіксовано спалахи вірусу.

Мандрівники, які мали контакт з людьми з підтвердженими випадками захворювання чи прямі контакти з потенційним джерелом інфекції, повинні перебувати під медичним наглядом і уникати поїздок протягом інкубаційного періоду вірусу (до 14 днів).

Такі країни як США та Японія оголосили про евакуацію своїх громадян з епіцентру спалаху епідемії. Деякі авіакомпанії вже пропонують своїм пасажирам перенести дати поїздки до Китаю. З 27 січня Китай припиняє відправку туристів закордон. Вочевидь, безпечніше відкласти подорож до Піднебесної в найближчий час.

Яка ситуація в Україні?

В Україні ризик коронавірусу оцінюється як середній. З 26 січня в Борисполі почали вимірювати температуру пасажирів, які прибувають прямими рейсами з Китаю. При виявленні осіб, які за зовнішніми ознаками будуть мати стан захворювання на ГРВІ, радитимуть їм звернутися до лікарів. У разі необхідності особи з ознаками ГРВІ будуть негайно направлятися до фахівців. 

Чи слід панікувати?

Однозначно, ні. Щонайменше паніка та стрес знижують імунітет. ЗМІ нагнітають атмосферу, використовуючи клікбейт заголовки та гучні фрази. На даний момент відомо про 2000 осіб, уражених вірусом та 56 смертей, більшість з них з провінції Хубей (де розташоване місто Ухань), населення якої складає 58 мільйонів людей. Ризик ураження вірусом є, але він відносно малий. Слід дотримуватися профілактичних заходів, ретельно мити руку та перевіряти факти на офіційних джерелах:


5 фактів про безвізові поїздки в Європу з 2021 року

ЄС запроваджує Європейську інформаційну систему авторизації подорожей (ETIAS)
Теги: