Де подивитися розлив Десни у квітні-травні

Українська природа багата гарними краєвидами. Але щоб побачити деякі з них у повній красі, потрібно дочекатися потрібного часу. Наприклад, розлив річки Десни найкраще споглядати у кінці квітня та на початку травня. Якщо ти любиш милуватися недоторканою красою українських водойм, робити атмосферні тематичні світлини та відчувати свою дотичність до чудової країни, яка може вразити багатством своєї природи, ця стаття – для тебе! У ній ми розповімо про місця, де у згаданий час можна побачити розлив Десни – останньої української рівнинної річки, котра залишилася нерегульованою. А це значить, що вона збереглася у своєму природному стані та може відкрити перед мандрівниками унікальний колорит незайманої природи в часи повені.

Прогнози розливу Десни

Останній потужний розлив Десни відбувся у 2018 році. Щодо минулих років, то він був доволі скупим, що пояснюється кліматичними змінами. А цьогоріч прогнозується повінь, як у 2018-му. Тож найближчим часом в усіх охочих буде можливість помилуватися заплавами й дивовижними придеснянськими озерами, побачити зміни ландшафту Подесення. Слідкувати за рівнем води в Десні можна на сайті і allrivers.info. Тому, якщо тебе зацікавила така нагода, збирайся з друзями й однодумцями, котрі теж цінують можливість стати очевидцями унікальних природних явищ, та плануй мандрівку. А ми поділимося тим, які локації варті уваги, аби включити їх до такого маршруту.

Мезинський НПП

мезинський національний парк розлив десни 2021 де подивитися чернігівська область

Мезинський парк є одним із чотирьох на Чернігівщині, котрі мають статус Національного природного парку. Тож там є що подивитися і окрім розливу Десни, якщо відвідувати це місце в інший період. Але ми зупинимося саме на оглядових майданчиках, з яких найкраще видно заплаву цієї річки. Варто піднятися на Пузиреву гору – і перед тобою відкриється вражаючий краєвид. Поряд знаходиться унікальне озеро під назвою Підкова щастя.

Територія парку розкинулась у басейні Десни, частково перебуваючи на підвищенні, а частково охоплюючи район її заплави. Пагорби, порізані ярами, а також балки з густими лісами додають тутешнім ландшафтам унікальності й упізнаваності. Водночас численні озера й заплавні луки відкривають перед туристами красу могутньої річки, яка здатна здивувати своєю красою навіть тих туристів, котрі бачили на своїх мандрівних маршрутах багато цікавого.

Ті, кому пощастило бувати у Мезині, діляться гарними враженнями про це місце, розповідають про крейдяні берег і дно річки. Цей населений пункт і справді багатий на поклади крейди, котрі виходять на поверхню. 

Також ми маємо готовий маршрут на розлив Десни, який охоплює Мезин, Новгород-Сіверський та інші цікаві локації.

Путивський крейдяний кар’єр

Путивський крейдяний кар’єр де подивитися розлив десни на чернігівщині
Фото: Микола Зарко

У кінці квітня вода Десни заливає широкі долини, і це явище виглядає справді грандіозно. До того ж період повені співпадає із піком міграції птахів, які прилітають з вирію. Тож вирушаючи до місць розливу Десни у цей час, ти можеш помилуватися ключами журавлів, котрі повертаються до своїх домівок. Також можна побачити зграї гусей.

Як розповідають природознавці, для птахів ця річка – не лише дороговказ. Її численні острови слугують для гусей місцем для перепочинку, а також можливістю підгодуватися. А журавлі, як правило, зупиняються на болотах.  

Місцем, де розлив Десни є винятково гарним, називають Путивський крейдяний кар’єр. Аби туди потрапити, потрібно піднятися на гору, ідучи від мосту «Шостка-Новгород». Коли підйом завершено, треба повернути направо та через 100 метрів – на ґрунтовку у бік кар’єра.  

Дивись також: Готовий маршрут палацами Чернігівщини

Спасо-Преображенський монастир у Новгороді-Сіверському

Спасо-Преображенський монастир у Новгороді-Сіверському розлив десни 2021 де подивитися

Із веж цього чудового місця можна побачити красу розливу Десни у квітневий період та на початку травня. До слова, Спасо-Преображенський монастир вважається найбільш значимою пам’яткою міста в історико-культурному контексті. Розмаїття споруд XVI-XVIII сторіч відкриває перед туристами чимало цікавого. А умиротворена атмосфера цього місця дає можливість духовно відпочити, наповнивши свою мандрівку не лише увагою до мальовничої природи Чернігівщини, а й нагодою відчути себе паломником та вшанувати святині.

Село Придеснянське Чернігівської області

Село Придеснянське Чернігівської області розлив десни 2021 місця оглядові

Цей населений пункт недаремно має таку назву. Поблизу нього є достатньо оглядових майданчиків, де розлив Десни особливо гарний. Річка тут звивиста й могутня. А її розлив у період повені немовби додатково підкреслює красу місцевої природи, показуючи її у повноті. Недаремно у мережі можна натрапити на чимало світлин розливу Десни саме із села Придеснянське.

Село Пушкарі

село пушкарі розлив десни 2021 оглядові місця майданчики
Фото: ukrainaincognita.com

Вдале розташування села на високих берегах Десни перетворило його на знану туристичну принаду регіону в період її розливу. Тут красиво упродовж усього року, але навесні – особливо. Коли Десна наповнюється талою водою та розливається до горизонту, тут можна споглядати краєвид, котрий нагадує справжнісіньке море. 

Могутні води лиш де-не-де перебиваються лісосмугами, острівцями дерев та чагарниками. Туристи, котрим особливо пощастить, можуть насолоджуватися ще й спогляданням того, як повертаються до своїх домівок дикі гуси.

Єдина складність – сюди доволі важко дістатися без пересадок. Тож власникам свого автотранспорту пощастило найбільше. До речі, саме тут майже гарантований розлив Десни у весняну пору, а відтак – мандрівка варта зусиль. 

Дивись також: Замки та палаци Чернігівщини, які варто відвідати

Село Вишеньки

розлив десни 2021 село Вишеньки чернігівська область
Фото: drymba.com

У цьому селі на Чернігівщині на вас чекає не лише споглядання могутнього розливу Десни навесні, а й можливість побачити цікаву архітектурну споруду, котрою є палац графа Петра Рум’янцева-Задунайського. Попри те, що стан палацу сьогодні залишає бажати кращого, будівля належить до пам’ятників архітектури національного значення.

Тим мандрівникам, які сюди вже дісталися, доречно буде відвідати й сусіднє містечко Короп. Там можна побачити руїни оборонної козацької Іллінської церкви. Також місто цікаве тим, що у ньому знаходиться музей Миколи Кібальчича – відомого терориста-винахідника. 

Село Спаське

Село Спаське розив десни 2021 куди поїхати

Ще один населений пункт, де можна побачити прекрасні Деснянські краєвиди у дні розливу, це село Спаське у Чернігівській області. Тут знаходиться відома Спаська круча, з якої розлив річки видно особливо добре. Мальовниче безкрає небо, густа довколишня рослинність та луки доповнюються дивовижним «дзеркалом» прозорої води. 

Село Конятин

Село Конятин розлив десни 2021 куди поїхати подивитися кращі краєвиди
Фото: Валентина Павленко

Село Конятин завдячує річці Десні своїм заснуванням. Цей населений пункт з’явився на мапі ще в кінці ХVІІІ століття, а заснований був пастухами зі Змітніва – сусіднього села. На пагорбах сучасного Конятина пастухи випасали своїх коней у дні розливів Десни. Звідси й назва села.

Серед конятинських «цікавинок» є автентичні старі сільські гойдалки. Одначе туристи сюди мандрують не лише для того, аби побачити їх. Щовесни з розливу згаданої річки утворюється так зване Конятинське море. Його вигляд та масштаб зачаровує.

Пляж «Золотий берег» у Чернігові

Пляж «Золотий берег» у Чернігові розлив десни де подивитися

У 2018 році, коли розлив Десни був масштабним та станом на 2 травня досягнув позначки у 609 сантиметрів біля міста Чернігів, його можна було споглядати на міському пляжі «Золотий берег». За згадками очевидців, до такого рівня Десна у попередні роки розливалася у 2013-му.

Для тих, хто ніколи не був у Чернігові та хоче дізнатись, як дістатися до пляжу, є простий маршрут: потрапити зі сторони вулиці Савчука або ж по алеї, котра іде від міського саду. Якщо цьогоріч справдяться озвучені прогнози по розливу Десни, то у Чернігові її можна буде побачити теж.

Кілька слів про притоку Десни

розлив річкий сейм 2021

У разі масштабного розливу Десни, помилуватися цього року можна буде не лише нею, а й її найбільшою притокою – річкою Сейм. Однією із вдалих локацій для спостереження є Цитадель Батуринської фортеці. Для тих, хто поки не мав нагоди подорожувати Чернігівщиною, це чудова можливість, адже можна водночас побачити унікальні природні явища та відвідати видатні історичні пам’ятки славетного минулого. 

Цитадель була відтворена у 2008 році на історичному місці у Національному історико-культурному заповіднику «Гетьманська столиця». В основі відтворених об’єктів – багаторічні археологічні дослідження, саме тому ці споруди з’явилися на своїх автентичних місцях. Побачити Цитадель Батуринської фортеці та застати розлив річки Сейм – гарна нагода, аби зробити свою мандрівку цікавою й різноплановою.  

Десна – унікальна річка поміж водойм України, котра залишається єдиною неврегульованою річкою в Європі. Недаремно свого часу Олександр Довженко саме на честь неї назвав свою автобіографічну повість про дитинство, проведене у рідному селі на Чернігівщині. Повість «Зачарована Десна» справедливо сприймається як своєрідний літературний гімн, присвячений цій річці.

Тож і ти не упускай можливості помилуватися красою Подесення. Не забудь покласти до кишені свого туристичного наплічника книгу класика, яка додасть потрібної атмосфери в дорозі, та вирушай у мандри. 

Маршрути Україною

Ідеї подорожей та готові гайди