Де споглядати північне сяйво?

Подорожувати взимку складно й некомфортно. Холодно, волого, вітряно. Світловий день куций, мов заячий хвіст, а ніч довга й повна жахів… Втім, існує дещо, що може перетворити вас на затятого фаната зимових подорожей й змусити чекати найдовших та найтемніших ночей. Північне сяйво. Найбільш неземне явище, яке можна побачити, не покидаючи планети.

Де народжується північне сяйво

У фольклорі північних народів зустрічаються різні версії стосовно появи сяйва – чи то боги запалюють на небі величезну ватру, чи то долинає сяяння гострих мечів валькірій, чи то руді лисиці танцюють на небі й змахують хутко своїми хвостами. Та реальна причина появи сяйва набагато прозаїчніша.

Народжується сяйво на Сонці. Там час від часу відбуваються спалахи різної сили (саме вони викликають магнітні бурі на Землі), під час яких в космос потрапляє величезна кількість заряджених частинок, які за декілька днів (від 2 до 5) долітають до верхніх шарів земної атмосфери. Тут вони зустрічаються з магнітним полем планети, яке викривлює напрям їхнього руху й змушує рухатись вздовж силових ліній поля у напрямку магнітних полюсів – Північного та Південного.

На полюсах силові лінії магнітного поля проходять крізь всі шари атмосфери, а потім – й через товщу планети. Заряджені частинки, що їх силові «магістралі» приносять до полюсів, проникнути вглиб Землі не можуть, тому залишаються та концентруються в атмосфері, вступаючи в реакцію з атмосферними газами. Нейтральні атоми сонячного вітру перетворюються на заряджені іони шляхом іонізації, а частина з них знаходиться у збудженому стані й починає випромінювати сяйво. Колір сяйва залежить від того, з яким саме газом «зв’язалась» частинка: азотом (жовте сяйво), воднем (червоне сяйво), киснем (червоне та зелене сяйво на різних висотах).

Після іонізації часточки родом з Сонця не зникають, а утримуються на тих самих магістральних шляхах, якими потрапили до полюсів – силових лініях магнітного поля. Буквально – вони стають його ілюмінацією. А ті вигини, що можна спостерігати під час сонячного сяйва – силові лінії поля, які постійно перебувають у русі й у звичайному стані невидимі для людського ока.

Північне чи полярне?

У Землі два магнітних полюси – Північний та Південний, що не збігаються з географічними полюсами. Процеси, описані вище, відбуваються на обох з них, тому й сяйво можна побачити поруч з обома полюсами, але оскільки в високих широтах Південної півкулі майже відсутня суша, спостерігати його можна хіба з борту корабля. Тому з наукової точки зору коректно називати сяйво полярним, а зі статистичної – північним.

Фото Vincent Guth

Як «зловити» сяйво?

Сяйво – явище непередбачуване. Інколи воно виникає наче нізвідки прямо над твоєю головою, а часом можна витратити тижні на його пошуки й залишитись з носом. Втім, є декілька умов, які підвищують шанси на успіх:

  1. Спалах на Сонці. Без спалаху не буде сяйва, тому слідкуйте за космічною погодою. Після спалаху матимете декілька днів, аби дістатись до місця, де можна спостерігати сяйво.
  2. Власне, місце. Найчастіше сяйво спостерігають у країнах на високих широтах (65-70°C) – у Фінляндії, Швеції, Норвегії, Ісландії та навіть Шотландії. Чим ближче до полярного кола, тим вищими будуть ваші шанси побачити сяйво.
  3. Пора року. Сезоном сяйв називають період з 21 вересня по 21 березня (осіннє та весняне рівнодення відповідно). В цей період можна спостерігати навіть найслабше сяйво.
  4. Час доби. Найвдалішим часом для пошуку сяйва називають період від 22.00 до 3.00 – найтемніший період ночі.
  5. Гарна погода. В місці спостереження має бути ясно й безвітряно: на небі, вкритому хмарами, неможливо нічого побачити.
  6. Віддаленість від великих міст. Міста продукують «світловий шум», який робить небо менш контрастним, а отже – зменшує яскравість сяйва, а часом навіть «глушить» його.

З такою кількістю обов’язкових умов «спіймати» сяйво доволі складно й без талану тут точно не обійтись. Дещо спростити собі завдання можна за допомогою спеціальних ресурсів для моніторингу вірогідності появи сяйва на кшталт цього.  

Фото Thomas Lipke

Де спостерігати сяйво

Спостерігати сяйво можна практично будь-де на широті від 67° до полюса, та у досвідчених мисливців за сяйвами вже склався окремий ТОП країн, де ваші шанси зустрітись з дивовижним явищем будуть найвищими – Фінляндія, Норвегія, Ісландія, Швеція та Шотландія.

1. Фінляндія

За статистикою, в північній частині Фінляндії сяйво спостерігають кожної другої безхмарної ночі. Найчастіше воно з’являється в районах Рованіємі, Кільпис’ярві та Соданкюля. В громаді Соданкюля можна побачити сяйво будь-якої пори року. Щоправда, лише в проєкції – в спеціальному Aurora House. Якщо міцні фінські морози вам не до душі, а побачити сяйво все ж хочеться, можна поїхати до села Нелім чи на курорт Какслауттанен: тут можна винайняти будиночок зі скляною стелею й чекати на сяйво в теплі й комфорті.

​​✈️ Авіа з України до Фінляндії від €23 в один бік
🛌 Актуальні ціни на житло у Фінляндії

2. Норвегія

В Норвегії є цілих три вдалі локації для пошуку сяйва. В континентальній частині – Алта й Тромсе. У острівній – Лофотенські острови. На архіпелазі майже ідеальні умови для зустрічі з полярним сяйвом, проте дістатись туди непросто. Алта й Тромсе теж лежать далеко за полярним колом, але доїхати туди можна швидше. Певно, найзручнішою з локацій можна назвати Тромсе – тут добре розвинута туристична інфраструктура й кожної зими проводять міжнародний музичний фестиваль Northern Lights Festival.

✈️ Авіа з України до Норвегії від €22 в один бік
🛌 Актуальні ціни на житло у Норвегії

3. Ісландія

Ісландія – чи не найкомфортніше місце для пошуку сяйва. Завдяки Гольфстріму клімат острову м’якший, без пікових температур. Спостерігати сяйво можна навіть у Рейк’явіку – наприклад, на маяку Grotta в північно-західній частині міста чи в глибині якогось парку якомога далі від метушливих вулиць та ліхтарів. Однак в Ісландії часто дощить, тому погода може стати на заваді. Найвищими ваші шанси зустрітись з північним сяйвом в Ісландії будуть в містечку Акюрейрі, що вважається найсухішим населеним пунктом країни. 

✈️ Авіа з України до Норвегії від €40 в один бік
🛌 Актуальні ціни на житло в Ісландії

4. Швеція

Саме у Швеції знаходиться «краще місце на планеті для споглядання північного сяйва» – місто Абіско, де розташовано спеціальний центр Aurora Sky Station. Місто лежить на 68-ій паралелі, а центр знаходиться прямо посеред національного парку, далеко від великих міст, та ще й на висоті 1 км над рівнем моря. Себто, половину з обов’язкових умов ви «закриваєте», просто обираючи Абіско. Тут непогано розвинута інфраструктура, не так складно знайти житло, а транспортне сполучення стабільне.

✈️ Авіа з України до Норвегії від €12 в один бік
🛌 Актуальні ціни на житло в Ісландії

5. Шотландія

Звісно, Шотландія – не те місце, що першим спадає на думку, коли йдеться про північне сяйво. Втім, на півночі Шотландії взимку тримаються сильні морози за ясної погоди, тому навіть тут можна спостерігати барвисті переливи сяйва на небі. На користь Шотландії свідчить зручність транспортного сполучення та розвинена туристична інфраструктура.

✈️ Авіа з України до Шотландії від €21 в один бік
🛌 Актуальні ціни на житло в Ісландії

Втім, місце споглядання північного сяйва ніяк не вплине на ваші враження – навіть найменше за силою сяйво виглядає просто фантастично і його просто неможливо порівняти з чимось ще. Це дійсно унікальний досвід.


У пошуках морських велетів або де спостерігати за китами