Досвід: переїзд до Великобританії по програмі Homes for Ukraine

Мене звати Ліда, та я – українка у Великобританії. Через війну в Україні я була змушена покинути наше мирне життя у столиці разом з моєю мамою та донькою. Наразі ми у Великобританії за схемою Homes for Ukraine. Я веду власний блог, який за 2 місяці набрав 20 тис. підписників. Це допомагає відволіктись та зосередитись на тому, щоб пояснити тонкощі життя у Британії, які я пізнаю сама та за допомогою моїх нових друзів у цій країні.

Досвід: переїзд до Великобританії по програмі Homes for Ukraine

Яким чином можна приїхати до Великобританії?

18 березня Об’єднане королівство відкрило схему Homes for Ukraine, залучивши сотні тисяч британців. Якщо коротко – будь-який британець може запросити українців жити у себе вдома, якщо в них є вільні спальні кімнати. Наразі за цією програмою у Великобританії вже перебуває близько 100 000 українців.

Процес отримання дозволу на виїзд – це лотерея, від 3 днів до декількох місяців. Часто виникають проблеми, якщо українці неправильно заповнюють анкету, не заповнюють окрему анкету на своїх дітей. Також є досить важкі правила для виконання, якщо ви хочете привести до країни домашніх улюбленців. Більше тут.

Особисто моя сім’я очікувала на візи близько місяця. Прибули ми до Великобританії 22 квітня з Парижу.

Ми живемо у місті Мілтон-Кінс, що знаходиться в 40 хв на потязі від Лондона. Це місто відоме завдяки численному коловому руху, кола тут знаходяться приблизно кожні 200 метрів!

На що треба звертати українцям більше уваги

Життя зі спонсорами. По приїзду чи навіть до приїзду вам треба обговорити ваш майбутній побут з життям у чужому домі. Хтось хоче, щоб ви вакцинувалися, хтось вкаже на чіткі години, коли ви зможете готувати. Ви у чужому домі та повинні відповідати розпорядку цього дому. Британці привітні люди, завжди готові допомогти, але у них є традиції в домі, якими ви не можете нехтувати. Спонсори мають право на сплату вами комунальних послуг пропорційно. Спонсори вписуються приймати вас на мінімальний строк 6 місяців, який ви за згодою можете подовжити до року.

Бюрократія. У Великобританії з великою долею вірогідності вам потрібно буде довго очікувати на будь-які документи. Ви також повинні бути готові, що на домашню адресу вам надішлють максимальну кількість листів, яку ви ніколи в своєму житті ще не отримували!

Медицина. В більшості випадків, якщо у вас чи у вашої дитини просто вірусна інфекція та висока температура – вам дадуть рекомендації пити ібупрофен чи парацетамол. На візит до вузьких спеціалістів можна очікувати по пів року, а знайти дантиста – це ж той квест. Я у серпні планую на тиждень з’їздити до Ужгорода відвести машину (яка наразі знаходиться у Будапешті), побачити чоловіка та сходити до дантиста.

Навчання. Найчастіше українські діти побачать, що навчання у Британії набагато легше ніж в України. Підхід до навчання відрізняється кардинально та спрямований, перш за все, на розвитку особистості та впевненості у собі. У нашій школі моя дитина може без проблем підійти до директора та запитати будь-що, взагалі діти дуже люблять ходити до школи.

Оренда житла. Українцям треба з найпершого дня думати, яким чином вони зможуть стати самостійними та орендувати власне житло. У Британії це тяжкий процес, що включає підтвердження фінансової змоги сплачувати за житло. Треба або накопичити за 6 місяців депозит, або знайти гаранта, що фінансово за вас «поручиться» чи знайти роботу з зафіксованою річною зарплатнею. Конкуренція на ринку житла – страшенна і реально треба дуже багато часу, щоб взагалі знайти варіант, який вам спочатку хоча б покажуть, а вже потім – який ви зможете орендувати. Більше про оренду тут.

По темі: Ресурси для пошуку житла для біженців з України

Люди.  Українці дуже прямолінійні люди, і це часто шокує британців, які практично завжди можуть лише натякати чи підходити до суті проблеми дуже здалеку. Українцям треба навчитися відрізняти ці «натяки». Наприклад, якщо мені каже начальник : «Чи не була б ти така ласкава, коли у тебе буде час та можливість, продивитися цей документ». Насправді це означає, що прочитати уважно документ треба вже прямо зараз. Британці максимально відкриті та будуть намагатися вам допомогти, але ви повинні їм сказати, що вас турбує та з чим вам потрібна допомога.

Робота. У Британії не важко знайти роботу за фахом, якщо у вас високий рівень англійської мови. Є багато методів покращити ваш рівень англійської безплатно, наприклад, якщо ви підете волонтером до якогось магазину благодійності, що знаходиться у вашому містечку. Буквально за пару тижнів ви відчуєте, що ви стали розмовляти набагато впевненіше. В українців є стереотип, шо їх ніхто не чекає в інших країнах і що в кращому разі їм доведеться мити туалети. Я знаю дуже багато прикладів, коли українці влаштовуються на дуже гарні роботи без проблем за своїм фахом.

Транспорт. Гарне транспортне сполучення по факту існує лише у великих містах. У відносно невеликих (навіть у моєму місті Мілтон-Кінс на 200 тис. населення) громадський транспорт не розвинений. Українці часто вимушені купити машину – але вони тут відносно дешеві, я купила машину за 2000 євро. Найдорожче – це страхування на машину, яке може сягати 2000 фунтів, тобто бути дорожчими за машину.

Виплати для українців. У Британії немає якихось спеціальних виплат для українців окрім разової виплати у 200 фунтів після приїзду. Українці мають право отримувати Universal Credit, він в собі вбирає декілька виплат, зокрема виплату по безробіттю. У своєму блозі я вже багато разів наголошувала, що набагато краще працювати хоча б декілька годин на день, ніж не працювати взагалі. Це набагато вигідніше фінансово, а також дасть вам необхідну фінансову подушку для оренди житла. Більше про виплати тут.

Також по темі: Досвід: як українським біженцям поїхати в США по програмі Uniting for Ukraine

Загалом, Британія досить дорога країна для життя, однак більшість українців ще не стикалися з основними проблемами, оскільки абсолютна більшість проживає у спонсорів без конкретних планів на життя. Ми проводили опитування разом з благодійною організацією Opora та були шоковані, що 40% українців взагалі наразі не мають ніяких планів, як їм організувати своє життя після мінімально гарантованого 6-місячного проживання. Нажаль, про це треба задумуватися вже на перший день перебування у Великобританії, адже на ринку дуже мало житла, яке здається та ще менше – яке здадуть українцям.


Якщо ви хочете поділитися своїм цікавим та корисним досвідом – пишіть нам на editor@veterdoit.com