Досвід: самостійна подорож Гватемалою

Гватемала – екзотична, проте досить доступна країна для мандрівок, що має безліч захоплюючих пам’яток природи та історії. До того ж українцям не потрібна віза для відвідування цієї країни. Може це знак, щоб відкрити для себе Гватемалу?

Своїм досвідом подорожі Гватемалою та маршрутом поділилася Ніка Савчак – мандрівниця та викладачка іноземних мов. Про свої подорожі та досвід життя в різних країнах Ніка пише на своєму сайті The Rum Diary. Далі текст та фото авторки.

Декілька років в одному невеличкому ресторані Нью-Йорка я пропрацювала пліч-о-пліч з гватемальцями. Наслухавшись різноманітних історій про їх батьківщину, два роки тому я зібрала свій рюкзак і вирушила у Центральну Америку: зіставляти розповіді з реальністю. У Гватемалі я провела три тижні, пересуваючись по країні на автобусах та зупиняючись у хостелах. 

Хоча назва країни – Гватемала, може трішечки відлякувати своєю екзотичністю, віддаленістю та неоднозначною репутацією, боятися її не варто. Насправді – це достатньо туристична країна, дуже популярна серед бекпекерів із Західної Європи. Подорожувати Гватемалою – дуже легко. В принципі, існує всього один маршрут, яким можна мандрувати цією центральноамериканською країною. Він містить в собі всі найкрасивіші місця і два тижні буде достатньо, щоб усе на цьому маршруті передивитися. 

Гватемала – велика країна. Переїзди з одної точки в іншу інколи можуть займати цілий день. Цікаві та визначні місця країни передбачають бути фізично активним, так що це не та країна, де за день можна швиденько подивитись декілька локацій. Це країна, дуже слушна для концепту “слоу тревелінг”, де ти не летиш поперед батька в пекло, щоб встигнути подивитись все. Щоб насолодитись мандрівкою цією країною, розраховуй заздалегідь, що деякі дні ти майже повністю проведеш у дорозі, а деяка тобі захочеться провести в готелі, відпочиваючи від фізичного навантаження.  

Транспорт в Гватемалі

Найзручніший спосіб пересуватися Гватемалою – на автобусах та мінівенах туристичних контор, які можна знайти в кожному туристичному місці. Ціни на такі автобуси будуть залежати від відстані: в діапазоні від $5 до $35 (оскільки багато локацій знаходяться на достатньо великій відстані один від одної, в середньому розраховуй на ціну в $20). Автобуси, якими користуються місцеві, звичайно, дешевші. Але вони ходять не в усі туристичні місця, тобто інколи знадобиться змінити декілька місцевих автобусів, щоб дістатися бажаного пункту призначення. Через те, що Гватемала – велика країна, інколи це може зайняти понад день. Тобто: і швидше, і комфортніше і безпечніше – користуватися автобусами тур-фірм. За час своєї подорожі я не зустріла людей на орендованому авто і, бачивши дороги Гватемали, я маю припущення чому. Гватемальські дороги набагато гірші, ніж українські. До того ж в багатьох місцях – це гірські серпантини. Інакше кажучи: я не думаю, що керувати авто у Гватемалі – це велике задоволення, особливо, якщо тебе дуже нервуюсь ями на українських дорогах. 

маршрут гватемалою ціни поради для мандрівників

Погода в Гватемалі

Я була в Гватемалі в листопаді – на початку сухого сезону. Закінчується цей сезон у квітні. Погода була прекрасна, дощу не було ні разу!  Температура у цей сезон коливається від 23°С до 32°С. Але май на увазі, що навіть у цей сезон у високогірних районах країни вночі температури падають до 12°С – 14°С, а на вершинах вулканів, звичайно, до мінусів. До речі, місцеві називаюсь свою країну “Країна вічної весни”. Так що у Гватемалі приблизно так і треба вдягатись – як весною. 

Житло в подорожі

З проживанням у Гватемалі труднощів виникати не повинно. В усіх туристичних місцях дуже багато різноманітних хостелів, невеличких бутік-готелів та еколоджів. Ціни починаються від $10 за ліжко та сніданок в спільній кімнаті хостела, еколоджі в джунглях – $16 і вище. Крім того, місцеві у великих містах знайомі з концептом каучсерфінгу: успішно випробувала на собі. 

Що взяти з собою та що мати на увазі

1. Українці можуть знаходитись у Гватемалі 90 днів без візи. При в’їзді в країну запитують квиток виїзду з Гватемали (дійсно, запитують майже всіх без виключення).

2. Вакцинація. Не беручи до уваги вакцину від Ковіду, обов’язкових вакцин для в’їзду в країну немає. Однак, ВООЗ рекомендує бути вакцинованим від сказу, гепатитів А та Б, та черевного тифу. В Гватемалі дійсно треба бути обережними з собаками та водою: уникати собак, пити бутельовану воду та намагатися не пити напої з льодом. 

3. Репеленти від комарів. Хоча випадків малярії у Гватемалі майже немає, місцеві комарі дуже кровожерливі! Будь особливо обережним, якщо в найближчі півтора року після подорожі плануєш поповнення в сім’ї – місцеві комари можуть переносити вірус Зіка, який небезпечний для плоду. Вагітним у Гватемалу (та інші країни з присутністю вірусу Зіка) їхати не рекомендується (чоловіки теж можуть переносити цей вірус). 

4. Не носи усі банківські карти та готівку в одному гаманці – крадіжки, все ж таки, не екзотика у Гватемалі. І взагалі – не розраховуй на картки, майже в усіх місцях у Гватемалі досі приймають лише готівку. 

5. Намагайся приїжджати до пунктів призначення до настання темряви та не вештайся містами після заходу сонця та рано вранці. Виключенням є, мабуть, лише найтуристичніше місто – Антигуа, де вийти на вечерю о 8-9 годині вечора не є проблемою. 

6. Завжди тримай в полі зору свої цінні речі та сильно не “світи” телефонами, камерами та товстими пачками грошей. Музику в навушниках, якщо чесно, теж краще послухати десь в готелі, а не в місцевому автобусі.

7. В багатьох місцях тур-агентства будуть говорити, що ходити самим на вулкани – небезпечно і будуть пропонувати послуги своїх гідів. Не відмовляйся: це не місцеві легенди та не маркетинговий хід, бо деякі місця дійсно можуть бути доволі таки небезпечними. Вбити – тебе, скоріш за все, не вб’ють. Але пограбують. Рекомендую завжди носити з собою купюру в $50 – цього буде достатньо для “відкупу”. 

8. Іспанська мова. В принципі, якщо душевні розмови з місцевими – не мета твоєї подорожі, то на іспанську можна і махнути рукою. В тур-агентствах, в хостелах та гіди – всі говорять на стерпній англійській. Але навіть особливо лінивим я б порадила вивчити іспанські цифри: місцеві дуже люблять дурити покупців, так є шанс, ти не будеш в їх числі.

Читай також: Автомобільний маршрут Південно-Західним узбережжям Туреччини

Мій маршрут Гватемалою на 13-14 днів

День 1-4: Антигуа та вулкан Акатенанго

Якщо ти добираєшся до Гватемали повітряним шляхом, а не сухопутним з Мексики чи Ель Сальвадру, то аеропортом твого прибуття буде столиця країни – Гватемала Сіті. Це місто вважається одним з найнебезпечніших у Латинській Америці, так що я не ризикнула там залишатися і зразу з аеропорту вирушила у старовинну столицю Гватемали – місто Антигуа. Квиток на таксі або на мінівен можна купити прямо в аеропорту ($10-15). 

Антигуа – казкова! Це зразковий приклад іспанського колоніального міста з кольоровими  затишними вуличками, витонченими соборами та видом на могутній вулкан Агуа. Я провела в місті близько тижня просто насолоджуючись його атмосферою, але для коротшого знайомства двох днів повинно вистачити. Окрім просто прогулянок бруківкою Антигуа, загляданням у її численні галереї, собори та кав’ярні, я рекомендую зайти в магазин аутентичних гватемальських сувенірів Nim Pot’s, де можна загубитися на години, розглядаючи строкаті маски, статуетки та традиційний одяг корінного населення мая. 

гватемала самостійно поради готовий маршрут для подорожі Антигуа
Антигуа гватемала що подивитися

Любителям ринків раджу вийти за периметр старого міста та навідатись до центрального ринку (Mercado central). Саме там можна купити місцеву сімку по найдешевшій ціні, пообідати разом з місцевими та купити фруктів. Ще одне місце для охочих скуштувати місцеву стріт-фуд – вечірній ринок біля мальовничої церкви Iglecia de la Merced. Приходь туди голодним, бо захочеш спробувати все! Інше місце варте відвідування, котре як і центральний ринок знаходиться за периметром туристичного центру – історична пам’ятка архітектури Convento la Recoleccion. Це руїни собору та монастиря 17 сторіччя, який був зруйнований численними землетрусами. Вхід – близько $2. Окрім того, обов’язково піднімись на оглядовий майданчик Сerro de la Cruz. П’ятнадцять хвилин підйому будуть винагородженні одним з найкрасивіших пейзажів в усій Центральній Америці. 

В Антигуа дуже багато кав’ярень, ресторанчиків та барів. Але я б виділила три: бар Lava Terrace, де на даху можна скуштувати один за кращих сортів рому – Zacapa; їдальню El Rincon Tipico, де подають простий традиційний гватемальський обід та Café la Parada з прекрасною кавою та печивом.  

гватемала самостійно кафе

В околицях Антигуа знаходяться чотири з тридцяти семи вулканів Гватемали. Вулкан Агуа створює особливу атмосферу пейзажу міста, вулкан Пакайа – найтуристичніший, бо він найлегший для сходження, вулкан Фуего – дуже активний вулкан, який у 2018 році вбив майже двісті людей, а вулкан Акатенанго – залишає спогади на все життя, якщо ти вирішив його підкорити. 

вулкани гватемали антигуа

Сходження на вулкан Акатенанго – це серйозний похід. Висота вулкану – 3,976 метра. Ти повинен мати хорошу фізичну підготовку, щоб пройти шлях від підніжжя до вершини. Звичайно, це не похід який безпечно пройти без гіда. В місті є багато контор, які водять групи на вершину. Розмір групи – десь 15 людей. Ціни починаються від $50. У квиток входить супровід трьох-чотирьох гідів, триразове харчування, теплий одяг, намети та спальні мішки. Вода, ліхтарик та взуття повинно бути своє (кеди або звичайні кросівки не підійдуть – бери щось серйозніше).

 Підйом до базового табору займає приблизно 6-7 годин. У таборі гіди готують вечерю та гаряче какао. З базового табору відкривається неповторний вид на вулкан Фуего. Нашій групі пощастило і ми весь вечір милувались його не дуже активним виверженням. О четвертій годині ранку починається підйом на вершину. Він займає близько години й є найскладнішою частиною походу. На вершині тебе чекають краєвиди сходу сонця, верхівок інших гватемальських вулканів та тихоокеанського узбережжя. Саме там ти зрозумієш, що  пройдений тобою складний шлях був того, безумовно, вартий! 

Спуск з вулкана займає 3-4 години. 

сходження на вулкан в гватемалі
Сходження на вулкан Акатенанго ціна

Читай також: Жіночі соло-мандри. Як цікаво подорожувати наодинці

День 5-6: Озеро Атітлан

Серце Гватемали, сховище легенд її предків знаходиться в магічному озері вулканічного походження – Атітлан. Це місце з особливою енергетикою, яке назавжди заволоділо моїм серцем. Озеро знаходиться у двох з половиною годинах їзди від Антигуа. Дорога – гірський серпантин. Квиток на маршрутку з Антигуа, як і завжди, можна купити в будь-якій туристичній конторі. В ціну (приблизно $10) входить трансфер човном до вибраного тобою містечка на озері. Таких містечок та селищ, пристосованих до туристів, на озері – вісім. Кожен має свій характер, так що вибирай на свій смак. На приклад, Сан Маркос де ла Лагуна – найулюблене місце хіпі: там багато йога-студій, центрів холістичної медицини, ретритів. Панахачель – більш схоже на велике місто з різноманіттям ресторанів та готелів. Санта Круз ла Лагуна та Хайбаліто навпаки – крихітні селища з лише парою гостьових домів. Я залишалась у Сан Педро де ла Лагуна. Це невелике містечко з “найбекпекерською” атмосферою. Там є багато кав’ярень, барів та навіть фалафельна. Серед найпопулярніших розваг на озері – сплав на байдарках та хайкінг вулканами поблизу озера. І хоча по складності вулкани біля озера сильно поступаються Акатенанго, не ризикуйте підкорювати їх самі: пограбування одиноких туристів там трапляються доволі часто. 

Озеро Атітлан
Озеро Атітлан гватемала ціна проживанн
Озеро Атітлан

День 7-8: Кетцальтенанго або Шела

Після озера Атітлан, купивши у Панахачелі квиток на чергову маршрутку, я вирушила у друге за величиною місто Гватемали – Кетцальтенанго (або Шела). Саме місто мене не дуже цікавило: я хотіла відвідати термальні джерела Fuentes Georginas та подивитись на гротескну церкву Іглесія дель Кальваріо в його околицях. Взагалі, якщо тобі кортить подивитись на життя гватемальців без туристичних прикрас та підтягнути іспанську – не нехтуй візитом до Шели. В місті є багато шкіл та курсів іспанської за набагато приємнішими цінами ніж в Антигуа або на Атитлані, деякі з них надають опцію “пожити у гватемальській сім’ї”, щоб зануритись в культуру та вчити мову “експрес-засобом”. 

Розміщуватись у Кетцальтенанго краще біля центрального парку – Parque Central. В цьому районі міста багато хостелів та туристичних агентств. Я залишалась у Сasa Seibel та платила $5 за ліжко в спільній кімнаті. 

Кетцальтенанго або Шела маршрут гватемалою самостійно

Візитна картка Кетцальтенанго – його вироби зі здоби. Місцеві випічка та хліб вважаються найсмачнішими в країні. Найвідоміша пекарня, яку я раджу відвідати, називається “Xelapan” і знаходиться на головній площі міста. Цьому закладу вже тридцять років і він є гордістю всієї країни. Козир пекарні – булочки shecas з наповненням з анісу, меду та кориці – типові для заходу країни. Також у пекарні можна спробувати різноманітний хліб, печиво, інші традиційні булочки з квасолею, полуничним желе, сиром… Запивати раджу гарячим шоколадом, який влучно зігріває на свіжому ранковому повітрі високогірної Шели. 

Кетцальтенанго

Хоча до гарячих джерел Fuentes Georginas можна дістатись на міському транспорті, я вирішила спростити собі життя і домовилась з хостелом про мініван (приблизно $14 з вхідним квитком). Їхати до місця призначення десь годину, як майже завжди у Гватемалі – по серпантину. Джерела Fuentes Georginas мають вулканічне походження – вони нагріваються водою з вулкана Zunil і були знайдені в 1902 році. На цей момент комплекс складається з чотирьох басейнів, кожний з яких має свою температуру. До речі, джерела доволі популярне місце серед місцевих, так що приїжджай як змога раніше, щоб по-справжньому насолодитися спа-салоном в самому серці соковитих джунглів на схилах вулкану. 

Церква дель Кальваріо знаходиться в невеличкому містечку San Andres Xecun за сорок хвилин їзди від Шели. Це місто особливе тим, що воно є одним з центрів традиційної релігії мая. Щоб зробити його відвідування ще біль пригодницьким, я вирушила туди на міському автобусі. З автобусної станції Miberva, яка лежить за три кілометри від центра міста, я сіла на автобус до San Andres Xecun ($0,60). З автобусної зупинки до церкви йти п’ять хвилин. На саму церкву цікаво подивитись через її гротескний майже мультяшний вигляд: янголи на головах людей, кольорові квіти, початки кукурудзи, мавпи та ягуари – здається, церкву розмальовували учні першого класу. Насправді ж – це відголос культури мая. Церква побудована на місті старовинного храму і навіть зараз навпроти неї є вівтар для жертвоприношень, що діє. Мені дуже пощастило і я застала фестиваль, який проходив прямо перед церквою. Жителі міста були вдягнені в костюми духів, звірів, конкістадорів та вождів племен мая; вони танцювали, співали пісні та навіть лазили по канату, натягнутому над площею. На жаль, фіксованої дати у фестивалю нема: мабуть, це пов’язано з якимись язичницькими віруваннями. 

На завершення пропоную прогулятись колоритним місцевим цвинтарем неподалік від церкви та вирушати назад в Шелу, щоб добре відпочити перед довгим переїздом наступного дня. 

Церква дель Кальваріо гватемала
Церква дель Кальваріо

Читай також: Готовий автомобільний маршрут навколо Каппадокії

День 9-10: Samuc Chempey

Наступний пункт маршруту – лазурні пороги Samuc Chempey. Семук  – це система гірських порогів серед гірської ущелини, якими тече річка Cahabon, які разом створюють басейни дивовижної краси. Семук знаходиться на сході країни, глибоко в джунглях, далеко від великих міст, їхати до нього приблизно 10-12 годин і з Антигуа або озера Атітлан, і з Шели. Добратися до нього самостійно – неможливо, лише на туристичних автобусах ($20 – 35$).  Якщо з того часу, коли я була у Семук, нічого не змінилось, то раджу тобі приготуватися до виснажливої подорожі: хоча відстань до Семука від Антигуа або Шели трохи більш ніж триста кілометрів, дорога до нього вважається однією з найгірших у Гватемалі, тому може займати аж до 13 годин. Останні 45 хвилин подорожі особливо забоїсті, тому багато мандрівників з ціллю уникнути тряски, виходять раніше і залишаються на ніч у містечках Lanquin, або Copan, щоб вранці  доїхати до Семука з новими силами. Я ж вирішала все ж таки доїхати майже до самої долини, залишитись в еколоджі Utopia Eco Hotel ($28) серед джунглів і вранці пішки дійти до ущелини. 

Вхід в парк коштує $6, гід не потрібен. Бери з собою кросівки, щоб забратися на оглядовий майданчик “Mirador”, яка займає приблизно 30 хвилин крутого підйому та, звичайно, купальний костюм. Деякі басейни достатньо глибокі для пірнання, деякі – зовсім неглибокі та ідеальні для того, щоб просто поніжитись у лазурних водах Семука. Любителі екстриму можуть сплавитися вниз по гирлі річки у величезних трубах ($5) або полазити у печері K’an Ba ($8), але я чула, що це доволі небезпечно, бо в печері нема освітлення та багато хто там отримує легкі забої та подряпини. 

День 10-11: Парк Тікаль

На наступний день тебе чекає ще один доволі довгий переїзд – у місто Флорес. Там знаходиться одна з найголовніших пам’яток усієї Латинської Америки – стародавнє місто Тікаль. Добратися туди просто. Трансфером з хостелу доїжджай до Ланкіна, а звідти автобусом до Флореса (приблизно 6-7 годин дороги, $40). Тікаль був столицею цивілізації мая, її серцем. Вчені стверджуюсь, що площа міста близько 574 км² і на ній розташовані близько три тисячі різних будівель: храми, вівтарі для жертвоприношень, поле для спортивних змагань, палаци та будинки простих жителів. На цей момент розкопано лише 10% від площі усього міста. Руїни розташовані в хащі джунглів, тому окрім дивовижних споруд, на екскурсії, якщо пощастить, можна побачити велике різноманіття диких тварин. Засилившись в хостел, вирушай на пошуки турагентства, яке тебе найбільше підійде ціною: їх у Флоресі – море.  Всі агентства пропонують три види екскурсій у Тікаль: на світанку, вдень та на заході сонця (екскурсії включають гідів). Стандарнта ціна $32, світанок або захід сонця – $45.  Для купівлі білету обов’язково потрібен паспорт. З міста до Тікалю можна доїхати на міському транспорті, але тобі треба бути змінити декілька автобусів і все одно використати таксі, так що декілька раз подумай, чи варто воно буде витраченого часу. Розраховуй, що екскурсія займе пів дня. 

гватемала піраміди Тікалю
гватемала піраміди Тікалю

День 13-14: Лівінгстон та Ріо Дульсе

Останній пункт маршруту – східне місто Лівінгстон на узбережжі Карибського моря, шлях до якого лежить по річці з дуже смачною назвою – Rio Dulce (з ісп.: солодка річка). Автобус з Флоресу довозить туристів до невеличкого порту, де на тебе чекають човни (їхати приблизно 4 години, коштує $15). Деякі з них прямують прямо до Лівінгстона, інші – зупиняються в закутках річки Дульсе, де сховані еколоджі (раджу переночувати в одному з таких, щоб насолодитись атмосферою нічних джунглів). Каньйон, по якому тече Ріо Дульсе – неймовірно з мальовничий. За сорок хвилин сплаву ти побачиш багато видів птахів, тропічної рослинності та невеличкі селища людей, які живуть вздовж її берегів. Окрім того, на річці знаходиться старовинна іспанська фортеця Castillo de San Felipe, яка була побудована, щоб стежити за піратами. Всі човни спеціально підпливають до фортеці, щоб можна було здалека на неї подивитись, але якщо є бажанні туди можна і зайти на екскурсію ($2,5).

Лівінгстон гватемала
Лівінгстон гватемала самостійно маршрут для подорожі

Місто Лівінгстон цікаве тим, що воно абсолютно не схоже не інші частини країни. Там ти майже не зустрінеш народ мая. А все тому, що місто заснували африканські раби, які змогли врятуватись після корабельної катастрофи та заснували місто на узбережжі Гватемали. Народ, який його населяю називають “гаріфуна”. Місто має розслаблену атмосферу раста-бару, та знамените своєї особливою ухою на кокосовому молоці – тападо. В Лівінгостні не треба розраховувати на особливо мальовничі пляжі, місто цікаве просто своєю атмосферою. Тут можна взяти уроки африканської кухні або гри на барабанах. 

З Лівінгстона по морю можна легко вирушити в Мексику або Гондурас, я ж автобусом повернулась в Антигуа, звідки вирушила до Ель Сальвадору. 

Про продовження подорожей Ніни можна почитати на її блозі The Rum Diary.

Якщо ти хочеш стати автором veter do it або поділитися своїм досвідом подорожей – напиши нам на мейл editor@veterdoit.com.