Гуцульський lifestyle

Про проект

Цей путівник було створено дітьми в рамках навчального табору MBA Kids

Для тих хто зібрався до Карпат ми пропонуємо деяку цікаву інформацію про цей дивовижний край…

У Карпатах живуть три різні етнічні групи гуцули, бойки та лемки, але ми поговоримо конкретно по Гуцулів. Гуцульщина за сучасним поділом займає 6.5 тис. кв. км. Переважна більшість населення жила у селах, а значна меншість у маленьких містах і містечках. Основними заняттями гуцулів були землеробство і скотарство. Тут переважно пасли овець, корів, биків, коней. Тому, що населення було не таким багатим, деякі бідняки збиралися в групках по 10-15 чоловік і обкрадали багатих панів. Їх називали опришками. Вони віддавали вкрадені гроші іншим біднякам, але після того як забезпечить свої сім’ї. Одним з опришків був Олекса Довбуш – найвідоміший з опришківських ватажків у Карпатах. Кажуть що він був настільки сильним, що перемогти його не могло навіть восьмеро ворогів. За легендою один зі скульпторів зробив його портрет на камені. Побачивши це Олекса попросив допомогти йому перевернути камінь портретом вниз, тому що його оголошено в розшук і за його голову дають не маленьку суму.

Цікаві факти про тваринний світ Карпат

  • У Карпатах налічуються 435 видів тварин
  • Фауна ссавців у Карпатах складається з 74 видів77% складу ссавців України.
  • В Українських Карпатах налічується 281 вид птахів – 80% птахів України. Переважають лісові види – дятли, синиці, дрозди, зяблики, щиглики, яструби, орли, сови
  • Комахи є найрізноманітнішою групою живих істот на Землі. Винятком з цього правила не стали й Українські Карпати.Спроби оцінити багатство видів комах тут, дають дуже різні величини – 15-25 тисяч видів!
  • Ось такі різноманітні Карпати!

 

Карпати - це країна мольфарів

Карпатські чародії що володіють особливими, магічними здібностями, які дала їм природа. Мольфари можуть бути як добрими так і злими. Останній мольфар – Михайло Нечай, – помер 15 липня 2011 року. Його здібності проявилися ще в дитинстві: він міг одним поглядом зупинити кровотечу тому за його здібності взялася його бабуся яка була на той час мольфаром. Він став відомим коли його запросили бути відповідальним за погоду на перший фестиваль «Червона Рута». Тільки починав накрапати дощ, як з`являвся мольфар і розганяв хмари. Михайло Нечай був вбитий вбивцею.

Мольфарів можна класифікувати на 3 типи:

  1. Віщуни та віщунки, що можуть відгадувати минуле та передбачати майбутнє.
  2. Градівники або Хмарники, котрі відвертають град і бурю.
  3. Знахарі або Примівники  – ті, хто лікують недуги травами, замовляють хвороби.

 

10 фактів про мольфарів

  1.  Мольфари мають магічний ніж. Ніж мольфара може перетворювати каміння в сир та сік дерев в молоко.
  2. Обряд щоб зачарувати ніж проходить 12 днів. Після цього ніж готовий до використання. Якщо мольфар загублює свій ніж ,то він загублює і свою магічну силу.
  3. Люди вірять що блискавка два ризи водне місце не б`є, тому люди брали уламки дерева розбитого блискавкою додому, щоб захистити домівку.
  4. Мольфа – це зачарований, одушевлений предмет, який використовується у магічній практиці карпатських мольфарів.
  5. Тотеми – духи звірів або птахів, властивостями яких наділяли себе мольфари, застосовуючи або головні, або нашийні, або ручні обереги з:шкіри, кістки, роги, клики, пера, шерсті та інш.
  6. Кіт для мольфара – то провідник космічної енергії, оберіг дому, «прикордонник» паралельних світів. Вважається, що чорна кішка відвертає блискавки від будинку і відганяє злодіїв.
  7. Коти і кішки білого забарвлення – є провідниками дещо іншої, білої космічної енергії, але такі тварини дуже часто хворіють і живуть недовго в силу того що через них проходить величезна кількість потужної цілющої енергії.
  8. Магічні камені – будь-який камінь, по суті, є магічним, бо окрім кристалічної, має ще й інформаційно – енергетично структуру, яка формувалася на протязі десятків тисяч років.
  9. Жила одна жінка яка виліковувала від укусів гадюк. І коли вона померла, то неможливо було зайти до її хати, бо змії були два дні в її домівці. Так вони прощалися з хазяйкою.
  10. Ще був чоловік який мав дар бачити що люди думають. Але за це його не злюбили.

 

Куди піти?

Що дивитися в Яремчі та околицях


 

Зоопарк

Тепер безпосередньо перейдемо до нашого путівника. Першим, ми пропонуємо вам завітати до Міні-зоопарку в м.Яремче. Тут ви зможете побачити оленів, кабанів, павичі, кроликів, орлів, півнів, та багато інших звірів.

<class=”p1″>Після довгого ходіння по зоопарку, ми пропонуємо вам відвідати Ведмежу Тропу. Це місце де ви зможете пройти спеціальні випробування босоніж. Такий вид “процедур” допоможе при плоскостопості, чи інших хворобах стопи.


Музеї

Далі пропонуємо вам завітати в музеї Магії, музики та хату-музей де проживав Сергій Параджанов під час фільмування «Тіні забутих предків». В першому ви дізнаєтесь про гуцульську магію та мольфарів. А в музеї музики ви познайомитись з дочкою видатного покійного музиканта віртуоза Романа Кумлика, яка і проведе для вас екскурсію.

Якщо у вас ще залишився час, пропонуємо відвідати вам Центр спадщини Вигодської вузькоколійки, який знаходиться у смт. Вигода. Не будемо розказувати вам що там знаходиться, але попереджаємо що там дуже ЦІКАВО як для дітей так і для дорослих. Після цього ви можете сходити на Карпатський трамвайник. Це потяг який проїжджає по вузькій колії ширина якої 75 см (стандартна залізнична колія – 152 см). Там буде декілька зупинок, на одній з яких ви зможете перекусити пампушок чи канапок, і випити чаю.

<class=”p1″>В 50 км від Яремчі знаходиться дуже древне місто Коломия, яке нещодавно відсвяткувало 775-річчя. В Коломиї ви можете відвідати музей Писанок та Музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття.


Екстрим та природа

Якщо ви любите екстрим пропонуємо вам піднятися на скелі Довбуша, де буде ДУЖЕ цікаво дітям та підліткам, тому що там є скелі та камені на яких дуже цікаво лазити.

<class=”p1″>Якщо ж ви не любите лазити то можете піти на гору Маковиця (968 метрів). Там не треба дертися чи лазити по скелях, там треба просто йти. Вид з цієї гори відкривається просто неймовірний.

<class=”p1″>Також можна відвідати мальовничий водоспад Пробій, що знаходиться прямо в Яремчі та має висоту 8 метрів або пройтися до водоспаду Дівочі Сльози.


А на останок ми підготували для вас словник гуцульських діалектів:

Гуцульський словник

Бамбетлі  – ­ дерев’яне ліжко

Вакації ­ – канікули

Гражда ­- садиба

Ґазда ­- хозяїн

Ґуґля -­ верхній одяг

Зупа – ­ суп

Йо (йо­йо) ­- так

Слоїк -­ банка

Кичера ­- гора вкрита лісом окрім вершини

Когут ­ – півень

Льода ­- морозиво

Мешти – ­туфлі

Вуйко – ­ дядько

Полонина  -­ місце на горі де не має дерев

Ровер ­- велосипед

Сушенці – ­ сухофрукти

Файно – ­гарно

Фільварок ­- кафе

Хрум ­- кабан

Штуркати ­- штовхати

Бароболя -­ картопля

Вуйко – ­ дядько

Батяр ­- заросли

Рук -­ галас

Ґринджоли ­-  сани

Жєба – жаба

Здибанка ­- зустріч

Кавалок ­- шматок

Калабан ­- калюж

Коц – ­ одіяло(покривало)

Лижби – ковзани

Люстро –   зеркало

Ватра ­- вогнище

Плай – ­ вершина

Пструг – ­ форель

Склеп -­ магазин

Толока ­ – зустріч людей

Фестини -­ свято

Флєшка ­- пляшка

Чічка- ­ дівчина

Місця, які нам сподобалися


Поділіться путівником з друзями!

 


Табір має в собі проектну основу, де за десять днів учасникам треба зробити власними силами, під керівництвом досвідчених викладачів, свій інформаційний продукт. Але не просто створити, а й зробити його максимально корисним для суспільства! Будемо раді, якщо цей невеличкій путівник стане Вам у нагоді! Деталі – mbakids.ua.

 

Команда проекту

Danya

Даніеле Маччо, 11 років.
Захоплюється плаванням та карате.
Роль в проекті: фото, відео та тексти.

Nastya

Анастасія Дробиш, 9 років.
Захоплюється тенісом та математикою.
Роль в проекті: фото, відео та креативні ідеї.

Vlad

Владислав Кондратюк , 12 років.
Захоплюється футболом та програмуванням.
Роль в проекті: тексти, фото, карта, відео.

Zhora

Георгій Гординський, 14 років.
Захоплюється: спостеріганням, кендо, читанням.
Роль в проекті: панорами, відео, тексти.

Yan

Ян Хітушко, 8 років.
Захоплюється лего, боксом, плаванням.
Роль в проекті: фото, відео, інфографіка.

Bogdan

Богдан, 14 років.
Захоплюється футболом, музикою, настільним тенісом.
Роль в проекті: фото та відео

Куратори проекту

Inna

Інна Кузьмічова

Alena

Альона Дєньга


Поділіться путівником з друзями!