Готовий маршрут Поділлям: затоплене село, костели та фортеці

Злочів – Теребовля – Чортків – Лосяч – Кам’янець-Подільський – Бакота – Хотин

за підтримки

В осінніх подорожах є своя романтика та особлива краса.Тож до настання зимових холодів варто влаштувати одну, а може ще кілька мандрівок. Разом з Becherovka ми дослідили Поділля та околиці та склали насичений маршрут для самостійної подорожі.

Це дивовижно красиві місця, а якщо ще й поєднати з історичними локаціями, вийде прекрасний маршрут на вихідні, або на 3-5 днів. Автомобільна мандрівка підійде як для активних туристів, так й для сімейної подорожі. Сам маршрут можна розділити на декілька окремих поїздок і повертатись сюди у різні пори року.

Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області і чарівний Дністер. Довжина описаного маршруту – 750 км.

Місто старту – Львів, але ти можеш вирушати з будь-якої точки та міксувати запропоновані місця на свій смак.

Золочівський замок

Перша зупинка на маршруті – Золочівський замок в однойменному містечку Золочів. Будівництво Золочівського замку завершили у 1634 році. Його будували на кошти Якуба Собєського – батька майбутнього польського короля Яна ІІІ Собєського.

Однією з новітніх технологій того часу стала система будівництва оборонних споруд, що отримала назву голландської.

злочівський замок маршрут поділлям
злочівський замок маршрут поділлям

Теребовлянський замок

Теребовля – місто, яке здавна знаходилося не лише на перетині важливих торговельно-економічних шляхів, а й було значимою оборонною точкою на карті України. Тож не раз відбивало напади татар, поляків та турків.

Теребовлянський замок історія цікаві факти що подивитися Теребовля

Теребовля є одним з найстаріших міст на західноукраїнських землях. Свою назву, за однією з версій, воно отримало від давньоруського слова «теребити», що означає розчищати ліс, викорчовувати. А перша писемна згадка про Теребовлю зустрічається у літописі 1097 року.

Теребовля замок
Теребовля замок

Найвідоміша і найстаріша будівля Теребовлі – це замок на високій горі, який нависає над містом. Після останнього набігу татарів замок був спалений й досі перебуває у зруйнованому стані, збереглись лише нижні частини мурів і оглядова вежа. Зараз ця замкова гора поросла кущами й травою, але все одно рекомендую піднятись стрімкою кам’яною стежкою вгору і оглянути панораму Теребовлі.

Вартість квитка – 20 грн для дорослих, 10 грн для дітей.

Теребовлянський замок історія цікаві факти що подивитися Теребовля

Плебанівський віадук

Буквально за 3 км від Теребовлі знаходиться село Плебанівка, зі сторони траси видніється неймовірний міст-віадук із залізничною колією.

Цей міст побудували за проєктом австрійських інженерів всього за 4 роки, що було дуже швидко за тогочасним мірками, він існує у чудовому стані вже майже 150 років. Плебанівський віадук збудований із натурального каменю, має 9 арок й витягнуту конструкцію.

Плебанівський віадук

Чортків

Будучи тут, не можна оминути ще одне цікаве містечко – Чортків. Ще досі історики сперечаються щодо походження назви: деякі пов’язують назву міста з язичницьким Чорнобогом, інші дослідники вказують на зв’язок з першим поселенцем К. Чорним і з Чортовою долиною.

У Чорткові є затишний центр і площа Ринок, дві ратуші, синагоги, церкви та костели. Якщо час обмежений, то можна прогулятись центральною частиною і розпочати знайомство з найвідомішої пам’ятки – Домініканського костелу Матері Божої Святого Розарія і Станіслава. Костел зведено на початку XX століття у стилі надвіслянської готики, він вражає своєю красою і масштабами.

Всередині у храмі знаходиться копія Чортківської чудотворної ікони Матері Божої, а сам оригінал – у Польщі. Щонеділі тут можна послухати звучання органу.

Домініканський костел Чортків
Домініканський костел Чортків

Поруч з костелом, на площі, можна побачити не притаманну для Поділля будівлю – Стару Ратушу з дерев’яною фахверковою вежею, годинник для якої виготовили швейцарські майстри. А Нова Ратуша знаходиться трохи далі, на Майдані Незалежності.

Також тут є затишний парк і руїни замку, з якого відкривається панорама на місто.

Костел в Лосячі

Ще одна неймовірно красива споруда знаходиться в селі Лосяч, тож його важко оминути на маршруті і не зробити кілька фотографій біля костела святого Антонія Падуанського на тлі мальовничої території довкола.

Сам костел побудований наприкінці ХІХ ст. у неоготичному стилі. У радянські часи будівля використовувалась як склад й лише у 1990 році костел повернули католицькій громаді Лосяча. Тесаний камінь і фактура стін додають костелу віку й схожості на середньовічні споруди.

Костел в Лосячі
Костел в Лосячі

Якщо перший день здається надто насиченим, частину цікавинок можна перенести на зворотній маршрут. Десь точно захочеться затриматися трошки більше. А наш маршрут пролягає далі через Поділля.

Кам’янець-Подільський

Особливість подорожі цією місцевістю в тому, що історично-архітектурні локації можна поєднати з природними. Почати можна з відвідування Кам’янця-Подільського, відомого своєю фортецею.Після обіду або перед заходом сонця панорама на старе місто набуває особливої краси.

Рекомендую на ночівлю залишитись на 2-3 або й більше ночей і вже звідси оглядати чарівні околиці, їздити на Дністер та Хотин. У місті є великий вибір житла – від квартир до затишних готелів. Я полюбляю тут зупинятись у самому центрі, ще й останнім часом побільшало різних історичних та музичних фестивалів, культурних заходів, атракцій.

кам'янець подільскій фортеця цікаві місця

Кам’янець-Подільський знаходиться у мальовничій місцині на Подільській височині, навколо міста протікає річка Смотрич. Він займає третє місце в Україні за кількістю архітектурних пам’яток, навіть має свій герб і прапор. Це унікальне місто, з переплетінням культур, традицій, вірувань, але водночас гармонійне й затишне.

Від Старого міста рекомендую прогулятися повз Замковий міст до найвідомішої пам’ятки – Кам’янець-Подільської фортеці, вона є частиною Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець».

Укріплення поділяються на Замок й Міські фортифікації. Сам замок оточений високими мурами і має 11 башт. У кожної з башт своя історія і назва: Папська, Ковпак, Тенчинська, Ляшська, Денна, Нова, Західна, Східна, Лянцкоронська, Комендантська, Рожанка та Водяна.

кам'янець подільскій фортеця цікаві місця

Зараз Старий замок, комплекс з баштами, є музеєм-заповідником. Вхідний квиток коштує 60 грн для дорослого і 40 грн для дітей.

Рекомендую зустрічати схід і захід сонця у так званому Новому замку у західній стороні.

кам'янець подільскій фортеця цікаві місця

Окрім екскурсії фортецею, дуже цікавою подією буде політ над містом на повітряній кулі. Але май на увазі, що політ залежить від погодних умов, а тривалість польоту триває близько години, весь процес із підготовки й інструктажу займає 3-4 години. Влітку кулі літають на світанку, а це з 5:00 до 8:00, і ввечері з 19:00, а восени і навесні ранкові польоти трішки пізніше, як і вечірні – раніше.

В місті проводять фестиваль повітряних куль “Кубок Поділля”, котрий відбувається двічі на рік – навесні та восени. Одночасно у небо здіймаються десятки куль, що створюють неймовірний вид.

кам'янець подільскій політ на повітряній кулі ціна

Ось ще кілька цікавих локацій Кам’янця:

Смотрицький каньйон. Трошки далі від центральної частини знаходиться інший відомий міст через Смотрич – Новопланівський, або Новий. Під час Другої світової міст підірвали і відновили лише декілька років потому, і нещодавно також відбулася реконструкція.

Семиопорний міст з’єднує мікрорайони Старе і Новий план, має довжину 149 м, висоту 38 м. З мосту відкривається гарна панорама на каньйон, місто, парк, скелі. Не забувай бути тут обережним, адже міст автомобільний, хоча й має вузьку пішохідну частину.

кам'янець поділській ратуша
кам'янець поділській що подивитися
кам'янець поділській що подивитися

Міська ратуша на площі Польський ринок складається з двох частин – будинку ради й вежі-дзвіниці. Зараз тут знаходяться два музеї: історії та грошей. Вартість входу: 25 грн для дорослого і 20 грн для дітей.

Домініканський костел. Згадки про цей костел датуються ще XV ст., а за часів панування турків у XVII ст. всі костели міста перебудовані на мечеті. Різні стилі переплетені в архітектурі цього комплексу – бароко, ренесанс, готика і класицизм.

кам'янець подільскій політ на повітряній кулі ціна

Рекомендую поблукати атмосферними вуличками старого міста та роздивись будинки, тут є чим помилуватись, а особливо тішать відреставровані будівлі.

У Кам’янці-Подільському можна спокійно залишитись на декілька днів, але ми вирушаємо досліджувати околиці – берегову лінію Дністра Подільських Товтр.

Подільські Товтри та Дністровський каньйон

Товтри – це скелясті вапнякові пагорби, утворені коралами та іншими організмами, які 20 млн років тому були бар’єрними рифами. Висота пагорбів сягає 60-65 м, а вивітрені та розмиті гряди утворюють скелі різної дивовижної форми. Національний природний парк «Подільські Товтри» увійшов до семи природних чудес України у 2008 р. і займає територію у більш ніж 2.500 км², є одним з найбільшим у Європі.

Цікавий факт: з Подільських Товтр починаються українські Карпати.

поділські товтри національний парк маршрут

Тут є 160 різноманітних пагорбів, порізаних ярами, балками, з різною висотою й зовнішнім виглядом, і з кожного відкривається свій неповторний краєвид на Дністровське водосховище.

Можна насолоджуватись природою або досліджувати все навколо у процесі активного відпочинку. Тут є багато піших походів, риболовля, маршрути для сплавів на байдарках, сапах, катамаранах, екскурсії на теплоходах, катерах і яхтах.

Сплав на байдарці та неспішні вечори запам’ятаються надовго. Можна зібратись з друзями й організувати все самому, або звернутись до туристичних організацій, котрі забезпечать спорядження й супровід інструктором, а також трансфер. Протяжність водного маршруту близько 110 км і починається від селища Жванець, потім проходить внизу по Дністру аж до Старої Ушиці. Зазвичай добові переходи не більше 10-20 км, ночувати можна як в наметах, так і різних базах відпочинку на береговій лінії.

сплав на байдарках дністровський каньйон

А де ж шукати мальовничі краєвиди? Чудову панораму Дністра можна спостерігати зі сторони сіл Врублівців або Демшина. А поруч є печерний монастир у Субічі, перша згадка про який була ще у XVI ст. Май на увазі, що стан дороги тут не найкращий.

сплав на байдарках дністровський каньйон
сплав на байдарках дністровський каньйон

Бакота

Мальовнича популярна локація зі стародавнім скельним монастирем. Марно шукати на карті селище Бакота, адже у 80-х роках минулого століття його та інші села затопили у зв’язку з будівництвом Дністровського гідровузла. Бакотою називають місцини вздовж Дністра, поруч з залишками печерного монастиря.

Бакота затоплене село маршрут

Тут божественні краєвиди, чиста прозора вода, можна мандрувати притоками Дністра на катамарані або човні. І обов’язково лишайся на захід сонця! Тут це неймовірно красиво.

Щоб одразу побачити всю красу і велич природи цих місць, раджу поїхати одразу до оглядового майданчика на Білій горі, потім звідти можна спуститись до монастиря. Тут є паркінг (платний), декілька торгових точок з домашньою їжею, напоями та сувенірами.

бакота готовий маршрут
бакота готовий маршрут

Хотинська фортеця

Після такого активного й насиченого дня краще трішки відпочити, а вже на наступний день їхати досліджувати ще одну відому локацію цього краю – Хотинську фортецю. Ця фортеця одна з найстаріших в Україні та одна з найбільш неприступних. Знаходиться вона вже на території Чернівецької області. Від Кам’янця-Подільського сюди лише 30 км.

Уявляєш, її вежі дорівнюють висоті 16-поверхового будинку?! Тут зразу видно поєднання декількох культур та релігій, така собі атмосфера давнини та величі.

На цьому місці було старослов’янське городище, а у XIII ст. князь Данило Галицький надав указ побудувати тут фортецю. Пам’ятаєш зі шкільної програми про Битву під Хотином у 1621 році? Перемога під Хотином врятувала Західну Європу від вторгнення яничар, прославила запорожців і їхнього гетьмана Петра Сагайдачного.

хотинська фортеця фото маршрут цікаві факти

На Хотинську фортецю варто виділити більше часу, мінімум 2 години, тут є на що подивитись. Ансамбль фортеці складається з різних укріплених споруд – зовнішнє та внутрішнє кола укріплень, рів і сам внутрішній замок.

Спершу обійди територію, відвідай церкву Св. Олександра Невського, а найцікавіше починається всередині. Хотинська фортеця – це музей, збережений у дуже хорошому стані.

Вартість квитка для дорослих – 70 грн, для дітей та студентів – 35 грн.

хотинська фортеця фото маршрут цікаві факти

У музейних кімнатах є багато речей трипільської культури, старовинна зброя, картини, речі побуту, монети. У центрі подвір’я одразу побачиш кам’яний колодязь глибиною 65 м – тут й досі можна втамувати спрагу влітку.

хотинська фортеця фото факти маршрут поділлям
хотинська фортеця фото факти маршрут поділлям
хотинська фортеця фото факти маршрут поділлям

В цій мандрівці готуйся проводити багато часу на свіжому повітрі, гуляти фортецями, навколо руїн замків та милуватися неймовірно красивими краєвидами Дністровського каньйону. Щоб трохи зігрітися між оглядом локацій – прихопи з собою Becherovka original. Найпростіший дорожній коктейлі – Becherovka original в чистому виді зі скибкою апельсину.

кам'янецб поділській маршрут
кам'янецб поділській маршрут

Для зручності ми нанесли усі локації на Google Maps. Збережи собі карту перед поїздкою.

Цей матеріал створено за підтримки бренду Becherovka

Що це означає?

Дивіться також інші путівники Україною:

– Маяки Миколаївщини: древнє місто Олександрія, мальовничі маяки, невідомі місця Станіслова, козина ферма.
– Маршрут Житомирщиною: костел в Старій Котельні, палаци Терещенків в Андрушівці та Червоному, Бердичів, будинок рибалки в Старому Солотвині.
– Маршрут Чернігівщиною: Новгород-Сіверський, Батурин, Мезинський національний парк та розлив Десни, Козелець та Остер