Історія таємного рейсу, що роками з’єднував Ізраїль та Єгипет

Ще кілька років тому квиток на рейс авіакомпанії Air Sinai можна було купити лише за готівку і замовивши телефоном. Літаки не мали лівреї, а в аеропортах на табло рейс авіакомпанії не показували. Навіщо така секретність?

Ми переклали з англійської матеріал Atlas Obscura (з доповненнями perito-burrito.com) про загадкову авіалінію.

У 2007 році Майкл Пейлі вирушив до Каїру, щоб відвідати свою дочку Нааму, студентку Мічиганського університету, яка вивчала арабську мову в Єгипті. Через кілька тижнів у нього була запланована робоча поїздка в Ізраїль, тому він попросив колегу забронювати йому прямий рейс з Каїра в Тель-Авів. За умови ясного неба такий переліт триває менше години.

“Я не хвилювався з приводу перельоту, — згадує Пейлі. — Але коли приїхав в аеропорт, почав турбуватися, тому що не міг знайти вихід на посадку до літака. Так як рейсу не було на табло відправлень, мені довелося питати співробітників аеропорту куди йти. Коли я все ж знайшов вихід, ніщо не вказувало на те, що звідти відправляється саме рейс до Тель-Авіва».

Зрештою, чоловіка провели до автобуса, який відвіз його та інших пасажирів у дальній кінець льотного поля, де стояв маленький білий літак без логотипу перевізника чи іншої символіки. Люди піднялися на борт.

«Було відчуття, ніби ми робимо щось незаконне», – каже Пейлі. За його словами, він згадував про дивний переліт ще роки потому.

Літак без логотипу належав компанії Air Sinai, яка обслуговує рейси між Каїром і Тель-Авівом.

Навіщо було створювати авіакомпанію-привид?

У 1979 році Ізраїль і Єгипет уклали мирну угоду. Підписання історичного документа відбулося у Вашингтоні, США. Єгипет став першою арабською державою, яка визнала Ізраїль. Згідно з умовами договору, дві країни повинні були забезпечити цивільне авіасполучення, тобто був потрібен хоча б один прямий рейс між Ізраїлем і Єгиптом. З цією метою у 1982 році була заснована авіакомпанія Air Sinai. Але перевізника ніхто не зобов’язував бути публічним.

Анвар Садат, Менахем Бегін і Джиммі Картер при підписанні мирного договору

Практично весь арабський світ бойкотував Єгипет після підписання договору”, – пояснює дипломат Деніел Курцер, який з 1979 по 1982 рік займав посаду посла США в Єгипті. За його словами, через реакцію сусідніх країн, а також загальну неприязнь громадян Єгипту до Ізраїлю, державний перевізник (а на той момент і лідер арабського ринку цивільних авіаперевезень) EgyptAir був змушений відмовитися від рейсу Каїр — Тель-Авів.

Створення компанії Air Sinai дозволило Єгипту виконати вимоги мирного договору, не підставляючи під удар EgyptAir. На нового перевізника працювали пілоти і бортпровідники головної єгипетської авіакомпанії, її ж літаки використовувалися Air Sinai за договором оренди. Різниця між двома перевізниками фактично була тільки на папері. Відсутність яких-небудь додаткових логотипів на літаках створювало відчуття, ніби відбувається щось незаконне, і багато хто цікавився, чи не стежать єгипетські військові за тими, хто подорожує між двома країнами. За словами Курцера, він би не здивувався, якби в армії була своя доля в новій авіалінії.

Ліврея, що використовувалась Air Sinai у 80-х роках

Через напружену атмосферу в суспільстві Air Sinai працювала надзвичайно приховано. Найчастіше бажаючі купити квитки з Каїра в Тель-Авів натикалися на рейси з пересадками в таких місцях, як Амман або Стамбул. Агрегатори іноді видавали посилання на прямий рейс Air Sinai, проте будь-яка спроба забронювати його закінчувалася повідомленням з проханням зателефонувати турагенту або безпосередньо зв’язатися з компанією.

Купити квиток на рейс Air Sinai було тією ще пригодою

У Air Sinai не було ні сайту, ні відкритого розкладу перельотів, ні системи онлайн-бронювання. Не було навіть номера телефону. Хоча з 2002 року компанія технічно числилась філією EgyptAir, головна компанія робила вигляд, що ніякого зв’язку немає. Єдиним способом купити квиток на літак Air Sinai було звернутись в турагенцію або написати лист на електронну пошту компанії, яка, до речі, передавалась по “сарафанному радіо”. Співробітник вимагав надіслати скан паспорту, а квитки оплачувалися неофіційними банківськими переказами.

Рейси Air Sinai (4D), зазначені на табло вильоту аеропорту Каїра

Періодично Air Sinai приймала оплату лише в доларах США. Ще в 2010 році бажаючі скористатися послугами компанії приїжджали до офісу в Тель-Авіві з конвертами з готівкою і отримували натомість жовту квитанцію, що нагадувала авіаквитки 1950-х років. Пізніше пасажирам почали надсилати дані про перельоти по електронній пошті. Компанія до останнього моменту не приймала оплату кредитними картками. Зовсім недавно одній пасажирці з США знадобилося здати квиток. Їй вдалося зробити це лише скориставшись допомогою друга, у якого був рахунок в ізраїльському банку, на який можна було перерахувати повернення.

Багато хто описує бронювання рейсу Air Sinai як дивно інтимну дію, яка нагадує роботу авіаліній ще до появи систем онлайн-оплати. Пасажир, який літав літаком компанії в червні 2019 року, згадує, що йому телефонувала та ж сама жінка, з якою він листувався поштою. Вона попередила його про перенесення рейсу на наступний день, оскільки група паломників з Південної Африки забронювала цілий літак на попередню дату.

Air Sinai 737-566, припаркований на віддаленому стенді в Міжнародному аеропорту Каїра, квітень 2015 року

За роки роботи компанії пасажири виявили чимало дивацтв в її системі бронювання. Пара з Атланти, США, яка летіла рейсом Air Sinai влітку 2019 року, розповідала, що вони просто зателефонували в EgyptAir, і їх перемикали між співробітниками, поки не знайшовся хтось, хто був готовий прийняти їх дані та продати їм квитки. Розповідали також і про можливість забронювати рейс EgyptAir в Тель-Авів з таких міст, як Кейптаун або Йоганнесбург. У Каїрі передбачалася пересадка на літак Air Sinai. Поки ця послуга діяла, вона була досить популярною, оскільки на рейсах з Південної Африки до Ізраїлю зазвичай тривалі пересадки. Опція зникла в 2014 році, коли EgyptAir видалила Ізраїль зі списку напрямків під час конфлікту в Секторі Газу. Тоді ж зникли всі згадки про Тель-Авів на сайті єгипетського перевізника. Того ж року Міжнародний аеропорт Каїр і Аеропорт імені Бен-Гуріона в Тель-Авіві почали офіційно показувати рейси Air Sinai на своїх табло відправлень.

У лютому 2020 року з’явився сайт flyairsinai.com. Можливість забронювати рейс авіакомпанії-привида з’явилася у кожного. Розклад тепер можна дізнатися, не перекидаючись мейлами з кимось з офісу Air Sinai. Компанія навіть почала приймати кредитні картки.

Не полінуйтеся зайти на flyairsinai.com  та дійти до бронювання. Стільки даних в 2020 році не запитує жодна авіакомпанія!

Можна вважати це ознакою пом’якшення відносин між Ізраїлем і Єгиптом, але насправді все не так однозначно. Сайт Air Sinai позиціонує себе як сторонню турагенцію. Він не містить контактної інформації та посилань на соціальні мережі. Сервер знаходиться у Великобританії. Службовець Air Sinai у відповідь на питання про сайт заявила, що компанія не має до нього відношення. При цьому в кінці листа вона додала смайл. Після цього співробітниця не давала жодних коментарів. На літаках Air Sinai так і не з’явилося ніякої символіки компанії.

Літак авіакомпанії Egyptair, 2016 рік

А хто взагалі літає між Єгиптом та Ізраїлем?

Рейс між Єгиптом та Ізраїлем був своєрідним дзеркалом відносин між двома країнами. У 1982 році Air Sinai взяла на себе управління маршрутом Каїр — Тель-Авів авіакомпанії Nefertiti Airlines. Єгипетський підприємець Ельхамі Ель-Заят заснував Nefertiti в 1980 році, щоб заробити на новому туристичному напрямку. У Ель-Заята також був парк автобусів, що курсували між Єгиптом та Ізраїлем. Автобуси до Єгипту були досить популярні серед ізраїльських туристів до 2012 року, коли, з міркувань безпеки, рейси довелося скасувати. У перші роки роботи Air Sinai більшість клієнтів компанії були ізраїльтянами, які прагнули подивитися одну з небагатьох сусідніх країн, які не перебували з ними в стані війни. Крім того, Air Sinai була популярна серед християнських паломників, які відвідують святі місця регіону, і бізнесменів, які подорожують по Близькому Сходу.

Ізраїльський державний перевізник El Al, який пізніше став приватною компанією, також літав до Єгипту. Для безпеки рейси проходили тільки пізно вночі, з першої години ночі до шостої ранку. El Al припинила польоти у 2012 році: через неспокійну обстановку в Єгипті ізраїльські туристи припинили туди літати. Деякий час компанія відправляла між Тель-Авівом і Каїром практично порожні літаки з величезними витратами на забезпечення безпеки та експлуатацію.

На сьогодні Air Sinai залишилася єдиним перевізником, що забезпечує виконання умов мирного договору 1979 року. При цьому єгиптяни майже не літають до Ізраїлю в цілях туризму. Уряд Єгипту називає причиною малої затребуваності рейсів до Ізраїлю відсутність інтересу, проте справжня причина в тому, що більшість місцевих жителів категорично проти подорожей в цю країну. Крім того, єгиптянам куди складніше подорожувати: навіть для відвідування сусіднього Ізраїлю потрібна виїзна віза, а також в’їзна віза іншої сторони. Останню треба отримувати в посольстві Ізраїлю в Єгипті, а в даний час там ніхто не працює. Єгипетським чоловікам віком до 45-60 років і жінкам до 35 років необхідно проходити додаткові перевірки, тому що єгипетська влада вважає власних молодих громадян потенційною політичною загрозою. Розповідають, що охочих отримати виїзну візу агресивно допитують про цілі поїздки. На сайті посольства Ізраїлю, в свою чергу, зазначено, що єгиптянам віком до 50 років і єгиптянкам до 35 років буде складно отримати візу швидко. Більшість єгиптян вважають, що подорож не варта таких зусиль.

Чималу частку клієнтів Air Sinai представляють копти — єгипетські християни. У 2015 році глава Коптської Православної церкви єпископ Феодор II зняв заборону на відвідування Ізраїлю, накладений його попередником у зв’язку з підписанням мирного договору в 1979 році. З того часу все більше коптів щорічно відвідують святі місця в Ізраїлі.

JERUSALEM, ISRAEL APRIL 26, 2019: Coptic Christian pilgrims n the Old City of Jerusalem on Good Friday. CREDIT: Vladimir Smirnov\TASS via Getty Images

Хоча в останні роки ізраїльський туризм до Єгипту скоротився, він все ще існує. Подорожуючі по цій країні ізраїльтяни приховують своє походження, щоб уникнути конфліктів. Ізраїльські туристи, які в 2016 році відвідали під час великої поїздки храм на острові Філи в Асуані, одному з найпівденніших міст Єгипту, розповідали, що вони відчували себе комфортно, голосно говорячи на івриті, хоча більшість єгиптян подумали, що вони греки або італійці.

Зараз Air Sinai обслуговує підприємців, коптських мандрівників, християнських паломників і туристів, що переміщаються по Близькому Сходу. Поява сайту може свідчити про спробу компанії вийти з тіні, щоб залучити більше клієнтів і, можливо, скоротити обмеження в питаннях безпеки. Проте представники перевізника відмовилися давати коментарі для цього матеріалу. Хоча ізраїльський туризм не досяг масштабів 1980-х і 1990-х, існування Air Sinai служить нагадуванням про зв’язок між двома країнами. Можливо, коли-небудь ізраїльтяни та єгиптяни зможуть відвідувати один одного більш відкрито — або це буде хоча б простіше.


Читайте також: Що таке рейси в нікуди та чому це погана ідея