Кам’яне село: як доїхати та що дивитися

Не пам’ятаю саме де я дізналася про кам’яне село, але потрапити туди хотіла дуже давно. Лякали відгуки про дуже погану дорогу, на деяких сайтах чи форумах можна зустріти інформацію про 6-годину дорогу один бік. Минулої осені нарешті наважилась на подорож. Шлях в один бік зайняв 3 години, дорога погана, але лише останні 30 км.

Дізнавайтесь більше про цікаві місця України, підписуйтесь на наш Telegram канал або Viber групу.

Що таке Камінне або кам’яне село?

Природний заказник Камінне село (або кам’яне село) знаходиться в Житомирській області, приблизно в 30 км від “Варшавської траси”.

Фактично – це розкидані по лісу велетенські камені, розмір яких сягає невеличкого будинку. Виглядає дуже незвично, адже тут поряд немає ані гір, ані стрімких річок, ані інших виходів порід. Існує кілька версій походження цих валунів. Ці камені могли бути принесені 20 тис. років тому льодовиком, проте це малоймовірно, адже інших слідів льодовика в околицях не знайдено. Інша гіпотеза: кам’яне село – це залишки підніжжя древніх гір, оголені льодовиком, що також не дуже ймовірно. Більшість геологів схиляється до версії, що Камінне село – це залишки височини, що залишилась в наслідок руйнації нижніх частин вітром, водою, льодовиками та іншими процесами.

В такій місцевості не могло обійтися без легенд та міфічних пояснень походження кам’яного села. За однією з таких легенд, сам бог навідався в село під виглядом жебрака, проте ніхто з місцевих не дав йому й крихти хліба. Тоді бог розгнівався й перетворив село на каміння. Тут навіть є “доказ” божої присутності – начебто слід стопи бога на Божому камені.

камінне кам'яне село житомирська область як доїхати

Дорогою до геологічного заказника Камінне село можна зустріти типові поліські села: десь точно варто зупинитися, щоб зробити кілька фото та спробувати пошукати на деревах борти – поліські вулики для диких бджіл.

камінне кам'яне село житомирська область як доїхати що подивитися маррут житомирська область

Майже перед самим кам’яним селом вас чекає дерев’яний міст через річку Пергу. Нічого особливого, проте таке вже зустрічається дуже рідко. На вході можна знайти карту камінного села, де позначені найвизначніші камені. Наприклад, камінь “Розбита хлібина”, “Божий камінь”, “Камінь-піраміда” і тд. Якщо не вдалося знайти борт (вулик) в селах по дорозі, то тут ви точно знайдете кілька – вони позначені на схемі. На огляд можна закладати не більше 1-1,5 години.

камінне кам'яне село житомирська область як доїхати

Беріть з собою обід та перекус – поїсти поблизу Кам’яного села радикально ніде. А от влаштувати пікнік десь на каменях посеред лісу – чудова ідея.

Що ще можна подивитися поблизу кам’яного села?

Якщо маєте час – можна продовжити прогулянки тихими місцями й відвідати Дідове озеро, або один з затоплених кар’єрів поблизу села Дружба, де раніше видобували граніт. По дорозі в Київ можна відвідати Коростень: прогулятися парком ім. Островського, відвідати бункери (об’єкт “Скеля”), прогулятися фортецею.

Як доїхати до Камінного (кам’яного) села?

Громадським транспортом

З Києва – потязі до Олевська або з Житомира на потязі чи автобусі до Олевська. Далі – приміським автобусом до Рудні-Замисловицької.

Автомобілем

Найкоротший шлях – через Коростень, по так званою “Варшавською трасою”, з якої потрібно звернути в напрямку Олевська, а звідти тримати шлях на Рудню-Замисловицьку.
Кординати – 51°18.667′, 27°58.167′.
Приблизний час в дорозі з Києва ~3-3,5 години (250 км)

Як дістатися цих місць, якщо немає власного авто? Орендуйте автомобіль від 400 грн на добу.

Велосипедом

З Києва або інших міст: на потязі до Олевська. Розклад потягів
Далі так само як і автомобілем.
Приблизний час в дорозі з Олевська до Кам’яного села ~2-2,5 години.

Деякі велосипедисти роблять виїзд на 2 дні, додаючи до маршруту Дідове озеро та завершуючи в Коростені.

камінне кам'яне село житомирська область як доїхати

З неприємного – за Олевськом дорога закінчується. В прямому сенсі слова. Далі – гравійка, піщанка та деколи бруківка, певно, ще царських часів. І так, приблизно, останні 26-27 км. Якщо ви подорожуєте автомобілем, рекомендую ретельно заважувати маршрут, що пропонує навігатор: GPS може запропонувати коротший шлях через ліс, проте дорога там значно гірша (це проста ґрунтова дорога) й вас може чекати несподіванка у вигляді поваленого на дорогу бобрами дерева. Якщо ви подорожуєте велосипедом – краще захопити маску для обличчя чи бафф: від машин здіймається пилова курява.

Хочете розповісти про ваші подорожі? Читайте як стати автором Ветер дует


Маршрути Україною

Ідеї подорожей та готові гайди