Камери відеоспостереження в датчиках диму й інших гаджетах: неприємні знахідки в помешканнях Airbnb


Час від часу клієнти виявляють порушення права на приватність — господарі не завжди попереджають про відеоспостереження в помешканнях,  “забуваючи” вказати про це на сайті.

Камери відеоспостереження в датчиках диму й інших гаджетах: неприємні знахідки в помешканнях Airbnb
Кімната помешкання на Airbnb з камерою в лівому кутку. Фото Джеффрі Бігхема


Камери, про які не згадував  господар

Джеффрі Бігхем, викладач комп’ютерних наук університету Карнегі-Меллона, вирушив до Сіетла, щоб відсвяткувати з родиною Різдво. Джеффрі винайняв житло через Airbnb. Святковий настрій затьмарила несподівана знахідка: дві wi-fi камери відеоспостереження — їх Джеффрі негайно вимкнув.

«Нічого аж такого дивного камера зняти не могла, але, ймовірно, що мій дворічний син бігав по кімнаті голяка. Камера охоплювала простір біля виходу з ванної», — зазначив Бігхем. Він, звичайно, переглянув сторінку помешкання на Airbnb, де було сказано, що відеоспостереження ведеться тільки на вході. Але аж ніяк не в кімнатах!

У службі підтримки Airbnb, куди Бігхем звернувся негайно, повідомили, що жодних правил господар помешкання не порушив.  Мовляв, де одна камера, там і ціла система внутрішнього відеоспостереження. Однак, вибираючи помешкання, клієнт не звернув уваги, що то за біла кулька звисає під стелею: то міг бути як детектор диму, так і якась химерна лампа.   

Далі історія розгорталася так: служба Airbnb передала господареві, що клієнта збентежив відеонагляд. У відповідь господар  лишив про орендарів негативний відгук і звинуватив їх у тому, що вони наміряються демонтувати систему безпеки, щоб приховати щось. У свою чергу, Бігхем зазначив, що, хоч звітувати перед господарем квартири не повинен, все ж готовий запевнити: подружжя лягало спати близько дев’ятої вечора.  

“Не вдаючись до узагальнень, усе ж скажу, що ситуація для нас вкрай неприємна. Відомо про жахливі випадки, коли господарі грубо порушували права на приватність, наприклад, встановлюючи камери в годиннику біля ліжка. Маю надію, що наш негативний досвід змусить інших уважніше ставитися до проблеми. Якщо ви помітите умисно приховану камеру у ванній чи спальні, то Airbnb буде на вашому боці. Проте не згадана хостом камера у вітальні не стане приводом для підтримки з боку сервісу”. Джеффрі Бігхем, клієнт Airbnb

Гілка обговорення проблеми Бігхема у Твіттері  стала вірусною, на що звернули увагу представники Airbnb. Урешті-решт, сервіс переглянув ситуацію й погодився, що інформацію про камери господар подав неналежним чином.  «Здається, тепер Airbnb припускає, що в службі технічної підтримки мене зрозуміли неправильно», — зазначив Бігхем. За повідомленням видання Fast Company, клієнтові повністю компенсували витрачені кошти.

Таке в Airbnb трапляється не вперше

У вересні 2018 року пара з Глазго виявила відеоспостереження у квартирі, винайнятій у Торонто. Щойно заселившись, орендарі знайшли приховану камеру в годиннику біля ліжка.

Шотландці звернулася до правоохоронних органів і лишили скаргу в Airbnb. У сервісі пообіцяли компенсувати збитки, оплативши один із дорогих готелів поблизу.

Камери відеоспостереження в датчиках диму й інших гаджетах: неприємні знахідки в помешканнях Airbnb
Камера в годиннику Фото Daily Record

У серпні 2017 року пара з Тайваню виявила  дві приховані камери в помешканні міста Гаосюн.  Одну встановили у ванній, іншу — у спальні. Обидві були замасковані під датчик диму. І цього разу сервіс  Airbnb вибачився перед постраждалими, повернув кошти й видалив акаунт господаря.

Камери відеоспостереження в датчиках диму й інших гаджетах: неприємні знахідки в помешканнях Airbnb
Прихована камера в квартирі в Гаосюні Фото AsiaWire

Прихована камера в квартирі в Гаосюні Фото AsiaWire

Засоби масової інформації неодноразово укладали інструкції про те, як перевірити винайняте помешкання на приховані камери. Передусім орендарям радять уважно обдивитися житло одразу ж при заселенні, відсканувати кімнати на наявність увімкнених  Bluetooth- і wi-fi-камер (для цього розробили відповідні додатки), а також звернути увагу на нетипові гаджети, як-от електронний годинник біля ліжка.

Камери відеоспостереження в датчиках диму й інших гаджетах: неприємні знахідки в помешканнях Airbnb
Виявлена у спальні камера, замаскована в детекторі руху

🤑 Даруємо $39 на перше бронювання апартаментів через Airbnb, якщо ви ще не передумали скористатися цим сервісом 🙂

Правила про системи відеонагляду на Airbnb

Джеффрі Бігхем заявив, що не відмовляється користуватися Airbnb надалі. За його словами, у майбутньому він просто уважніше вивчатиме фото помешкань або й просто прямо запитає в господаря, чи є в квартирі камери відеоспостереження.

А що ж із правилами сервісу Airbnb? Відповідно до них, розміщувати камери в помешканнях дозволено, однак є низка обмежень. На сайті можна знайти відповідні правила щодо електронних систем відеонагляду, з-поміж яких, зокрема, wi-fi-камери, відео- та радіоняні, веб-камери в моніторах, а також смартфони з функціями аудіо- та відеозапису.

Про що господар житла зобов’язаний повідомити

  • Вказати, чи обладнане помешкання відеонаглядом, навіть якщо     його вимкнули або ще не підключили;
  • Ще до бронювання зазначити кількість пристроїв відеонагляду в помешканні та на прибудинковій території, а також місце розташування камер. Без цієї інформації штраф неминучий;
  • Встановлювати камери можна тільки в певних кімнатах. Робити це в спальні чи ванній заборонено, навіть якщо гість про це знає.

Що повинен, а чого не може робити гість

  • Переконатися, що господар помешкання ще до бронювання повідомив про відеонагляд. Якщо ж про це поінформували вже після бронювання, домовленість можна скасувати й розраховувати на повне повернення коштів;
  • Не стежити за господарем та іншими людьми в помешканні (наприклад, якщо кілька людей орендує по кімнаті в помешканні). Якщо порушити це правило, Airbnb може тимчасово заблокувати або й видалити акаунт.

Оригінальний текст: tjournal.ru