Хочу на яхту! Як організувати свій перший яхт-тріп

Чому саме яхта? По-перше – це красиво. Велика і білосніжна, така недосяжна та казкова. Вона прийшла з якогось іншого життя, де геть усі Джеймси Бонди, кіноактори та нафтові магнати. По-друге – це море. Дихаюче, вільне, безмежне. Це пляжі – не з кукурудзою та пахлавою, а справжні, недоторкані, та досить часто абсолютно безлюдні. І найголовніше – це любов, любов із першого погляду.  Анна Головко детально розповіла, як організувати яхт-тур, як підготуватися, та що точно не слід брати із собою.

З чого розпочати організацію яхт-туру

Вибір місця та планування маршруту

як організувати ях тур яхтинг в хорватії

Найбільш логістично доступні нам напрямки для яхтингу – це Греція, Хорватія, Італія, Туреччина, райони Мадейри, Тенерифе. Під час вибору місця орієнтуйся на кількість островів: чим їх більше, тим цікавіше та різноманітніше вималюється маршрут. Погодься, цікавіше щодня зупинятися в новій локації, а не ходити туди-сюди вздовж берегової лінії. Ми зупинили свій вибір на Хорватії – це одна з найрозвиненіших “яхтових” країн. До маршруту війшли 5 різних стоянок: Шешула (о. Шолта) – Коміжа (о. Віс) – Света Нєдєля (о. Хвар) – Паклінські острови – Мілна (о. Брач), із заходами в різноманітні бухти.

Вибір чартерної компанії

як вибрати чартерну компанію яхтинг

Чартерна компанія – це компанія, у якій ти винаймаєш яхту. Завжди вибирай ті, що побільше (які мають у власності понад 10 човнів). З такими менше ризикуєш опинитися взагалі без човна (якщо компанія має один човен, його ймовірна несправність загрожує твоєму відпочинку), а процес здачі та прийому яхти проходить значно легше. Також важливо, щоб компанія давала право ночувати не тільки в порту приписки яхти (трапляються навіть такі моменти). У такому разі, після кожного виходу в море доведеться повертатися “додому”. Загалом, процес бронювання схожий на вибір житла на Booking.com: заходиш в агрегатор, проставляєш необхідний період і кількість людей, вивчаєш варіанти, зокрема вік яхти, її обладнання (це може бути гриль, кава-машина, мікрохвильова піч та багато інших опцій), кількість кают і санвузлів — і так далі.

Вибір часу для подорожі

коли краще подорожувати на яхті

Чартерний тиждень (тиждень твоєї оренди) традиційно триває з суботи по суботу. Якщо ж ти, умовно, хочеш розпочати подорож у понеділок, то все одно доведеться викупати весь тиждень із суботи. Літо – це “найгарячіший” період за цінами та трафіком. Навесні та восени бувають дуже хороші знижки, проте більше можливих підступів із дощами або температурою моря. Краще наперед вивчити усі підводні камені в тому регіоні, куди плануєш потрапити: раптом там дмуть сильні вітри саме в потрібний тобі місяць, або там в принципі дуже мало човнів (як , наприклад, в Норвегії) та бронювати їх потрібно дуже заздалегідь

Вибір судна

як вибрати яхту

Найбільш поширені три види – яхти, катамарани та моторні катери. Традиційно, яхта – це 3-4 каюти, компактний салон (загальна “вітальня” з кухнею) та палуба-кокпіт зі столиком і диванами. Ідеальна для 6-8 людей, для тих, хто віддає перевагу “спортивнішому” відпочинку, хоче відчути більше задоволення від ходіння під вітрилами. 

Катамаран від яхти, в першу чергу, відрізняється розміром. Хоча каюти і не дуже габаритні, але по суті “кат” – це дві яхти, між якими є просторе місце для відпочинку: з повноцінною кухнею, м’якими куточками, гамаками над водою. Ідеально для великих компаній, тусовок – або навпаки, для більш комфортабельного сімейного проведення часу. 

Моторні катери – це найпреміальніший та найдорожчий вид відпочинку. Тут немає вітрил, проте часто є джакузі, танцмайданчики та багато інших люксових принад. ВІП, лакшері, ексклюзив – все це для вас.

Також враховуй те, що чим габаритніше судно, тим дорожче швартувати його в маринах (місцях стоянки човнів, про які нижче). Так, зазвичай вартість швартування катамарана приблизно вдвічі дорожча, ніж яхти.

Вибір шкіпера

Шкіпер – це твій капітан, він не тільки “водій”, але й гарант безпеки. Кожен може стати шкіпером: потрібно закінчити відповідні теоретичні та практичні курси, скласти іспит і отримати ліцензію (є декілька видів, залежно від того, наскільки далеко від берега ти можеш виходити). Таким чином, ти або твій товариш можуть бути шкіпером. Альтернатива — винайняти шкіпера у чартерної компанії разом із орендою яхти. Або, якщо ти вибрав готовий яхтовий тур від турагентства, він вже буде “в комплекті”. Втім, ця стаття, скоріше, не про туристичну поїздку, а про самостійну подорож.

Читайте також: Гід по Хорватії для фанатів “Гри престолів”

Скільки це коштує

скільки коштує оренда яхти яхт тур

Оренда яхти. Сума оренди човна залежить від його типу, габаритів, віку, сезону та країни приписки. Логічно, що ця цифра буде ділитися на всю твою компанію – тому, якщо хочеш човен більшого розміру, то збирай і більшу компанію. Без захмарних запитів і в умовах належної заповненості ця сума складає приблизно 300 євро з людини. 

Шкіпер. Якщо ти винаймаєш шкіпера у чартерної компанії, то це коштуватиме приблизно 1000 євро на тиждень з команди.

Комфорт-пакет. Це обов’язковий платіж (зверни увагу, що він вказується окремо та не входить в базову вартість оренди), сюди входить білизна, рушники, вай-фай на борту (іноді рахується окремо, приблизно 30-40 євро), клінінг, витратні матеріали. Загалом – приблизно 300-400 євро з човна.

Страхування. Тут можливі два варіанти: депозит, що не підлягає відшкодуванню (разово сплачуєш необхідну суму і вона залишається у чартерної компанії), і застава, що повертається (звичайно, якщо із човном все гаразд). Перша сума – відносно мала (залежно від човна – приблизно 100 євро з людини), друга ж може сягати кількох тисяч євро, тому перший варіант популярніший.

Корабельна каса. Спільні платежі команди: як побутові, так і за бензин (витрати яхти – приблизно 5 літрів дизеля на годину), стоянки в маринах (від 80 євро за день). Тут все залежить від індивідуальних запитів, але треба розраховувати на мінімум 150-200 євро з людини.

Додаткові опції. Компанії пропонують купу інших можливостей: від оренди сапу та різних надувних атракціонів до персонального гідроскутера. Тут вже, як би мовити, будь-яка примха за ваші гроші. Можна найняти як кухаря, так і стюарда. З особливо корисних – опція раннього виходу (це приблизно о другій годині дня проти звичайних шести), що дозволить вже в перший же день оренди зробити перехід на нове місце засвітла.

Як виглядає яхтовий побут

як організувати яхт тур в харватії

Яхта – це твій будинок, твоя плавуча квартира. Відмінність – тільки в розмірі та обмеженості ресурсів: газу, води, палива. А ще – на ній дійсно хитає, тому всі столики мають бортики, всі шафки закриваються на запобіжник, а навкруги – мінімальна кількість гострих кутів.

Кухня. Вона ж камбуз. Тут все так само, як на звичайній кухні, але компактніше. Плита підвішена на спеціальну вісь і зберігає горизонтальне положення навіть при хитавиці. Хоча, всі спроби приготувати яєчню у нас провалилися – яйця їздили по пательні, як ковзаняр по стадіону. А от омлет був дійсно ідеальним. Плита газова, і дуже важливо не забувати перекривати газ. З крана тече прісна вода, забрана на березі. Її краще економити. Якщо можна використовувати морську воду в якихось випадках, то для цього є спеціальна помпа. Електрична енергія теж не безлімітна, тому навіть якщо на яхті є чайник та мікрохвильовка, використовувати їх можна тільки на березі, коли яхта приєднана до берегового живлення. Також є холодильник, а іноді навіть два – один із них прямо на палубі, щоб далеко не бігати за охолодженими напоями. Краще заздалегідь закупити основні продукти та воду на всю тривалість поїздки. Щодо Хорватії, то підійде мережа супермаркетів Кonzum. На островах і в маринах все буде дорожче. Тільки правильно розрахуй закупівлю: не бери зайвого і пам’ятай про розмір холодильника.

Туалет. Або ж гальюн. На лише половині квадратного метра знаходиться все, що зазвичай вміщується у твою ванну. Навіть душ із прісною водою. Злив – ручний, морською водою. Ні в якому разі не можна забити його – то відразу штраф, який не покривається страховкою. Все злите майно зберігається у великих танках. За правилами різних країн, їх або можна відкривати у відкритому морі – або ж не можна відкривати взагалі, тоді їх відкачують у маринах.

Вай-фай. Він є, і варто сказати, що в Хорватії він дуже пристойний. Працює з телефонної картки в мобільному модемі та дозволяє залишатися в робочому режимі навіть у морі, що для мене, наприклад, украй важливо.

яхтинг в хорватії поради

Ночівлі. У вас є декілька опцій. Найтиповіша – зупинка на пірсі в марині. Це спеціальний порт, де ви не тільки комфортно швартуєтеся, але й поповнюєте запаси води, заряджаєте акумулятори, підключаєтеся до електромережі (заряджаєте всі гаджети та можете з комфортом кип’ятити воду в чайнику). Також у вартість користування мариною входить душ, туалет, інколи пропонуються додаткові послуги: пральня, екскурсії, спа, ресторани. З човна на берег перекидають місток-трап – і ось ти вже на набережній, у місті.

Якщо пірси зайняті, то яхту можуть пришвартувати до бую просто в морі. Це надійно закріплений на морському дні кольоровий буйок, до якого яхта міцно фіксується, і навколо якого вона весело крутиться, залежно від напрямку вітру. У таких випадках вже не вийде поповнити запаси електричної енергії та води, а до берега можна буде дістатися на гумовому моторному човні, тузику. Такий самий тип швартування використовується і в невеликих бухтах, де фізично відсутній пірс.

Спочатку я думала, що тузик — то така назва на честь прізвиська собаки. Що, мовляв, гуляє він за яхтою, як Тузик на повідку за своїм господарем. Але ж насправді ситуація зовсім протилежна. Етимологія пішла від англійського слова ‘two’ — човен для двох. А вухатих тварин вже стали називати на честь морського терміну.

Можна зупинитися на ночівлю і в будь-якому місті, якщо там є відповідний пірс. Це буде навіть дешевше, ніж у марині, але там не буде всіх тих сервісів, які вона пропонує. 

Іноді опція швартування є у приморських ресторанах – на своїх пірсах та буях. У такому разі ви не сплачуєте за швартування, але зобов’язані там повечеряти.

У крайньому випадку можна кинути якір. З міркувань безпеки, це доречно робити для коротких зупинок. Якщо ж потрібно стояти на якорі всю ніч, то має бути невсипуща людина для нічної вахти. Хвиля, вітер або шторм – і яхта може зірватися з якоря й стати некерованою скіпкою. Дуже коштовною скіпкою.

Переходи. Ви можете тусуватись чи в одному і тому ж місці: відвідувати пляж і відпочивати – чи щодня змінювати локацію. Якщо твій варіант – рух, то треба обов’язково добре продумати весь маршрут. Марини – не резинові, і чим раніше ви туди доберетесь, тим вище шанси стати біля пірсу, а не на буй чи якір. Вони досить неохоче приймають бронювання, особливо в сезон, тому варто більше покладатися на принцип “хто перший встав – того і капці”. Ходити під вітрилами вночі – ще те задоволення. Ліхтарів у морі поки немає, цілковита темрява, і довкола – повно неприємностей. Буї, рибальські сітки, інші човни, сміття – та що завгодно. Краще та безпечніше подорожувати у світлу пору доби, а на швартування заходити до п’ятої години вечора (в осінній час, коли темніє рано) – так надійніше і з гарантією.

яхтинг в хорватії поради лайфхаки

Дозвілля. Взагалі, час на яхті минає навіть швидше за швидкість світла. На стоянці потрібно прокинутися, приготувати їжу і трохи поприбиратись, встигнути попрацювати, скупатися, вийти на сапі, запустити дрон або пофотографувати, пробігтися по набережній або місту, поповнити запаси продуктів. У морі ж – допомагати шкіперу стежити за показниками, за навколишнім трафіком і рибальськими сітками, задавати тисячу питань та ставити вітрила, і також встигати попрацювати. Додамо ще швартування й заправки. Справ значно більше, ніж вільних хвилинок. Лишень не рекомендую читати, якщо маєш морську хворобу.

Маршрут. Якщо це не тур-поїздка, то його прокладає шкіпер на основі побажань команди. Додатково рекомендую протестувати популярні додатки для яхтингу. Navionics – це найпотужніший додаток, він показує максимально повну інформацію про марини, глибини, маяки та все, що допомагає прокласти правильний маршрут. Це не про місцини, які хочеться відвідати, а скоріше про те, як туди можна дістатися. MarineTraffic – показує все, що знаходиться навколо вас: судна та додаткову інформацію у режимі реального часу. Дуже пізнавальна річ. Windy – погодний додаток про вітер, досить популярний, зокрема, серед серферів.

Читайте також: Як відвідати Мальдіви бюджетно або скільки коштує подорож на райські острови

Без чого не обійтися

яхт тур яхтинг в хорватії що потрібно знати

Спортивне страхування. Те, що покриває випадки у аматорському спорті (не професійному). Можна взяти звичайне туристичне страхування, але даний тип дає більше опцій при форс-мажорі саме на яхті – адже він може трапитися далеко від берега або цивілізації.

Аптечка. У всіх випадках, де я стикалася з допомогою страхової компанії, мені виписували парацетамол. Неважливо, чи це забите коліно, чи гайморит. Якщо не допоміг – то антибіотик. Тому, завжди беру з собою ліки першої необхідності: вугілля, атоксіл, регідрон, антигістамінні препарати, нурофен, ніфуроксазид, німесил, крем “Рятівник”, ацикловір і лоперамід. Якщо потрібно – то валідол або барбовал. У випадку з яхтою – драміну, таблетки від морської хвороби.

Взуття з немаркою підошвою. Якщо немає спеціального яхтового взуття – то кеди або кросівки на білій чи сірій платформі. Яхта – біла, і чорні смуги на ній тобі зовсім ні до чого. “Краще вже босоніж”, – скажеш ти. Але це не краще: металеві ванти, кнаги та інші яхтові деталі – це дійсно загроза для незахищених пальців.

Вітрівка. Від яскравого сонця до зливи – лише пара секунд. Без вітрівки нікуди. Додатково можна взяти легкий дощовик, якщо вітрівка пропускає вологу.

Козирок від сонця. Щоб уникнути ефекту “панди” на засмаглому в окулярах обличчі.

Рукавички. Якщо ти плануєш допомагати шкіперу, то вони вкрай необхідні: для бухтування (змотування) мотузок, для підняття вітрил або мурінгів (канатів, до яких кріпляться швартувальні буї). Можна використовувати навіть звичайні прогумовані з будівельного магазину.

Налобний ліхтарик. Вночі на палубі часто замало освітлення, а такий ліхтарик можна зафіксувати на будь-якій поверхні та “Нехай буде світло”.

Триборд. Це така супер-зручна маска для плавання, що повністю закриває обличчя. Сноркелінг в такій масці – це клас. Триборди можна знайти в прокаті, але мені якось спокійніше мати свій.

Капці для купання. Одна з проблем Хорватії – це морські їжаки, на яких дуже неприємно наступати. Та й взагалі: гострі камені, водорості – краще підстрахуватися.

Чохол-сумка для телефону. Такий чохол зі шнурком. Телефон завжди під рукою для вдалого кадру – та точно не полетить за борт.

Шнурок для сонячних окулярів. Продаються в будь-якому переході. Так, схоже на бабуся-стайл – але твої окуляри не впадуть за борт услід за телефоном.

Зарядний пристрій на кілька портів USB та трійник-переноска. Сюди також віднесемо й павербанки. Без підключення до берегового живлення на яхті тільки 12 вольт. Тобто телефон ще можна якось підзарядити (хоча, краще не витрачати на нього акумулятор), а на решту девайсів не вистачить потужності. Тому, якщо ви вже в марині, потрібно по-максимуму зарядити все, що можливо. При тому, що в каюті лише одна розетка.

Крем із потужним SPF і бальзам для губ. Під час морських переходів температура не відчувається через вітер, але буквально годину-дві – і ти станеш густо-малинового кольору. Краще запобігти цьому, ніж потім страждати до кінця відпочинку.

Рушник з мікрофібри. Звичайно, на яхті будуть рушники, але їх приємніше використовувати для прісної води. Для моря ідеальні спортивні рушники: швидко сохнуть, легко ополіскуються. 

Спортивна пляшка. Для оптимізації кількості пластику вода на яхту закуповується у великих бутилях, тому мати індивідуальний контейнер для пиття – дуже зручно. Але спробуй перелити воду з великого бутиля в маленьку пляшечку, сидячи на кріслі-гойдалці. За механікою це виглядає приблизно так. Тому пляшка з широким горлечком була в нагоді.

Непромокаюча сумка. Якщо ви пришвартувалися не біля берега і будете пересуватися на тузику, то не зайвим буде упакувати все, що ти хочеш взяти з собою, у таку сумку.

Прапор. Заздалегідь на яхті будуть майоріти прапори країни приписки і чартерної компанії. Але як же без свого рідненького? Обов’язково придбай жовто-блакитний, гордо підніми та махай своїм співвітчизникам, це завжди приємно.

Читайте також: Великий гід по острову Фукуок

Що точно не потрібно брати

Не бери зайвих речей. Хоч яхтовий простір досить ергономічний – в стінах приховані десятки шафок і шухляд, є навіть спеціальні секції для запасу вина, але все одно – ти перебуваєш в обмеженому просторі.

Валіза. Вона масивна та неповоротка. У гіршому випадку, ти просто будеш спати з нею в обіймах, так як інших варіантів її прилаштувати просто не буде. Краще зупинитись на туристичному рюкзаку, який можна зручно згорнути та заховати.

Лайфхаки

Вчися, вчися і ще раз вчися. Звісно, шкіпер несе відповідальність за подорож. Але чому б тобі йому не допомогти, та водночас не набути нових навичок? Навчися в’язати вузли. Кранцевий вузол – для прив’язування кранців (такі гумові кулі для захисту яхти під час швартування). Булінь – універсальний вузол, яким можна прив’язати що завгодно до чого завгодно. Кінцеві вузли, які захистять вузол від повного розв’язування. Питай та запам’ятовуй, як і що називається на яхті. Коли при погодній надзвичайній ситуації капітан буде кричати “смикни за шкаторину” – то абсолютно не зайвим буде знати, за що і в якому напрямку смикати. Швартування теж сюди відноситься. Коли під тобою не Ланос, а човен за півмільйона євро, і його потрібно дбайливо поставити між катером і катамараном за мільйон, то мобілізація відбувається у всієї команди. Куди підбігти, де підтягнути, де підштовхнути – усі однаково переймаються та працюють.

Враховуй фактор психологічного комфорту. Коли ти на яхті, то “та куди ти подінешся з підводного човна” – це про тебе. Щира правда – нікуди. Та команда, яка буде з тобою, нікуди від тебе не дінеться, а ти – від неї. Проявляться всі гострі кути та всі шорсткості. Подорожуй зі “своїми” людьми.

Хитавиця. Мені пощастило з вестибулярним апаратом – я легко переношу лихі віражі на гірських серпантинах, турбулентність в літаку або шторм при поромних переправах. Звичайно, обов’язково візьми з собою таблетки від морської хвороби (до речі, їх варто пити заздалегідь – якщо вже стало недобре, то вони цей стан не знімуть) – але не варто себе накручувати й боятися хитавиці заздалегідь. Краща профілактика – це відкласти телефон або книгу, вийти на палубу, подихати свіжим повітрям, подивитися на горизонт. Потрібно займатися чимось: потренуйся в’язати вузли, попроси у капітана постояти біля штурвала, стеж за глибиною або напрямком вітру. Навчися пеленгувати (визначати курс) сусідніх суден за допомогою спеціального приладу. Знайди в MarineTraffic назви сусідніх яхт та катерів, загугли їх власників. Бамс – і перед тобою катер Міністра закордонних справ Еміратів – ну яка тут вже хитавиця, відразу хапаєш бінокль і потужно розглядаєш.

А ще – випий келих вина або пива. Не сприймай це як заклик упитися до диких свиней, але невелика кількість алкоголю дійсно розслабить твою нервову систему та зніме навантаження з вестибулярного апарату. Приблизно день-два – і ти звикнеш: почне хитати вже на суші, а на яхті будеш відчувати себе абсолютно комфортно.

Підтримуй порядок. Залишай речі тільки в спеціальних шафах, відразу мій посуд, ховай продукти в холодильник. Також тут момент загальної дисципліни – адже ти ділиш човен із іншими членами команди, це не твій особистий простір. А ще – це питання безпеки, адже раптовий крен, порив вітру або хвиля – і все залишене де попало опиниться на підлозі (і добре, якщо цілим), а мотузка, що випала за борт, може зачепиться за сусідню яхту або лопаті мотора.

Будь кращою версією себе. Більш зібраним, акуратним, ввічливим. Яхта – це етика. Це етика відпочинку – адже ось вона, біла і красива, треба бути відповідним. Не роби галас у маринах: навколо люди, нехай випадкові, але твої сусіди. Прибирай речі з палуби перед заходом на стоянку – все повинно бути тільки в кращому вигляді, еталонно, ти ж не в плавучій пральні! Шанобливо стався до інших човнів, надавай допомогу, де вона потрібна (особливо при швартуванні, це самий стресовий момент для всіх). Про питання чистоти і екології навіть не варто й говорити: ніякого сміття на палубі, тим більше за бортом, та обов’язково перекриті танки туалету на стоянках.

Візьми з собою гарний одяг. Не дарма ж існує яхтовий термін “шампейнінг”. Де ще не помріяти, не пофантазувати з келихом ігристого, як у такій кіно-генічній локації? Обов’язково домовтеся з командою, влаштуйте якщо не блек-тай, то коктейльну вечірку. З сукнями, макіяжем, білосніжними сорочками. Повірте, це абсолютно інші емоції та колосальний плюс до вражень від усієї подорожі.

Рибалка. Якщо сталося так, що ти – рибалка, то морська риболовля – цікавий досвід. Можеш ловити з пірсів або з борту, на кальмарів чи на блешню. Тільки заздалегідь вивчи законодавство: наприклад, в Хорватії обов’язково треба купити ліцензію (це можна зробити онлайн). І (найголовніше!) відразу загугли місцевих небезпечних морських мешканців. У Хорватії таким є морський дракон, досить небезпечна риба з отруйними шипами на плавцях. Випадкова зустріч через незнання – отримуєш різкий біль, перепади тиску, оніміння уражених ділянок. Загалом, нічого приємного. Аналогічно – перевіряй усю спійману рибу на їстівність, далеко не всю можна корисно і безпечно вживати. 

Чи безпечно подорожувати на яхті

Суб’єктивно – жодного разу я не відчувала почуття тривоги. Просто потрібно дотримуватися основних правил безпеки. Не можна торкатися металевих предметів в грозу (але взагалі, у яхти є блискавковідвід). Завжди треба мати мінімум три точки опори. Дивитися під ноги. Якщо шкіпер наполягає спустити вітрила через сильні пориви вітру (в Хорватії це небезпечні й непередбачувані вітри юго та бора) або навіть залишитися в порту через штормову погоду – не нехтувати його порадами.

Під час переходів ми бачили як маленьких дітей, так і домашніх улюбленців, що тільки підтверджує безпеку таких подорожей. 

Мабуть, моєю головною небезпекою залишилося захопитися яхтингом відразу і на все життя.

P.S. Додатково про хорватську їжу та котиків, а також з будь-яких інших питань – завжди відповідаю в інстаграмі @anna_golovko

І дуже дякую нашим капітанам, Кості та Дімі Згурскім, без яких я не полюбила б яхтинг, не дізналася б навіть одного відсотка інформації з цієї статті – та не відчувала б настільки перфекціоністського ставлення до всього, що відбувається.