Маланка: Казантип у Вашківцях
Наш репортаж з села
Чернівецької області
Ми давно читали про Маланку, слухали захоплені відгуки наших друзів, що побували в Вашківцях, і вирішили на власні очі побачити цю дуже незвичну українську традицію.

Для максимального занурення рекомендуємо на тлі увімкнути неофіційний гімн Вашківецької Маланки — пісню "Василина".

Маланка — традиційне українське свято, яке відзначалося в ніч з 31 грудня на 1 січня за старим стилем, нині з 13 на 14 січня, на честь преподобної Меланії. Традиційні персонажі Маланки (вона ж Переберія, вона ж Василя, вона ж Старий Новий рік) - дід Василь, баба Маланка, коза, ведмідь, циган. Спочатку переодягання в фольклорних персонажів мало характер стародавнього обряду, ближче до наших днів це стало загальною розвагою. Кілька сіл у Західній Україні славляться своїм яскравим святкуванням Маланки, одне з таких – Вашківці, що в 50 км від Чернівців. Тут вже ніхто не згадає коли, але в Вашківцях святковий обряд перетворився у чи не головну подію року.

Цілий рік все село ретельно готується до свята Маланки або Переберії: практично кожен чоловік або хлопець у селі хоча б раз брав участь в ході Маланок. Особливою відзнакою Маланки у Вашківцях є спеціальні маски. Раніше маски на замовлення виготовляв лише один майстер на все село, тепер таких умільців вже троє — з кожним роком попит зростає. До Переберії готують не тільки маски та наряди, а переобладнують та прикрашають і автомобілі, роблячи з них тематичні святкові платформи: кораблі, коней, сцени.
Справжній Казантип
маланка в белелуї персонажі
Поки ми, намагаючись виїхати з Чернівців у Вашківці, бігаємо між автобусами на вокзалі, похмуру вокзальну масу раптово розганяє бусик з Маланкою: з машини голосно грає музика, в причепі весело розмахують руками ряджені та зазивають натовп потанцювати. Дивлячись на цей раптовий перфоманс, зайвий раз упевнюємось, що їхати треба. Не зважаючи на поради друзів не залишатися в селі на ніч, ми вирішуємо їхати саме ввечері, щоб не пропустити початок свята. В автобусі знайомимося з хлопцем та дівчиною, які теж їдуть на свято до друзів, обмінюємося телефонами, "про к випадок, дівчата, ви ж тут зовсім самі". Основне дійство починається близько 11 вечора, так що нам потрібно десь перечекати кілька годин. За рекомендацією наших нових знайомих вирушаємо в місцеве кафе в самому центрі, яке перевершує всі наші очікування і виявляється не убогою "наливайкою", а чистим і охайним закладом зі смішними цінами. Поки ми за допомогою алкогольних напоїв намагаємося дійти до потрібної святкової кондиції, на головну вулицю потроху підтягується місцевий люд . Ззовні раз у раз долинають звуки проїжджаючих машин з гучною музикою. У якийсь момент інтерес бере верх,і ми вибігаємо на вулицю. Тут вже зібралося чимало людей, серед яких був помічений онук автора пісні "Черемшина", арабський шейх на мерседесі, маланки-балерини та невідомі пересувні конструкції в гірляндах. Починається.
маланка вашківці традиція коли відбувається ведмеді
Традиційна боранка ведмеді та початок Маланки
маланка вашківці боранка ведмедів
Нашу увагу привертає передзвін: на дорозі з'являються кудлаті ведмеді — традиційні учасники Маланки. Обережно починаємо йти за ними.

Важко сказати, що нами керувало, коли ми вирішили піти щедрувати разом з незнайомими хлопцями, одягненими в овечі шкури та обвішаними ланцюгами, але ми бадьоро прямуємо в чийсь будинок разом з новими знайомими. Господарі зустрічають щедро: виносять на вулицю стіл, виставляють різні закуски й, звичайно ж, горілочку та самогон. Можливо в Києві ви когось можете переконати, що категорично не п'єте горілку, але не в Вашківцях, тим більше на Маланку. Після першої чарки перестаємо відчувати себе чужими на цьому святі життя. Поступово двір наповнюється іншими гостями, ведмедями, Маланками та гучною музикою. Далі вся ця компанія відправляється на боранку — традиційне змагання ведмедів, яке буде проходити на іншому кінці села. Силою будуть мірятися ведмеді з п'яти різних кутів (Кутовий) села — Гнатишного, Долишнього, Затепличного, Найстаршого і Кошково.
маланка в белелуї переберія дати боранка
маланка в белелуї переберія дати боранка
На місці боранки вже зібралося повно народу, з усіх сторін грає музика, між натовпом намагаються повільно проїхати машини з переодягненими маланками. Зустрічаємо вантажівку зі Снігурками, брички з козаками, цілий корабель з Маланок-морячок, докторів з крапельницею самогонки, привітних грузинів на старій "волзі", звичайно ж Путіна і зовсім раптово Філіпа Кіркорова. Найдоречніша цитата для того, що відбувається - "Змішались в купу коні, люди", а також алкоголь, новорічна мішура і всі можливі види українських народних пісень та хітів сучасної естради від Ріани до Нірвани. Порівняння цього фантастичного дійства з Казантипом приходить саме по собі. Заряджаємося загальними веселощами й вирушаємо в танок до самого ранку.
маланка в белелуї переберія дати боранка
маланка в белелуї переберія дати боранка
Тут треба зробити невеличкий відступ і розповісти про спеціальні маланкомобілі, які місцеві готують до свята. Сам X-Zibit починає нервувати, побачивши немислимий тюнінг старих "волг", "жигулів" і вантажівок, які зі спритної подачі місцевих майстрів перетворюються на справжні патібаси. Складається враження, що кожна команда змагається в кількості гірлянд і мигалок на своєму автомобілі. Тут вже краще один раз побачити.
маланка в белелуї переберія дати боранка
маланка в белелуї переберія дати боранка
Проблеми логістики та логіки
У наших нових знайомих, число яких збільшувалося в геометричній прогресії з кожною годиною цієї чарівної ночі, викликали здивовані питання три речі:
  • що нас принесло аж з Києва,
  • чому ми зупинилися в Чернівцях, а не в готелі в Вашківцях,
  • як ми сподіваємося о 2 годині ночі виїхати з Вашківців на таксі.

Коли в Києві звикаєш, що з будь-якої вечірки можеш поїхати додому в тепле ліжечко, чомусь на автоматі починаєш сподіватися на такий варіант й у Вашківцях. Ідея абсолютно утопічна, бо в ніч з 13 на 14 січня у Вашківцях не п'ють тільки вагітні та зовсім діти. Шанси знайти тверезого водія близькі до нуля.

До Чернівців повертаємося тільки під ранок на першій маршрутці, яку зупиняють маланкарі рази 3 або 4 на імпровізованих блок-постах. Кілька годин сну і знову в бій. Тобто в Вашківці.
Основне свято Маланки та купанка
маланка в белелуї коли проходить
Якщо ніч з 13 на 14 січня вдає із себе свято для місцевих жителів, то на наступний день подивитися на свято Маланки з'їжджається вся округа і прилеглі міста. На день Вашківці перетворюються в епіцентр тусовки всієї області: вздовж центральних вулиць розтягується місцевий фестиваль вуличної їжі та вина, в кілька рядів шикуються прилавки з різними сувенірами, біля будинку культури на сцені співають, а поруч на імпровізованих столиках розпивають горілку. Між рядами продавців продовжують весь день хід маланки та радісно фотографуються з усіма бажаючими.
маланка в белелуї коли проходить
маланка в белелуї коли проходить
Біля єдиного готелю в Вашківцях зустрічаємо нашого давнього знайомого — онука автора пісні "Черемшина", який пропонує нам піти подивитися на купанку. Це традиційне завершення Маланки з масовим купанням переодягнених в неглибокому водоймищі. Місце купанки знаходиться у хвилинах 10 пішки від центру села, знайти його дуже легко — просто йти за натовпом людей. Навколо невеликого яру з водою збирається народ, а внизу переодягнені хлопці раз у раз стрибають в крижану воду. Маланки всіляко намагаються розважити спостерігаючий за дійством народ, дуріють і борсаються у воді. Чудовий спосіб протверезіти після бурхливої ночі, адже на наступний день має бути головний парад Маланок в Чернівцях.
Майже Ріо або парад Маланок в Чернівцях
15 січня для участі в головному параді в Чернівці з'їжджаються маланкарі звідусюди і навіть з Румунії. Будь то вихідний або будній день, але дійство починається близько 13:00. Центральними вулицями їздять уже добре нам знайомі маланки з Вашківців, в до них приєднуються ряджені з інших сіл. Серед інших учасників зустрічаємо і наших ведмедів з Вашківців. У якийсь момент вулиці міста переповнює неймовірна кількість людей, в прямому сенсі слова стає важко відрізнити справжніх правоохоронців від маланкарів в костюмах шандерів (поліцаїв).
маланка в белелуї коли проходить
маланка в белелуї коли проходить
Закінчується парад конкурсом маланок і загальними танцями. Місцеві жителі діляться спогадами та розповідають, що за часів Союзу свято Маланки забороняли, але все ж традиції зуміли зберегти. Один з наших випадкових співрозмовників у натовпі глядачів висловлює надію, що свято може стати не гіршим за парад у Ріо-де-Жанейро, на який будуть з'їжджатися не тільки з усієї України, але і з Польщі, Румунії, Молдови. Не можемо не погодитися з ним.

Якщо хочеться погуляти містом – ось тут читай наш детальний гід Чернівцями.
маланка в белелуї коли проходить
маланка в белелуї коли проходить
Маланка – це яскрава традиція, одна з небагатьох, що дійшли до наших днів. Хоч на кілька днів у році люди можуть змінити звичне життя на справжнє свято, де зникають звичні правила й з'являються нові, майже магічні. Весь час не покидає відчуття чогось нереального, напівказкового. Чи поїдемо ми на Маланку наступного року? Безумовно, так!
Теги: