Маланка в Бабині: магічний світ,
що сховався під наступом цивілізації
СПЕЦПРОЕКТ
за підтримки
Вже шостий рік поспіль наша редакція досліджує традиції святкування Маланки в різних селах України. Цього разу разом з Becherovka ми завітали в село Бабин, що на Івано-Франківщині.
маланка бабин івано-франківська область
Про бабинську Маланку дуже мало інформації в інтернеті, а в сусідньому Косові взагалі здивовано знизують плечима – не знають таку. Маланка в селі Бабин, що в Івано-Франківській області, дійсно не попсова, тут не буває багато туристів, в селі навіть немає, де зупинитися на ніч – ані готелів, ані приватних садиб. Від найближчого міста з туристичною інфраструктурою — Косова, село відділяє розбита грунтова дорога. Можливо, саме така відірваність від цивілізації відлякує масовий туризм та допомагає зберігати традиції в тісному колі односельчан. Хай там як, а в Бабині Маланку святкують з розмахом та дуже щиро. Коли ми збиралися сюди, то не очікували такого масштабу свята, але, як для невеличкого віддаленого села в горах, Маланка тут цікава та колоритна.
Традиції святкування Маланки
маланка бабин івано-франківська область як доїхати
За традицією 13 січня відзначають день Святої Меланії, святкування супроводжується постановочними театралізованими обрядами під загальною назвою "Маланка". Свято не церковне, адже свої витоки бере ще з язичницьких звичаїв. За старослов'янським міфом у богині Лади, покровительки жінок, дітей та родючості й побратима бога Місяця, окрім сина, була вродлива донька Маланка. За класикою казки якось Маланку викрав злий змій, а визволив її Безпальчик-Васильчик. Власне тому 13 січня святкують і Маланку, і Василя. На це свято заведено готувати багатий стіл: вважається, чим різноманітніші наїдки, тим щедрішим та врожайнішим буде рік.
маланка бабин івано-франківська область традиції
маланка бабин івано-франківська область хата-майстерня
У Бабині збереглися старі гуцульські традиції щедрування та костюми. Тут можна зустріти таких персонажів як Маланку та Василя, діда, бабу, Царя та Царівну, шандаря, чорта, опришків, циганку та інших. Трапляються й сучасні маски, але традиційних все ж більше, що не може не радувати шукачів автентичності. Костюми учасники готують самостійно, часто з жіночими образами допомагають дружини: підфарбовують, підбирають одяг та аксесуари. До Маланки тут готуються ретельно: один з перебраних поділився, що свою корону Царівни з маленьких квіточок та намистин зробив власноруч, бо не зміг такої знайти навіть на Косівському базарі. Окрім гуцульського одягу, маланкарі використовують й іншу гуцульську атрибутику: бартки (топірці), трембіти, дзвіночки для худоби та навіть мушкети, з яких раз за разом салютують холостими.
маланка бабин івано-франківська область коли святкують
маланка бабин івано-франківська область як дістатися
Хата-Майстерня
Знедавна до місцевих маланкарів приєднуються й учасники з "Хати-Майтерні", яка знаходиться тут же в Бабині. Хата – це своєрідний творчий кластер, створений ентузіастами на базі старої гуцульської хати 1935 р. Стоїть вона високо на пагорбі, щоб дістатися до неї потрібно добре пройтися вгору. В Хаті проводять різноманітні тренінги, ретріти та творчі майстер-класи. Вже другий рік поспіль "Хата-Майстерня" запрошує усіх бажаючих приєднатися до Маланки, головна умова – придумати та виготовити власноруч свій костюм з підручних матеріалів.
маланка бабин івано-франківська область таксі з косова
Учасники з Хати вирізняються своїми костюмами: майже фантасмагоричні створіння з хутра, рогів та стрічок. Щось з матеріалів знаходять на місці або купують на косівському базарі, щось привозять з собою. Пообіді ватага з Хати спускається до центру села, щоб приєднатися до інших маланкарів.
хата майстерня бабин маланка
Щедрий вечір, добрий вечір
Деколи бабинська Маланка приїздить до сусіднього Косова, але цього року в селі вирішили святкувати вдома. Приблизно о 14:00 Маланка починає збиратися на головній площі села поблизу каплички. З різних кутів сходяться люди та щедрувальники в костюмах, за сценою починають готувати на вогнищі частування, музики розігрівають глядачів народними піснями. Під веселі коментарі ведучого перебрані щедрувальники починають влаштовувати різні імпровізовані сценки: ось Маланки зібралися за столом на свято Василя, а ось опришки намагаються визволити Олексу Довбуша. Сховані під масками маланкарі почуваються більш розв'язно, тому охоче вихоплюють з натовпу дівчат і заохочують до танців у колі. За годину справжній гуцульський банош з бринзою готовий, тож Маланка запрошує глядачів випити та поїсти. Традиції таких спільних частувань ми зустрічали лише в маленьких селах, на кшталт Осичок, де розмах святкування не такий великий.
маланка бабин івано-франківська область історія традиції
Маланкувати по хатах в Бабині починають з настанням темноти. За старим повір'ям саме після заходу сонця виходить різна нечиста сила. Завдання ж Маланки – своїми піснями та обрядами відлякати злих духів від домівок. Поступово із загального натовпу в різні боки починають виходити гурти Маланок. Кожна компанія відправляється щедрувати на свій кут села.
Традиція щедрувати на Василя в Бабині існує дуже давно. На щастя, за період радянської влади, котра всіляко намагалася викорінити національну свідомість українців, цю традицію в селі не забули. Раніше бабинські маланкарі ділилися на так звані "партії", разом готували костюми, разом ходили щедрувати. Спільні традиції зближували людей, робили більш дружніми, адже за Щедрий вечір маланкарі обходили кілька десятків хат, знали кожного господаря, разом співали і танцювали. Часто ті, хто разом маланкував, потім допомогали один одному в господарстві, в будівництві нової хати. Нашу Маланку водив вуйко Славко – він серед гурту найстарший. Саме він відповідає за підготовку та маски для маланкарів свого кута, керує, в яку хату треба йти наступною, заводить щедрівку, питаючи в господарів: "А чи можна защебетати?". Здебільшого в щедруванні беруть участь діти та молоді хлопці, а в Бабині до Маланки приєднуються чоловіки та жінки будь-якого віку.
маланка бабин івано-франківська область косів пістинь
маланка бабин івано-франківська область персонажі
За вечір Маланці потрібно обійти зо два десятки хат, які часто знаходяться на значній відстані одна від одної, тож доводиться багато підніматися та спускатися схилами. Але Маланку це не зупиняє, адже треба обійти усіх ґаздів, щоб привітати з Щедрим вечором. На вершині пагорба на нас чекала перша хата. З віконця виглядає старенька бабуся, посміхається. Вуйко Славко питає: "Чи можна защебетати?", отримуючи згоду від ґаздині, обертається до натовпу: "Щебечемо, діточки!". Спочатку тихо, а потім все голосніше починаємо співати бабинську щедрівку. До речі, в кожному селі слова щедрівки відрізняються: можуть починатися однаково "Щедрий вечері тобі", але далі текст або окремі куплети зовсім інші. За цей вечір обходимо зо два десятки хат, з них багато старих дерев'яних, де всередині стоять справжні печі з лежанками, а на стінах висять гуцульські килими. На попередніх Маланках ми звикли до більш сучасних будинків, часто двоповерхових, а от в Бабині час наче завмер. Це додає ще більше автентики святу та дійству, відчувається ще більший зв'язок поколінь і традицій.
маланка бабин івано-франківська область гуцули гуцульщина
В кожній хаті Маланку з нетерпінням чекають і зустрічають із самогоном та закусками. Стіл із частуванням виносять на вулицю чи запрошують гурт у хату, де господарі співають з маланкарями народні пісні. Не забувають і наповнювати чарки гостям: сьогодні не пити – гріх. З кожною хатою до юрби приєднуються нові персонажі, а дехто, дійшовши до своєї домівки, залишається там. До кінця цього марафону доходять лише найвитриваліші та найдосвідченіші маланкарі. Майже всю ніч серед пагорбів чутно співи, веселі голоси щедрувальників та передзвін.
На Маланці можна не тільки пригощатися, а й пригощати. Ділимося рецептом зимового пуншу на основі Becherovka, який допоможе зігрітися:

  • Becherovka 0.5 л
  • Вишневий сік – 1 л
  • Яблучний сік – 300-400 мл
  • 2-3 столових ложки меду
  • Апельсини та лимони порізати кружальцями
  • Трохи підігріти
Пунш готовий!
маланка бабин івано-франківська область карпати
На другий день, дорогою додому ми заїхали в сусідній Пістинь – тут теж святкують Маланку, щоправда, більш сучасну, подібну до Вашківецької. Тут вже зустрічаються цілі гурти маланкарів в тематичних образах і на прикрашених автівках, наче на карнавалі, завдання яких – розважати глядачів. Тому тут часто можна зустріти образи Олега Винника чи Дзідзьо. Святкують, як ввечері 13 січня, так і на наступного дня: Маланка збирається на головній площі біля ялинки приблизно по обіді.

Від нашої редакції Маланка в Бабині отримує високий бал оцінки за душевність, традиції та щирість. Це одна з тих Маланок, які дійсно варто відвідати, щоб відчути зв'язок між поколіннями, між старими і сучасними традиціями., А також – стати учасником свята в дружній компанії.
Як потрапити на Маланку в Бабині
Доїхати потягом до Івано-Франківська або Коломиї, звідти автобусом до Косова. З Косова двічі на день ходить автобус до Бабина (розклад краще уточнювати ближче до дати поїздки). Найпростішим варіантом трансферу з Косова в Бабин є таксі. Ціна приблизно 200 грн в один бік за машину (актуально на момент написання статті). За сильної негоди таксі може відмовитися їхати через розбиту дорогу, тоді варто спробувати зловити попутку.

Зупинитися можна в самому Бабині в "Хаті-Майстерні", кількість місць обмежена, тому бронювати краще заздалегідь. Як варіант – ночувати в Косові, тут великий вибір помешкань.
Фото: Марія Леоненко, Юлія Остроушко
Цей матеріал створено за підтримки бренду Becherovka
Теги: