Міста, містечка, місця та місцини, які потрібно подивитися в Болгарії

Коли їдеш відпочивати до Болгарії – країни з настільки розвинутою туристичною інфраструктурою – треба відразу зізнатись собі – всі цікаві місця побачити не вдасться. Ні з першого, ні з п’ятого разу. Можна лише спробувати. Точнісінько так само неможливо все цікаве в Болгарії зібрати в одній добірці. Можна лише спробувати, якщо обмежитись суперлаконічними характеристиками кожної з локацій.

Дізнавайтесь більше про цікаві місця, дешеві авіа та лайфхаки, підписуйтесь на наш Telegram канал або Viber групу.

Монастир Аладжа

Монастир Аладжа Болгарія що подивитися

Це старовинний скельний монастир поблизу курорту Золоті піски. Всі приміщення монастиря знаходяться в скелі без будь-яких надбудов, тому до нього складно потрапити. Але варто. Вважається, що заснований він був у IV столітті, але перестав діяти після нападу османів у XIV сторіччі. Монастир має два поверхи – на першому монахи жили й правили службу в тісному «храмі», а на другому розташовувалась капличка. Звісно, поділ на поверхи доволі умовний, адже скеля посічена ходами й ущелинами, в яких легко заблукати. Зважай, що комплекс працює лише з травня до жовтня.

Копривштиця

Копривштиця болгарія що подивитися

Це місто, назву якого ти правильно прочитаєш лише з другої спроби, розташоване біля гори Средна-Гора поруч з річкою Топольниця. Здається, що воно застигло в минулому. Різнокольорові будиночки з червоною черепицею. Старовинні бруковані вулиці, якими неквапом сунуть підводи, запряжені рудими приземкуватими конячками. Навстіж відкриті вікна, з яких вітром видуває мальовані фіранки й апетитні аромати. А місцеві здоровкаються з тобою, наче ви знайомі все життя. Саме за цією неповторною атмосферою спокійного провінційного міста сюди й потрібно їхати.

Рильський монастир

Рильський монастир болгарія що подивитися куди поїхати

Це – головна святиня Болгарії, розташована в горах недалеко від столиці Софія. Обитель була заснована в X столітті Іоанном Рильським, який спочатку просто поселився в одній з ущелин, вибудувавши простеньку хижку. Поступово до нього приєднувались послідовники й почали зводити серед скель перші будови монастиря. Пожежі, землетруси, набіги турків переживав монастир в різні часи, але відбудовувався знову й знову, ставши духовним центром Болгарії. Й акумулювавши безліч релігійних пам’яток – хрест Рафаїла, унікальні настінні фрески. Монастир радо приймає паломників, пропонуючи заночувати в монастирській келії й пригощуючи в трапезній справжньою річною фореллю.

Читайте також: Що подивитися в Албанії

Перперикон

Перперикон болгарія куди поїхати цікаві місця

Перперикон – це величезне мегалітичне капище фракійців зі скельними ходами та залами. Існує легенда про те, що саме тут був похований Орфей. Підтвердження цьому факту немає, зате достеменно відомо, що в Перпериконі давні греки славили бога вина та веселощів Діоніса. Саме тому кожного року в кінці червня болгари влаштовують в цьому місці Фестиваль Діоніса. Якщо ж тобі хочеться більше історії, з головними місцевими археологічними знахідками можна познайомитись в Історичному музеї Кирджалі за 20 км звідси.

Старе місто Несебр

Несебр цікаві місця болгарії

Несебр складається з материкової та півострівної частини – старе місто знаходиться на півострові довжиною 850 м, який з’єднується з материком вузьким перешийком. Місто входить до переліку об’єктів історичної спадщини ЮНЕСКО, з 1956 року носить статус міста-музея. У старій його частині неодноразово проводились археологічні розкопки, під час яких знайшли артефакти, належні до різних культур й епох. А ще на цьому крихітному півострові діє 50 православних храмів. На жаль, місто у своєму початковому вигляді не збереглось – декілька сторіч тому частина півострова разом з будинками опинилась під водою.

Пловдив

Пловдив куди поїхати в болгарії

Пловдив – це те місто, до якого варто їхати в першу чергу, якщо твоя подорож буде короткою. Він просто перенасичений пам’ятками з різних епох та культур. Наприклад, античний амфітеатр тут розташований поруч з римським стадіоном. Стародавній центр оточений руїнами фракійської фортеці. Середньовічні кам’яниці перемежовуються ісламськими мечетями (Імарет, Джума) й лазнями-хамамами. А православних церков й взагалі не злічити – церкви Святого Воскресіння, Святої Марини, Святого Димитра. З такою історією не видається дивним, що в невеличкому Пловдиві зо два десятки музеїв та галерей.

Фортеця Баба Віда

Фортеця Баба Віда болгарія

Колись фортеця, а нині – музей. Збудована в X сторіччі на місці давньоримської фортеці Бононія, Баба Віда стоїть на Дунаї та є найдосконалішою фортецею Болгарії. Свого часу вона витримала 8-місячну облогу армії візантійського правителя Василія II. Але пізніше все ж була частково зруйнована й швидко відновлена. В різні періоди свого існування фортеця була то арсеналом, то в’язницею. А часом виконувала й свої прямі обов’язки – фортеці – впродовж тривалого періоду окупації Болгарії османами. 

Читайте також: Як організувати самостійний похід по Лікійській стежці

Долина троянд

Долина троянд болгарія

Долина троянд – це літературне перебільшення, адже йдеться про трояндові плантації в місті Казанлик біля підніжжя гір Стара Планина. Тут ще з XVII століття вирощують Дамаську троянду, з якої виробляють олію для косметичної й парфумерної галузі. Сучасні плантації настільки величезні, що заполонили всі довколишні поля. І з травня до червня, коли троянди квітнуть, тутешню місцевість можна шукати не за мапами, а за запахом.

Сім озер

Сім озер болгарія

Так називається група озер, що послідовно, одне за одним, розташовані на гірському схилі поблизу Рильского монастиря. Вони мають льодовикове походження й доволі невеликі розміри. Найбільше – Почка (28 м), найменше –Рибне (2,5 м). Хороша новина – до дзеркальних озер можна дістатись витягом, погана – в них крижана вода, а сніг навколо не тане навіть влітку.

Фортеця та скелі Белоградчика

Фортеця та скелі Белоградчика болгарія

Перші фортифікаційні споруди в Бєлоградчику збудували ще римляни, інтегрувавши захисні споруди в товщу скель. Після цитадель поперемінно добудовували то болгари, то турки. Це друга за величиною фортеця країни, що чудово збереглася й зараз перетворена на музей. На фоні фортеці та далеко позаду легко роздивитись дивовижну групу скельних утворень, які вітер та дощі перетворили на височезні химерні статуї.

Читайте також: 10 місць, де можна спробувати серфінг

Затонулий літак біля курорту Святий Костянтин

Затонулий літак біля курорту Святий Костянтин

Ця локація – найкращий доказ того, що в Болгарії є розваги на будь-який смак. Якщо ти любиш дайвінг, то маєш змогу побачити не лише риб та корали, а й дещо нетипове. А саме літак колишнього генерального секретаря компартії Болгарії, який затопити на глибині 48 метрів навпроти курорту Святий Костянтин та Єлена. Але попередньо вийняли всі небезпечні деталі й речовини, тож пірнай сміливо!

Ботанічний сад в Балчику

Ботанічний сад в Балчику Болгарія куди поїхати

Приїжджаючи до ботанічного саду в Балчику, ти вб’єш двох зайців одним пострілом. Адже старовинний ботанічний сад оточує літню резиденцію королеви Марії Единбурзької – палац у балканському та східному стилях, названий «Тихе гніздо». В ньому є одночасно й християнська каплиця, й мінарет, адже сама Марія сповідувала бахаїзм. Площа ботанічного саду – 65 м², він вміщує більш ніж 2000 різновидів рослин, тож занудьгувати тут складно.

Мелник

Мелник болгарія куди піти цікаві місця

Найменше місто Болгарії, в якому, за даними перепису 2011 року, живе всього лише 217 людей. Точна дата його утворення невідома, але назва вперше згадується в рукописних джерелах XI століття. Середньовічне минуле легко читається в особливостях архітектури, розмірі та покритті вулиць. Мелник – дуже цільне місто у стилістичному плані, без величезних новобудов, що вириваються з моря теракотової черепиці. Завітати сюди варто з двох причин. Перша називається – Роженський монастир, що у горах за 5 км від міста. Друга – кращі виноробні країни неподалік.

Роженський монастир

Роженський монастир

Старовинний православний монастир біля підніжжя Пірійських гір – найбільший православний монастир у Болгарії. Він збудований в XII-XIII столітті, тому має доволі просту архітектуру й незвичайну форму замкнутого шестикутника. Адже від початку був не лише релігійною спорудою, а й прихистком в часи турецьких набігів. Втім, стіни його не встояли, й у XVII столітті монастир дуже постраждав від пожежі. Але в наступному столітті був відбудований силами всіх жителів країни та нині працює у звичному режимі – паломники можуть вільно відвідувати святині, але залишатись на ночівлю чи приєднатися до монастирської трапези не можна.

Читайте також: Фальшивки, що збирають натовпи туристів

Мис Каліакра

Мис Каліакра Болгарія

Мис Каліакра – це тоненький клаптичок суші з 70-метровими прямовисними скелями, що на 2 кілометри витягується в море з північного узбережжя Болгарії. Він цікавий не лише своєю незвичайною формою, а й залишками давнього поселення фракійців. Досить непогано тут збереглись фортечні стіни та некрополь. Також влітку сюди приїжджають, аби спостерігати за дельфінами.

Велико-Тирново

Велико-Тирново болгарія цікаві місця

Велико-Тирново був і залишається культурним центром країни попри свої скромні розміри. Знаходиться це місто-заповідник в північній частині Болгарії в мальовничій скельній місцевості. Коли захоплено роздивлятимешся кругом, потрапивши до Велико-Тирново вперше, згадай ось про що – після довгого періоду болгарського панування місто було захоплене й частково зруйноване османами. І хоча зараз його частково відреставрували, лише уяви, яким гарним воно було від початку. Головні пам’ятки сучасного Велико-Тирново – церква Святих Павла й Петра, Патріарший Собор Вознесіння. А ще – фортеця Царевец, яка одночасно історична пам’ятка й бутик-готель вищого класу. 

Мадарський вершник

Мадарський вершник

Власне, це найменша з локацій цього переліку, адже йдеться про зображення вершника в товщі скелі на висоті 23 метрів. Знаходиться воно поблизу селища Мадара й датується VIII століттям. Неподалік – археологічний заповідник із залишками язичницьких капищ й домівок. Мадарський вершник також входить до переліку об’єктів в Болгарії, що знаходяться під захистом ЮНЕСКО.

Ротонда Святого Георгія у Софії

Ротонда Святого Георгія у Софії

Власне, ця ранньохристиянська кам’яна церква цікава не лише своєю характерною архітектурою, але й цікавим історичним минулим. Збудована християнами, у XVI столітті вона перейшла у володіння турків й буде перетворена на мечеть. Так тривало аж до XIX століття, коли ротонду знову повернули православним християнах. Під час реставрації вдалося відновити старовинні автентичні фрески на стінах та куполі приміщення. Нині ж це – діюча церква з невеличким історичним музеєм.

Беглик-Таш, Приморско

Беглик-Таш, Приморско

Це місце ще називають болгарським Стоунхенджем через велику кількість частково оброблених мегалітів. Насправді ж Беглик-Таш – стародавнє фракійське капище, датоване VIII століттям до н.е. Колись тут, в скелі на висоті 210 метрів над рівнем моря, фракійці приносили жертви богині родючості.

Музей вина у Плевені

Музей вина у Плевені

Болгарське виноробство достойне уваги. Аби прогриміти на весь світ, йому просто не вистачає вмілого продюсера. В цьому ти зможеш переконатись, якщо відвідаєш музей виноробства в Плевені, де зібрано понад 6000 унікальних пляшок від місцевих виноробів. На них можна не лише дивитись, а ще й дегустувати під керівництвом місцевих сомельє, а щось – навіть придбати до власної колекції.


Міні гіди dovkola.media

Розповдаємо, що робити в різних містах, куди піти та ділимося лайфхаками