На хвилі: 10 регіонів, де можна повчитися серфінгу

Серфінг виглядає спортом мрії. Теплий океан, лагідне сонце, навколо – самі лиш атлетичні, засмаглі, усміхнуті хлопці та дівчата. Щоб підкорити хвилю, тобі потрібна дошка й власне тіло. Ба ні – ще зручний одяг для плавання.

Гойдатись на мілководді, маючи «смол ток» з незнайомцями. Заплисти якнайдалі від всіх й насолоджуватись тишею. Раз поз раз ставати на дошку й підкорювати хвилю, відчуваючи, як напружується все тіло й божеволіє вестибулярний апарат, намагаючись втримати рівновагу. Тільки ти обираєш, ЯК серфити. Але Де?

Ти здивуєшся, але варіантів чимало.

1. Португалія

Португалія – найпопулярніший європейський напрям. Його обирають через відносно невисокі ціни, близькість, добре розвинуту інфраструктуру, різноманіття пляжів та спотів. Ще – через можливість кататись цілий рік, тому що сезон тут завжди. В країні немає зими у звичному розумінні й затяжного сезону дощів, тому серфери майже ніколи не покидають її пляжів.

Серф-спотів тут багато й останнім часом поряд з кожним спотом можна знайти й житло, й школу серверів, й розваги. Споти північної частини узбережжя відрізняються трохи нижчою температурою води та неспокійним океаном. Південні споти – тепліші й спокійніші. Перелік спотів з півночі на південь: Ешпіню, Назаре, Пеніше, Ерісейра, Каркавелуш, Аріфана, Сагреш, Лагуш. 

Найпопулярнішим в цьому переліку є Пеніше, де зосереджено декілька спотів з правосторонніми й лівосторонніми хвилями різного рівня. Причому хвилі тут є завжди незалежно від сезону, тому що містечко розташоване на півострові Балеал. Саме тут знаходиться всесвітньовідомий спот Supertubus, на якому проходить перший етап світового чемпіонату з серфінгу Rip Curl.

✈️  Авіа з України в Португалію від €97 в обидва боки

2. Іспанія, Канарські острови

Серфінг в Іспанії – поширена історія. Для нього підходить й північне узбережжя країни(Астурія, Кантабрія), й південне (Андалусія), але найкраще місце – Канарські остови. Великий архіпелаг з вулканічними островами, що мають складний рельєф. На кожному з островів – Тенеріфе, Ієрро, Гомера, Пальма, Лансароте, Гран-Канарія, Фуертевентура – є риф-брейки, пойнт-брейки й біч-брейки. Саме тому на місцевих пляжах початківці комфортно співіснують з досвідченими спортсменами.

Фото Big Adventure Map

Найбільше серферів приваблює саме Тенеріфе, але на кожному острові о будь-якій порі року можна знайти й кемпи за невеликі гроші, магазини та пункти прокату спортивного обладнання, школи серфінга, та й туристична інфраструктура загалом розвинута дуже добре. Як це не дивно, але ціни для серферів тут не захмарні – тиждень навчання у школі серферів разом з харчуванням та проживанням обійдеться приблизно у 350 євро. Вартість одного заняття починається від 60 євро.

✈️ Авіа з України в Іспанію від €97 в обидва боки

3. Марокко

Марокко належить до числа найпопулярніших місць для серфінгу разом з Канарськими островами, Балі, Португалією та Шрі-Ланкою. Але тут не так дорого, як може тобі видатись: навчатись у серферській школі тут майже вдвічі дешевше, ніж на Шрі-Ланці.

Фото Louis Hansel

Формально сезон катання триває цілий рік, але особливий наплив серферів спостерігається з жовтня до березня. Хоча на узбережжі завжди тепло, вода в океані залишається прохолодною, тому тобі не завадить гідрокостюм.

Найпопулярніші споти країни розташовані на півдні узбережжя між Есуейрою та Агадіром – є споти на будь-який смак, чимало шкіл, магазинів, ресторанів та барів. У Марокко майже немає готелів на березі моря, але більшість шкіл для серферів пропонують не лише навчання, а й проживання у кемпі разом з харчуванням – це найвигідніший варіант.

✈️  Авіа з України в Марокко від €125 в обидва боки

4. Тель-Авів

Значна частина території Ізраїлю – це середземноморське узбережжя. Завдяки цьому, а ще приємному клімату, серфити тут можна цілий рік. Більшість пляжів узбережжя придатна для катання: Зікім, Бат-Ям, Пальмахім, Ашдод. Але обрати краще Тель-Авів:

  • тут багато пляжів – й велелюдних, й усамітнених;
  • легко знайти житло за будь-які гроші – готель, квартира в місті, хостел, спортивне містечко, кемп;
  • прямі (читай – відносно дешеві) авіарейси;
  • гарно розвинена інфраструктура, в тому числі й виключно для серфінгістів – школи, пункти прокату й спортивні магазини, рятувальні станції.

Чи не єдине обмеження, яке на тебе чекає в Тель-Авіві – кататись тут можна лише взимку, оскільки всі пляжі густо всіяні хвилерізами. Влітку вони майже повністю знищують хвилі, а от взимку, коли море постійно штормить, між ними утворюються ділянки, де хвилі вгамовані, але все ще достатньо високі для катання на борді.

Переваги цього напряму – порівняно низька вартість перельоту,  «всесезонність», можливість відшукати житло під різний бюджет. Мінуси – високі ціни майже на все, від їжі до навчання у школі серфінгу.

✈️  Авіа з України в Тель-Авів від €104 в обидва боки

5. Балі

Якщо тобі досі не вдалось побувати на Балі, серфінг – ідеальний привід туди поїхати. Балі підходить для цієї справи краще за інші індонезійські острови, тому що оточений Індійським океаном й лежить на 8 широті нижче екватора. Його південна частина виходить прямісінько на відкритий океан, звідки й приходять хвилі. Вони є відголосом штормів 40-х широт, де вони майже ніколи не припиняються. Сильний вітер, який в цей час дме з океану в бік суші, формує особливі течії – свели. Вони рухаються до берегової лінії й утворюють хвилі, коли стикаються з дном, що підіймається.

Фото Marcus Löfvenberg

Взагалі серфити на Балі можна о будь-якій порі року, але основним сезоном вважається період з квітня до жовтня. Це так званий «сухий сезон», коли на західному боці безперервно дмуть пасати, а з Індійського океану приходять свели. В цей час працюють всі серф-споти: Улувату, Кута, Паданг-Паданг, Букіт, Баланган, Дрімленд, Кангу, Медеві, Легіан. Коли ж починається сезон дощів, серфінгісти їдуть до спотів західної та південної частини острова – Грін Бол, Санур, Нуса-Дуа, Серанган. Цей сезон вважається неосновним, а причиною такої міграції стають не дощі, а зміна напряму вітру, який дме в бік берега й ламає хвилі. На Балі тебе чекає розвинена інфраструктура, безліч шкіл й місць для катання, а ще – чимало однодумців.

✈️  Авіа з України на Балі від €576 в обидва боки

6. Шрі-Ланка

Шрі-Ланка – острів, який можна назвати одним суцільним серф-спотом (спотів тут насправді дуже багато). Споти для новачків знаходяться у південно-західній частині острова: місцеві бухти не такі глибокі, а води в них – спокійніші. Вперше стати на дошку тобі буде найкомфортніше у спотах Велігама, Хіккадува, Мірісса.

Фото .latassurf.com

Східний напрям ідеально пасує досвідченим серферам – окрім високих хвиль тут зустрічаються рифи. Саме тут знаходяться споти Аругам Бей та Поттувіл, популярні серед серферів з усього світу.

Сезон на Шрі-Ланці не закінчується протягом року, але мігрує:

  • з грудня до березня сезон триває на південно-західному узбережжі;
  • з травня до вересня – на протилежному східному.

Початківцям рекомендують приїжджати саме в розпал сезону, коли погода вже стабільна.

Загалом напрямок можна назвати бюджетним (харчування, житло, розваги, транспорт) за виключенням двох речей – вартість перельоту й навчання. Хоч вчитись тут не так дорого, як скажімо в Австралії чи на Балі, але й не так дешево, як в деяких інших країнах.

✈️ Авіа з України на Шрі-Ланку від €416 в обидва боки

7. Таїланд

Парадоксально, але найкращий сезон для серфінгу у Таїланді – це сезон дощів, який триває з квітня до жовтня. Температура повітря трохи знижується, декілька разів на день йдуть короткочасні дощі, а хвилі вищають. Все це відлякує звичайних туристів, але приваблює серферів. А крім цього – майже вдвічі нижчі, ніж у високий сезон, ціни на житло, харчування та розваги.

Ти не відшукаєш у Таїланді надзвичайної інфраструктури, але знайдеш найкращих вчителів. Річ у тім, що в більшості місць сезон катання вже добігає кінця, й професійні серфери з’їжджаються сюди й радо відкривають школи, проводять майстер-класи для туристів та місцевих.

Найбільш універсальні споти знаходяться на острові Пхукет – Ката-Біч, Карон-Біч. Споти Самуї (Чавенг, Ламаї) подобаються більш-менш професійним спортсменам. А чи не найкраща інфраструктура – на острові Паттайя, зокрема на споті Джомтьєн.  

✈️ Авіа з України до Таїланду від €453 в обидва боки

8. В’єтнам

В’єтнам варто обирати тим, хто планує навчитись впевнено стояти на борді – вся берегова лінія країни омивається морем, тому хвилі тут морські. Вони спокійніші й нижчі за океанічні. Найвдаліший час для заняття серфінгом – з листопада до березня, коли зимові мусони дмуть з півночі. Температура води протягом року тримається на позначці 25°, тому тобі не обов’язково брати гідрокостюм.

Фото Culture Trip

Для катання підходить узбережжя з півдня до центральної частини, від Вунгтау до Дананга: далі хвилі не заходять, берег погано вивчений, а інфраструктура майже відсутня. Найпопулярніші споти В’єтнаму – Нячанг, Фантхьєт, Дананг, Вунгтау, Муйне. Вони однаково добре підходять й новачкам, й досвідченим спортсменам. Браку серферських шкіл з помірними цінами тут нема. Знайти житло легко, а деякі школи пропонують не лише навчання, а й розміщення.

✈️ Авіа з України до В’єтнаму від €492 в обидва боки

9. ҐОА

Зізнайся, що Індія не сприймається, як одне з кращих місць для серфінгу. Але нещодавно вона увійшла до Федерації серфінгу ISA, а її довжелезне узбережжя ідеально підходить для занять. Офіційно сезон катання в Індії триває з жовтня до квітня, але досвідчені серфінгісти приїжджають сюди в сезон дощів (з травня до жовтня). Мусони, які в цей період дмуть з моря на сушу, приносять зливи, а ще хвилі висотою понад 6 метрів. За ними й полюють професіонали, однак новачкам в цей час заборонено наближатись до океану.

Фото trekwin.com

Найбільше скупчення відомих спотів спостерігається на відрізку узбережжя, що належить штату Ґоа. Так, для починаючих найкраще підходять споти Шанті, Арамбол, Ківіс. Якщо вже маєш значний досвід катання, можеш податись до спотів Ашвем та Твін Пікс. Гоа – бюджетний напрям. Тут добре розвинута, власне, туристична інфраструктура. Ціни – трохи вищі, ніж в інших індійських штатах, але в порівнянні з іншими країнами жити, харчуватись й вчитися серфінгу тут дешево.

✈️ Авіа з України до ГОА від €563 в обидва боки

10. США (Каліфорнія)

США, а саме Каліфорнія – не найближча локація, але точно дешевша, ніж Гавайї чи Австралія. Узбережжя Каліфорнії омивається океаном, тож хвилі тут справжні, океанічні – високі, але чисті й рівні. Рельєф дна оптимальний, без небезпечних скель. Сезон катання починається у вересні, а закінчується – в середині травня. Найвищі ж хвилі бувають взимку. Температура води взимку не підіймається вище 14°C, тому без гідрокостюма не обійтись. Але купувати його не обов’язково – можна взяти на прокат в одному з безлічі магазинів спорядження на узбережжі. Фактично на кожному пляжі можна знайти серферську школу, й не одну. Вартість навчання тут може трохи зіпсувати твій настрій (в середньому 85-100 доларів за урок), але вчитимуть тебе кращі з кращих.

Фото Austin Neill

Спотів у Каліфорнії так багато, що розбігаються очі. Кращі з кращих знаходяться поряд з Лос-Анджелесом – Санта-Моніка, Ель-Порто, Малібу, Хермоса-Біч, Сіл-Біч, Ньюпорт-Біч. Для навчання з нуля варто зупинитись на Санта-Моніці. Якщо маєш певний досвід, обирай будь-який зі спотів. Обрати найкраще місце для катання в Каліфорнії легше, ніж будь-де, тому що на більшості місцевих пляжів встановлено веб-камери: ти можеш на власні очі побачити хвилі й зрозуміти, підходить це тобі чи ні.

✈️  Авіа з України в Сан-Франциско від €412 в обидва боки

Порада: Якщо ви збираєтесь займатися серфінгом, обов’язково придбайте розширений поліс туристичного страхування, який включає «Активний відпочинок» або «Спорт». Замовити страхування онлайн зі знижкою 20% можна за посиланням.


Де спостерігати за китами?

10 місці в Європі і не тільки