Не лишати цифрових слідів: нова етика подорожей

Останні роки масовий туризм та соціальні мережі здійснили неабиякий вплив на навколишнє середовище. Різні природозахисні організації попереджають про згубний влив соцмереж на природу. Ми живемо у світі, де одна публікація популярного блогера може привести на локацію сотні й тисячі людей. Це так званий “ефект Instagram”. На жаль, не всі відвідувачі усвідомлено ставляться до природи: в пошуках кращого кадру для Instagram, люди витоптують квітучі поля, забувають прибрати своє сміття, порушують екосистеми.

Організація Leave No Trace (в перекладі “Не лишати слідів”), що з 1994 року пропагандує екологічний туризм та етичне ставлення до природи, опублікувала нові правила відпочинку на природі в епоху соціальних медіа. Ми зробили переклад тексту.

В етиці Leave No Trace немає чітких правил “як треба” та “як не треба” робити. Але якщо кожен турист замислиться про наслідки свого відпочинку на природі та поведінки в соціальних мережах (публікація фотографій, геолокацій, тощо), це вже матиме значення. Крім того, варто пам’ятати не тільки про навколишнє середовище, а й туристів, які захочуть повторити ваш досвід.

Подумайте двічі, перш ніж публікувати геотег

Leave No Trace не рекомендує публікувати в соціальних мережах геомітки конкретних природних локацій. Це основа цифрової етики. Замість конкретної локації можна вказати регіон. Так місце знайдуть лише ті, кому це дійсно треба. Замість конкретних координат можна описати історію регіону. Конкретна локація можна привабити не тільки більше туристів, а й сумнівних осіб, наприклад браконьєрів. Якщо вам вдалося побачити та зафільмувати диких тварин або птахів – не публікуйте координати.

Що ви хочете сказати цим фото?

Пам’ятайте, що соціальні медіа дають приклад для наслідування іншим. Що будуть транслювати фотографії, які ви демонструєте широкій аудиторії? Якщо на них видно, що ви бережливо ставитесь до природи, інші захочуть наслідувати ваш приклад. Якщо ж ви тривожите зйомками з дрона тварин, перелізаєте через огорожу, затоптуєте квіти або віковий мох, то дає сигнал для інших – так можна. Пам’ятаєте про людей, які будуть вас читати та намагатися повторити ваш досвід.

Підвищуйте обізнаність

Соціальні мережі мають й освітній ефект. Завжди можна нагадати любителям відпочинку на природі про можливості поводити себе відповідально. Ініціюйте дискусії на тему етики відпочинку, але намагайтесь не ображати людей. Замість критики особистості, коментуйте дії людини та демонструйте, як можна зарадити ситуації.

свідомі подорожі

Турбота про природу

Інвестуйте ваш час та ресурси в місця, які ви любите. Ви можете прибрати улюблене місце або приєднатися до волонтерської організації, що піклується про це місце або регіон. Як варіант, можна фінансово підтримати подібні організації.

Читайте також: Де шукають волонтерів в Україні

Присоромлення в соцмережах – не вихід

Пам’ятаєте, що досвід кожної людини унікальний. Не варто влаштовувати публічне присоромлення та булінг людей в соціальних мережах – це не позбавлено сенсу та не корисно. Краще розповсюджувати знання про етику Leave No Trace та залучати людей до усвідомлених дискусій.

Слово редакції veter do it: Так, ми інколи публікуємо локації різних туристичних принад та цікавих місцин. Ми за етичне ставлення до природи та усвідомлений відпочинок. Мета нашого проєкту – популяризація внутрішнього туризму, проте надалі ми будемо обачніше публікувати інформацію про природні місця, пам’ятаючи про можливий вплив. Сподіваємось на ваше розуміння та усвідомленість.

Ми вирішили підтримувати волонтерські та природозахисні організації, допомогати в поширенні ідей та принципів етичних подорожей. Якщо ви займаєтесь волонтерською діяльністю – напишіть нам на editor@veterdoit.com.

Друзі, давайте разом поширювати знання та принципи етичного відпочинку на природі. Разом ми можемо змінити ставлення до природи та посприяти збереженню унікальних місць.

Читайте також: Як подорожувати без шкоди для довкілля

Джерело: perito-burrito.com