Незвичні музеї України

Якщо у вас слово “музей” асоціюється лише з нудними залами, де експонати припали пилом, поспішаємо розвінчати цей міф! Зібрали для вас цікаві та незвичайні музеї по всій Україні, які варто відвідати. До речі, у багатьох з них вхід безкоштовний. 

Музей непотрібних речей

Київ, вул. Маланюка, 112
Facebook сторінка музею

Незвичні цікаві музеї україни музей непотрібних речей київ

Колись робітники заводу з переробки вторсировини “Київміськвторсировина” просто заради розваги збирали у смітті різні цікаві речі. На початку 2000-х колекція стала настільки великою, що вирішили відкрити музей непотрібних речей. Експонати дуже різні: від радянської символіки до старої техніки. Усім відвідувачам музею розповідають про важливість свідомого споживання, тому що більшість речей потім просто опиняється на звалищі та забруднює навколишнє середовище. 

Музей історії пожежної охорони м. Києва

Київ, вул. Малиновського, 6
Інформація про музей на сайті ДСНС

Незвичні цікаві незвичайні музеї україни музей пожежної охорони київ
Фото: tov_tob.livejournal.com

Музей знаходиться на території діючої пожежної частини Оболонського району. Серед експонатів: пожежні автомобілі та рятувальне обладнання з початку 19 століття до сьогодення. Музей інтерактивний, у кабінах деяких машин можна посидіти і подивитись усе з середини. Екскурсії безкоштовні, але тільки групові, записуватись потрібно заздалегідь. 

Музей метрополітену

Київ, проспект Перемоги, 35
Сайт музею

Незвичні незвичайні цікаві музеї україни музей метрополтену київ

Музей відкрили у 2000 році, тут безліч артефактів з історії київського метро: фотографії, документи, проїзні різних часів, моделі вагонів та обладнання. Один з найцікавіших експонатів — інтерактивний макет станції “Дніпро”. Екскурсії безкоштовні, але проводяться тільки для груп від 10 осіб, записатись можна за телефоном, що вказаний на сайті. А ще у музеї продаються класні сувеніри. Можна, наприклад, купити футболку або світшот з написом «Не притулятися». 

Музей води

Київ, вул. Грушевського, 1
Сайт музею

Незвичні оригінальні музеї україни музей води київ

Музей відкрили у 2003 році, він розташований у старій водонапірній вежі, яка була побудована у 1876 році. Основна частина експозиції знаходиться у підвалі, де колись був резервуар з водою. Протягом екскурсії відвідувачам розповідають про воду у природі — чому тануть льодовики, як збирається дощ, про виверження гейзерів та інше. А також про використання воду людиною, наприклад, як влаштована каналізація, як і для чого людина може змінювати русла річок та інше. 

Читайте також: 14 музеїв, які можна відвідати не виходячи з дому

Національний музей «Чорнобиль»

Київ, провулок Хорива, 1
Сайт музею

Незвичні оригінальні цікаві музеї україни музей чорнобиль київ
Фото: Едуард Гавайлер

Музей відкрили у 1992 році для архівування та збереження історії аварії на Чорнобильській атомній електростанції та її наслідків. Колекція величезна — понад 7000 експонатів. Це документи, архіви, фотографії, карти та артефакти, які були привезені із зони відчуження. Також є діорама з унікальними відеокадрами станції до та після аварії. Окремої уваги заслуговує оформлення музею: задля більшого занурення в історію тут створена трохи моторошна та тривожна атмосфера.

Музей в темряві «Третя після опівночі»

Київ, вул. Гончара, 45В
Сайт музею

Незвичні музеї україни музей в темряві "після опівночі" які є музеї в україні

Єдиний в Україні музей, де все відбувається в абсолютній темряві. На вибір є кілька варіантів екскурсій:
1. Прогулянка у темряві —  5 кімнат, які імітують простори з реального життя і вам потрібно буде робити буденні речі наосліп;
2. Квест відчуттів — інтерактивна виставка, де для проходження квестів вам потрібно буде використовувати усі органи відчуттів, крім зору;
3. Побачення в темряві — усе, як на звичайному побаченні, музика та смачна вечеря, але ви одне одного не бачите.

Протягом усіх екскурсій відвідувачів супроводжують незрячі гіди, які допоможуть виконати завдання, якщо виникнуть труднощі.

Окремо також є екскурсії для школярів та для великих груп. Квитки коштують від 125 до 1200 грн з людини, на сайті можна придбати подарункові сертифікати. 

Software and Computer Museum

Київ, вул. Саксаганського, 40/85
Харків, вул. Пушкінська 79/1
Сайт музею

Незвичайні музеї україни музей компьютерів київ харків

Кілька друзів програмістів з Харкова у 2017 році відкрили музей техніки та програмного забезпечення, згодом відкрили філіал у Києві. У колекції понад 100 експонатів: щось приносять відвідувачі, щось купують на барахолках. Екскурсії безкоштовні, а у харківському відділенні є освітня програма комп’ютерної грамотності для людей від 40 років. Курси проводять волонтери, вони також безкоштовні. 

Читайте також: Незвичні місця України, які вас вразять

Музей техніки «Фаетон»

Запоріжжя, вул. Виборзька, 8
Сайт музею

Незвичні музеї україни музей  техніки фаетон музей автомобілів

У 2001 році любителі автомобілів заснували у Запоріжжі авто-мотоклуб «Фаетон», першим експонатом стала радянська вантажівка ЗІС 1944 року. А у 2011 році відкрився музей зі стаціонарною експозицією. У колекції зараз понад 150 експонатів: українські, радянські і закордонні ретро автомобілі, мотоцикли, військова техніка та інше. Деякі експонати досі на ходу, вони беруть участь у виставках та історичних реконструкціях, також їх здають в оренду для зйомок фільмів і серіалів. У 2013 році музей внесли у Книгу рекордів України за найбільше зібрання машин і мотоциклів України. 

Музей космонавтики ім. Корольова

Житомир, вул. Дмитрівська, 5
Сайт музею

Незвичні цікаві для дітей музеї україни музей космонавтики житомир

Цей музей відкрили саме у Житомирі, оскільки тут народився відомий конструктор і вчений у галузі ракетобудування та космонавтики — Сергій Корольов. Експозиція музею поділяється на дві основні частини: “Космос” — тут представлені зразки справжньої космічної техніки і обладнання, макет  «Лунохода-2» , спорядження космонавтів, є навіть грунт з місяця; будинок-музей академіка Корольова — будинок, де мешкала родина Корольових, інтер’єр залишився незмінним ще з радянських часів. 

Музей звуку

Одеса, вул. Дворянська, 25
Сайт музею

Незвичні оригінальні музеї україни музей звуку одеса

Музей звуку відкрив одеський звукорежисер. У колекції є зразки різноманітної звукової техніки та радіоапаратури: громофони, радіоли, мікрофони, вінілові платівки, плівкові бабіни, плеєри, а також афіші та плакати різних концертів.  А ще є колекція музичних інструментів.

Музей контрабанди (закрився)

Одеса, вул. Катериненська, 6
Facebook сторінка музею

Незвичні відомі музеї україни музей контрабанди одеса

Перший музей контрабанди в Україні, відкрив його колишній військовослужбовець. Колекція музею невелика, але регулярно поповнуюється: тут представлені предмети конфіскованої контрабанди та показані способи її перевезення.

Музей гуцульської магії

Івано-Франківська область, селище Верховина
Сайт музею

Незвичні музеї україни музей гуцульської магії верховини

З давніх часів на Гуцульщині використовували магію, а місцевих чародіїв називають мольфари. Музей був створений для збереження та презентації цих народних традицій. Серед експонатів є різноманітне приладдя, яке мольфари використовували у своїх дійствах, обрядах та церемоніях. Протягом екскурсії також розкажуть про двох відомих мольфарів — Андрія Атаманюка (Ґоя) та Михайла Нечая. Ще можна пройти майстер-клас гри на дримбі (музичний інструмент гуцулів). 


У Верховині є ще декілька музеїв, де можна ознайомитись з історією, культурою та побутом гуцулів:
1. Музей Гуцульщини — предмети побуту, одяг та живопис;
2. Музей ім. Р. Кумлика — предмети побуту, одяг, знаряддя праці;
3. Музей «У трембітаря» — колекція музичних інструментів та майстер-класи гри на трембіті, дримбі, цимбалах;
4. «Тіні забутих предків» — будинок-музей фільму «Тіні забутих предків»;
5. Хата-гражда «Анничка» — будинок-музей, у якому знімали сцени до фільму «Анничка»;
6. «Хата-стая» — сироварня, де крім постійної експозиції також проводять майстер-класи.


6 відомих музеїв Європи, варти вашої уваги