Німеччина: що потрібно знати біженцям з України

Німеччина, її уряд, громадяни Німеччини та волонтери створили численні офійційні ресурси та інформаційні канали з усією необхідною інформацією для людей, які втікають від війни. Німеччина надає багато видів підтримки на всіх рівнях і робить це ґрунтовно та продумано. Основні правила під час перебування – ввічливість, вдячність та дотримання правил, які встановила Німеччина.

Перетин кордону зі сторони України

Перед плануванням вашого маршруту до конкретного пункту перетину кордону скористайтесь цією таблицею для моніторингу черг на кордоні або ж звірте інформацію про навантаження на пункти перетину із інформацією від Держприкордонслужби. Ситуація постійно змінюється і вже є пункти перетину, де майже немає черг і де навантаження на волонтерів та прикордонників менше. 

Додатково ловіть список корисних посилань для перетину кордону зі сторони України: там є телеграм канали конкретних пунктів перетину кордонів, інтерактивна мапа черг, інформація щодо перетину кордонів з домашніми улюбленцями тощо.

У розділі Транспорт від кордону наведено перелік можливостей, як безкоштовно добратись після перетину українського кордону до Німеччини.

Документи для перетину кордону та реєстрація

Ви можете в’їхати у Шенгенську зону на підставі закордонного біометричного паспорта без візи, пересуватись по території Шенгенської зони та перебувати у будь-якій країні Шенгенської зони протягом 90 днів з дня в’їзду. Цей дозвіл на перебування можна буде продовжити ще на наступні 90 днів. Для цього потрібно буде звернутись у відповідний орган у справах іноземців у місці, де ви проживаєте.

Цей варіант Німеччина радить обирати тим, у кого є дійсні закордонні біометричні паспорти та є власні ресурси, щоб забезпечити потреби (кошти, знайомі, друзі, родичі, хто може допомогти із житлом). В такому випадку ви не обмежені у виборі житла і можете лише залишити свої дані у найближчому органі зі справ іноземців або відділі поліції.

Якщо ваш закордонний паспорт дійсний, але його строк закінчується, перед виїздом закордон можна звернутись до будь-якого РАЦСУ чи відділу Державної міграційної служби України, які можуть продовжити строк дії паспорта на наступні 5 років чи вклеїти фото дітей у паспорти їх законних представників.

Також можливий пункт перетину кордону за наявності лише паспорта громадянина України

Якщо у вас немає паспорта громадянина України або ж він втрачений, то є такі можливості: 

  • звернутись у будь-який РАЦС або відділ Державної міграційної служби України;
  • обрати пункти перетину кордону із Польщею, оскільки Польща дозволяє перебувати без будь-яких документів, що посвідчують особу, на своїй території до закінчення перевірки особи. 

Радимо ще до реєстрації в Німеччині (до прибуття в Німеччину) прочитати важливу методичку з правових питань (постійно оновлюється). Її створили автори каналу  UKRAINE-Refugee legal advice Germany – телеграм канал, де юристи і адвокати з іміграційних питань консультують та відповідають на питання про документи, реєстрацію, різницю у статусах та інші юридичні документи.

Якщо ж часу прочитати методичку у вас не було, запам’ятайте, будь ласка, наступне формулювання, яке потрібно сказати під час реєстрації у пункті прийому біженців в Німеччині: 

“Ми з України. Хочемо отримати захист Німеччини. НЕ Азюль” 
“Wir sind aus der Ukraine, wir möchten Vorübergeher Schutz § 24. Nicht Asyl.”  
“Мы с Украины. Возьмите нас под параграф защиты от военных катастроф”. 
“Вір зінд аус дер Украіне. Вір мьохтен Форюбергеєр Шутц параграф фір унд цванціхь. Ніхт Азюль”.

Covid сертифікати: ми наполегливо рекомендуємо брати з собою свої сертифікати про вакцинацію. У Німеччині перед в’їздом зараз існує правило 3G (тобто людина повинна бути повністю вакцинована, або мати документ про те, що перехворіла/одужала, або ж мати негативний результат тесту (експрес-тест на антиген, діє не більше 24 годин, або ж ПРЦ тест, діє не більше 48 годин). 

Федеральна поліція Німеччини дуже серйозно ставиться до ситуації з біженцями з України, і на кордоні також пропонуються тести на коронавірус.

Німеччина зараз поступово знімає ковідні обмеження, але на даний час для готелів, транспорту, кафе діє теж правило 3G, а у транспорті, магазинах, у приміщеннях до 20 березня ще необхідно носити FFP2 маску. За посиланням можна прочитати про усі ковідні вимоги на території Німеччини українською.  

Транспорт після перетину кордону

Інформація від  польської залізницi, чеської залізницi та німецької залізницi, які наразі безкоштовно перевозять громадян України. Тут більше інформації про безкоштовні перевезення для біженців з України.

На ukrainenow.org ви можете шукати попутну машину.

Групи Facebook з пропозиціями допомоги з Молдови, Румунії, Польщі.

На Helpbus ви можете зареєструватися на автобус від українського кордону до Німеччини.

На сайті Wizzair є безкоштовні авіаквитки для громадян України.

Громадяни України можуть подорожувати безкоштовно багатьма автобусами та потягами транспортної спілки Берлін-Бранденбург (VBB), у Гамбурзі, Мюнхені та Ганновері до 31.03.2022 року. Можливо, така можливість вже існує і в інших містах. Коли Bи приїдете в місто, запитайте помічників на залізничному або автобусному вокзалі про ваші варіанти.

На автобусі Flixbus Bи можете подорожувати безкоштовно з польських прикордонних міст Перемишль і Жешув до Німеччини. Ця пропозиція діє для всіх біженців з України. Незалежно від їх національності. Ви можете отримати безкоштовний квиток за адресою: https://help.https://fas.st/CvvaMf/. Там вам потрібно натиснути на чат внизу праворуч. Введіть своє прізвище, ім’я та адресу електронної пошти та виберіть категорію «Ваучер». Підкатегорія не має значення. Потім співробітник допоможе вам отримати безкоштовний квиток онлайн. Крім того, ви можете надіслати електронний лист service@https://fas.st/CvvaMf.ua з проханням надати безкоштовний квиток, своє ім’я та адресу електронної пошти. Однак, за словами Flixbus, шлях через веб-сайт швидший.

Будь ласка, зверніть увагу: багато людей пропонують наразі перевезення приватними автомобілями, щоб доставити людей з кордону в безпечне місце в сусідніх країнах або в Німеччинi. Ця допомога безкоштовна. Якщо людина вимагає гроші, не варто сідати в машину. Попросіть водія показати Вам посвідчення/ паспорт і сфотографуйте його. Також сфотографуйте номерний знак і надішліть ці фотографії друзям або родині. Не сідайте в машину насамоті.

Умови перебування

Для всебічного розуміння ваших прав радимо вивчити наступні ресурси:

Розділ з питаннями і відповідями для Українців Федерального управління з питань міграції та біженців дасть загальні відповіді на основні запитання і допоможе зорієнтуватись.

Портал від німецької залізниці містить інформацію про в’їзд до Німеччини, пояснить, як пересуватись потягами по Німеччині і доїхати до конкретного міста, де є станції з волонтерами, де та як отримати додаткову підтримку для адміністративних процедур, пошуку житла.

Ще одна важлива сторінка з питаннями та відповідями для якнайкращої інтеграції українців в Німеччині з відповідями на питання про прибуття, проживання, здоров’я, ковідні заходи, повсякденне життя в Німеччині, отримання фінансової підтримки, освітніх можливостей та можливостей для працевлаштування.

Максимально повна енциклопедія з перебування у Німеччині Handbook Germany дає вичерпні відповіді із релевантними посиланнями про такі сфери життя як робота, перебування, в’їзд та виїзд, різні види допомоги, медичного забезпечення, навчання дітей та дорослих, пошук та пропозиції житла.

Також може знадобитись

Короткий розмовник (30 найважливіших фраз) українсько-німецькою та російсько-німецькою. Їх можна завантажити собі на телефон та просто показувати волонтерам. Проте більшість волонтерів у Німеччині спілкуються українською, російською, німецькою та англійською.

Телеграм Links Only Infos Ukraine з важливими лінками про допомогу українцям. Там же можна знайти лінки на чати для конкретних міст чи регіонів Німеччини.

Телеграм Помощь украинцам в Германии  та енциклопедія із корисними посиланнями від цього каналу

Банківські рахунки: постанова BaFin (орган з питань фінансового нагляду Німеччини) про те, що для відкриття базового рахунку у німецькому банку українцям достатньо пред’явити паспорт; жодних кредитних та фінансових перевірок не буде.

Виїхавши з України, постає запитання що робити далі – залишатися біженцем чи шукати роботу. Варто зазначити, що фізично здорові українці зможуть відносно легко знайти роботу в Німеччині, адже і раніше на виробничих підприємствах була потреба в робочій силі

Мобільний зв’язок та інтернет: 

У магазинах Telekom з українським паспортом можна безкоштовно отримати сім-картку з німецьким номером та тарифом, який дозволяє безплатні смс та дзвінки в Україну, а також мобільний інтернет на території Німеччини. Також сім-картки від Telekom чи Vodafone роздають у потягах.

Психологічна допомога для українців в Німеччині від спільноти локальних фахівців, перекладачів, волонтерів.

Юридична допомога від міграційних юристів різними мовами щодо країн ЄС.

Окремо зазначимо про Берлін:

  • зверніть увагу, що зараз в Берліні нікого вже не селять. Краще їхати в менші міста, якщо ви тільки приїхали в Німеччину
  • громадський транспорт для громадян України з українським паспортом – безкоштовний до 31 березня 2022 року у зоні Берлін – Бранденбург;
  • багато корисної інформації на сторінці Берлінського центру допомоги мігрантам при Управлінні з інтеграції, праці та соціальних питань (рос та нім мовами);
  • онлайн реєстрація для отримання дозволу на перебування як особа, що потребує захисту із гуманітарних причин (Берлін). Потрібно натиснути кнопку Termin Buchen, після чого сервіс дозволить отримати дату і час для подачі документів. Це ж можна зробити на місцях чи у відповідних службах, які вкажуть волонтери;
  • портал Berlin Hilft, з інформацією для українців у Берліні німецькою та українською мовами;
  • телеграм канал Berlin helps Ukrainians – спільнота з понад 20 000 українців та волонтерів, яка відповість на усі питання.
  • Консультації Державного управління з питань імміграції (Берлін)
  • Vitsche – ресурс із корисними посиланнями як лінктрі

Дякуємо за підготовку матеріалу Каріні Лютенко.

Схожі корисні матеріали:

Житло для біженців з України закордоном: корисні ресурси
Актуальні умови в’їзду для громадян України в Європу
Безкоштовний транспорт в Європі та знижки на авіа для українців