Нові правила авіаперевезень: що потрібно знати пасажирам

З 3 листопада в Україні почали діяти нові правила авіаперевезень. Більшість змін стосується розширень прав авіакомпаній, але є й позитивні зміни для пасажирів. Розбираємось, що змінилося та що варто знати перед польотом.

Зміни в реєстрації та посадці на рейс

Для авіакомпаній зняли обмеження на встановлення часу закінчення реєстрації на рейс та посадки. Раніше реєстрацію можна було закривати за 45 хвилин до вильоту, а посадку за 15. Тепер це повністю регулюється внутрішніми правилами авіакомпанії.

При реєстрації на рейс дозволено використовувати документи в цифровому вигляді, тепер законодавчо дозволено використання документів через додаток “Дія”. Вже скористатись додатком під час реєстрації на рейс можна в Борисполі, Жулянах, Харкові та Львові. На черзі – Дніпро та Івано-Франківськ.

Ручна поклажа

Авіакомпанії звільнили від обов’язкового безкоштовного перевезення таких предметів ручної поклажі: жіночі та чоловічі сумки, папки для паперів, верхній одяг, парасольки або тростини, журнали та газети.

Як ручну поклажу понад норму, встановлену авіаперевізником, незалежно від правил застосування тарифу, за яким придбано квиток, пасажир має право перевезти безкоштовно такі речі: дитяче харчування, дитячу дорожну люльку (для дітей віком до 1 року), дитячий візок, складне крісло чи милиці, спеціальну апаратуру та обладнання, яким користуються особи з інвалідністю, якщо для цього в авіаційного перевізника, є достатньо місця і якщо це відповідає вимогам безпеки.

Загальна вага незареєстрованої ручної поклажі встановлюється перевізником.

Ще одне багажне оновлення – компанії тепер не забов’язані кріпити на багаж бірки “в кабіну”, “ручна поклажа”, “Approved Cabin Baggage”, які раніше кріпили на предмети ручної поклажі.

Читайте також: Як спакувати ручну поклажу

Перевезення тварин

Авіаційна служба скасувала обмеження на перевезення в салоні літака тварин вагою лише до 8 кг – тепер це регулює перевізник. Фактично це дозволить авіакомпаніям збільшувати норму, так МАУ та SkyUp вже підняли ліміт до 10 кг в 2020 році.

Безкоштовне перебронювання в разі розриву стиковки

Попередня версія правил передбачала можливість безкоштовного перебронювання квитка при зриві стикування, навіть якщо перевезення оформлене різними бронюваннями. Тепер цей пункт виключений з правил. Однак де-факто більшість авіакомпаній забезпечували гарантію стикування тільки при оформленні перевезення єдиним квитком.

Скасування рейсу

Державіаслужба прирівняла затримку рейсу більш ніж на 48 годин до його скасування. При цьому тепер скасуванням не рахується зміна аеродрому вильоту або прильоту в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці. Рейс також вважається виконанним у разі передачі його виконання іншому авіаперевізнику, який забезпечує перевезення всіх пасажирів переданого рейсу спеціально організованим рейсом.

Читайте також: Як отримати компенсацію за затримку чи скасування рейсу

Компенсація затримок та скасування рейсів

Державіаслужба підняла ліміт компенсація за затримку рейсу з 4694 до 5346 спеціальних прав запозичень (близько $ 7,6 тис.). У разі втрати або пошкодження багажу цей ліміт збільшений з тисячі сто тридцять одна до 1288 спеціальних прав запозичень (близько $ 1,8 тис.).

Однак для пасажирів отримати максимальну компенсацію практично нереально. Для цього необхідно пред’явити документальні підтвердження збитків. Наприклад, якщо з багажу пропав ноутбук, або техніка була пошкоджена, необхідно пред’явити чек на покупку. При цьому авіаперевізник може виплатити компенсацію з урахуванням амортизації.

Деякі українські авіакомпанії можуть виплачувати компенсації з розрахунку $20 за 1 кг багажу незалежно від вартості речей.

Новими правилами Державіаслужба ускладнила роботу посередників, таких як AirHelp, які допомагають пасажирам в отриманні компенсацій від авіакомпаній. Тепер на запит уповноваженого органу з питань цивільної авіації такі посередники повинні пред’являти оригінал документів, які підтверджують повноваження, в тому числі копію посвідчення особи пасажира.

За матеріалами avianews.com


Як отримати компенсацію за затриманий або скасований рейс

Від €200 до €750