Оренда авто в Португалії: все, що потрібно знати

Немає кращого способу познайомитись з новою країною, ніж узяти авто в оренду. Але, навіть, досвідчені туристи, які вже мають досвід оренди авто, можуть стикнутись зі складнощами. Правила самої оренди авто, зазвичай, майже однакові у кожній країні. А ось правила дорожнього руху, паркування, проїзду по платним дорогам можуть бути різними.

Ольга Романюк, засновниця консьєрж сервісу в Португалії Star Portugal, поділилася вичерпною та необхідною інформацією про особливості оренди авто в Португалії. 

Обмеження швидкості в Португалії

На всіх португальських дорогах ви побачити знаки, що нагадують про дозволену швидкість, але краще знати швидкісні режими ще до виїзду, щоб уникнути штрафів, а тут вони дуже високі. 

Загальні обмеження швидкості у Португалії для легкових автомобілів (якщо інше не вказано на знаках):

 • в населених пунктах — 50 км/год
 • поза населеними пунктами — 90 км/год
 • на автомобільній дорозі — 100 км/год
 • на автомагістралі (платній) — 120 км/год

Платні дороги в Португалії та як обрати маршрут

У Португалії дороги діляться на платні (автомагістралі) та безкоштовні (національні дороги). До кожного населеного пункту, куди існують платні дороги, завжди є альтернатива безплатної, як тут їх називають національної дороги. 

Платні автомагістралі мають мінімум по три полоси руху у кожному напрямку, обмеження швидкості 120 км/год, національні дороги, зазвичай, мають по одній полосі у кожному напрямку й обмеження швидкості від 50 – 100 км/год

Як обрати маршрут? Я дуже рекомендую використовувати програму Waze. Вона завжди є більш актуалізованою, ніж інші програми, дає варіанти вибору маршруту (де ви зможете побачити кількість км, час подорожі та приблизну вартість проїзду по платній автомагістралі), а ще, що надзвичайно корисно, вона попереджає про встановленні на дорогах радари. 

Так, так, в більшості випадках у Португалії навіть дорожні знаки заздалегідь нагадують, що попереду радар. Але, також, радари можуть бути прихованими, тому, раджу завжди дотримуватись правил дорожнього руху. 

В Португалії також платний проїзд через мости Васко да Гама, 25 квітня та деякі окремі тунелі. Оплата за дороги залежить від ділянки дороги, якою ви скористалися та категорії автомобілю (С1, С2, С3 та С4). Категорія встановлюється в залежності від висоти транспортного засобу та кількості осей. 

Як оплатити за дороги

Є три способи оплати доріг: за допомогою спеціального пристрою Via Verde, готівкою на місці та у відділенні пошти.

При в’їзді на платну автомагістраль ви побачите так званий пропускний пункт, тут він називається портажень (Portagem). Ви побачите смуги зеленого кольору та інші звичайні смуги без особливої розмітки.

Якщо у вас в машині встановлений пристрій Via Verde, ви обираєте зелену смугу та без зупинки проїжджаєте через пропускний пункт. Система автоматично фіксує всі необхідні дані машини. У кінці платної автомагістралі також обираєте зелену смугу, на табло зліва загориться зелений колір та вартість за проїзд цієї ділянки дороги. 

Якщо у вас не встановлений пристрій Via Verde, тоді при в’їзді на платну автомагістраль, ви не можете їхати по зеленій смузі, ваші полоси звичайного кольору із шлагбаумами. Під’їхавши до шлагбауму, натискайте на кнопку зліва та отримуєте талончик. При виїзді з ділянки платної автомагістралі ви також обираєте смугу звичайного кольору та вставляєте талончик у пристрій зліва. На табло висвітиться сума до сплати.

Важливо, пристрій не приймає кредитні чи платіжні картки інших країн, тому оплатити ви зможете тільки готівкою (не забудьте підготуватися до цього перед виїздом).

Також є платні дороги, які не обладнанні пропускними пунктами, але проїзд ними платний. Попередження про платний проїзд ви побачите на дорожніх знаках, оплата нараховується по номеру автомобіля. Ця інформація зчитується рамками встановленими над дорогою. В цьому випадку, якщо у вас є пристрій Via Verde, оплата спишеться автоматично з вашої кредитної картки, якщо пристрою немає – сплатити за проїзд необхідно в будь-якому відділенні пошти (тут вона має позначку CTT) не пізніше, ніж протягом 5 днів після проїзду такими дорогам. При оплаті пізніше ніж через 5 днів почне нараховуватися пеня.

Чи можна заздалегідь розрахувати вартість проїзду платними дорогами? Так, для цього раджу користуватися цим ресурсом viamichelin.pt. Сайт розраховує вартість проїзду платними автомагістралями, а також приблизну вартість палива.

Штрафи в Португалії

Штрафи в Португалії досить високі. Якщо ви порушили правила дорожнього руху в Португалії, очікуйте, що лист зі штрафом прийде на вашу адресу в Україні. У разі не сплати, можуть виникнути складнощі з орендою авто у наступний раз. А також можуть не пропустити у Європу у наступний ваш приїзд, так як дані про заборгованість можуть передати у митну службу. Намагайтеся не порушувати правил дорожнього руху, але якщо вже сталося, краще не ризикуйте, оплатіть штраф, тому що дуже ймовірно потім все одно доведеться його оплатити, але вже з відсотками за прострочку.

Приклади деяких штрафів:

 • Штраф за перевищення швидкості від €60 євро – €2500 
 • Керування у нетверезому стані від €250 євро – €2500 чи навіть до 1 року ув’язнення
 • Штраф за недотримання правил перевезення дітей в автомобілі – від €200
 • Штраф за порушення правил паркування від €30 євро — €1250
 • Не використовування спеціального світловідбиваючого жилету чи трикутника при аварійній зупинці від €120 євро – €600 (за кожне порушення окремо)
 • Використання мобільного телефону, що не обладнаний технічним пристроєм, який дозволяє вести переговори без використання рук – €120 євро – €600

Правила дорожного руху в Португлії

Приведу приклади деяких правил дорожнього руху. 

Забороняється користуватися мобільним телефоном, що не обладнаний технічним пристроєм, який дозволяє вести переговори без використання рук. 

Також забороняється використання навушників з 2 вухами, навіть якщо ви використовували тільки одне.

Використання ременів безпеки обов’язково для пасажирів на передніх та задніх сидіннях. 

Не можна знаходитись біля автомобіля (при аварійній зупинці) без використовування спеціального світловідбиваючого жилету.

Забороняється використання детекторів радарів.

У Португалії допускається певний рівень алкоголю в крові при керуванні транспортними засобами — 0.5 ‰. 

Заправки в Португалії

Заправки в Португалії бувають двох типів: заправки з обслуговуючим персоналом та заправки із самообслуговуванням. На заправках із самообслуговуванням ви розраховуєтесь дебетовою карткою (кредитні не приймаються) у терміналі прямо на стійці заправки. 

Робіть все за інструкцією на екрані. Зверніть увагу, що спершу заправка може заблокувати певну суму на картці для перевірки чи достатньо у вас коштів для заправки. Якщо коштів на картці достатньо – можете заправлятись. Гроші будуть зняті лише за кількість палива, яке ви заправите.

На заправках з обслуговуючим персоналом оплата здійснюється на касі до або, в деяких випадках, після заправки.

Увага: завжди пам’ятайте який тип палива вам необхідно використовувати: дизель (gasoleo) або бензин (gasolina).

Парковки в Португалії

Правила паркування різні в залежності від часу, дня тижня або навіть місяця. У різних містах, різні правила паркування.

Паркуватися дозволено лише у зонах, де це дозволено. Вартість паркування залежить від зони та місця та вказується на паркоматі, який встановлений поруч. Також часто вказується максимальний строк паркування у годинах. Якщо вам потрібно більше часу, необхідно повернутися до місця парковки автомобіля та знову оплатити.  

Оплатити можна тільки грошима, підготуйте монетки заздалегідь, щоб не шукати, де розміняти паперові гроші. Талончик, який видасть паркомат, необхідно залишити на панелі автомобіля під лобовим склом, щоб його було видно.

Так як в деяких місцях паркувальних місць дуже мало, там дозволяється паркуватись тільки місцевим жителям. Завжди звертайте увагу на те, що написано на паркоматі. 

Також, зазвичай, у суботу з 13:00, неділю та святкові дні паркування безплатне, але завжди перевіряйте чи вказана ця інформація на паркоматі.

Деякі із парковок можливо сплачувати за допомогою Via Verde і це дуже зручно.

Страховка авто в Португалії

Страховка може бути з франшизою чи без. Яка різниця і як це на практиці?

Наприклад, ви обрали страховку із франшизою €750. Це означає, що, по-перше, у вас на кредитній картці буде заблокована сума €750 + ПДВ (разом біля €1000), по-друге, при страховому випадку, ви покриваєте всі збитки на суму до €1000.

Наведу приклад: якщо збиток €1500, то €1000 покриваєте ви, а €500 – страхова компанія. У випадках, коли сума збитку менша чи дорівнює розміру франшизи – збитки покриваєте ви.

Коли ви обираєте страховку з 0% франшизою, отримуєте 2 переваги: на картці не блокуються гроші та всі збитки, які можуть виникнути покриває страхова компанія. Завжди звертайте увагу на умови страховки, це важливо.

Другий водій

Ви зібралися компанією та вирішили поїхати у роад тріп Португалією? Звичайно набагато комфортніше, коли можна підміняти один одного за кермом. Але ви побачили, що другий водій – це додаткова платна послуга і вирішили не попереджати компанію з оренди авто та зекономити? Адже, ніхто не дізнається…. 

З одного боку, так, але тільки у випадку, коли не виникне страхового випадку і не знадобиться відшкодування страхової компанії. Раджу не ризикувати та обов’язково повідомити компанію з оренди авто про кількість водіїв, яких потрібно включити до страховки. Економія у €15 – €30 може перетворитися у збитки на декілька тисяч євро. 

Діти в автомобілі

Згідно з законодавством Португалії, всі діти до 12 років чи ростом до 1.35 см повинні сидіти в дитячому кріслі або бустері на задньому сидінні. Діти до 3 років можуть знаходитись в дитячому кріслі на передньому сидінні, але подушка безпеки повинна бути дезактивована.

Що потрібно знати, щоб уникнути неприємних сюрпризів

Щоб отримати автомобіль, вам потрібно мати з собою: іменну кредитну картку, паспорт та водійські права, де ім’я та фамілія буде продубльовано латинськими літерами.

В окремих випадках можливе використання іменної дебетової картки (запитайте заздалегідь у компанії).

Перед подорожжю перевірте у банку чи не встановлені у вас будь-які ліміти на операції за кордоном та  чи відкритий кредитний ліміт, розмір якого повинен перевищувати розмір франшизи (у разі, якщо ви обрали страховку з франшизою)

Запитайте у компанії з оренди авто, які вимоги до водія (мінімальний стаж та вік)

Дізнайтеся чи є обмеження по км.

Якщо ви збираєтесь виїжджати до інших країн (наприклад Іспанії) обов’язково скажіть про це компанії під час укладання контракту на оренду.

Екстрений номер по всій Європі для виклику екстрених оперативних служб 112

Консьєрж сервіс Star Portugal є партнером компанії з оренди авто в Португалії та надає послуги оренди на вигідних умовах:

 • Без обмежень по кілометражу
 • Без блокування суми на картці
 • Страхування з 0% франшизою
 • В наявності дитячі крісла

Оренда автомобіля в Португалії від €91 за 7 днів.