Овербукінг: як уникнути або отримати компенсацію

Дослівно з англійської “овербукінг” – це ситуація, коли авіакомпанія продала більше квитків на рейс, ніж є посадкових місць у літаку. Для пасажирів така ситуація може закінчитися відмовою в посадці, зміною рейсів, затримкою та нервами. Розбираємося чому це трапляється, що робити та як мінімізувати ризики.

Серед причин, через які може виникнути ситуація овребукінгу

 • Компанія продала більше квитків на рейс, ніж місць у літаку. Таке почали практикувати з 50-х років минулого століття, коли американські авіакомпанії почали помічати, що 10% пасажирів не з’являються на свій рейс.
 • З технічних причин довелося замінити літак на борт з меншою кількістю місць
 • Авіакомпанії терміново потрібно відправити іншого пасажира. Таким непроханим гостем може бути власник VIP-карти або співробітник компанії

Якщо ви опинилися серед пасажирів, яких не змогли посадити на рейс через овербукінг, авіакомпанія зобов’язана запропонувати альтернативний варіант – пересадку на інший рейс, підвищення класу (наприклад, з економ на бізнес), пересадити на рейс іншої авіакомпанії. Окрім цього, авіакомпанія має запропонувати вам такі самі послуги, як і при затримці рейсу:

 • зберігання багажу
 • прохолодні напої (при очікуванні більше ніж 2 годин)
 • гаряче харчування (при очікуванні більше ніж 2 годин)
 • проживання в готелі (при очікуванні 8 годин вночі чи 6 годин вдень)
 • трансфер від аеропорту до готелю та в зворотному напрямку
 • кімнату матері та дитини за запитом

Грошова компенсація при овербукінгу

Якщо вам відмовили надавати вищеперелічені послуги, юристи радять ретельно збирати чеки, що підтвердять усі витрати від овербукінгу. Це може допомогти в подальшому в стягненні грошової компенсації з авіакомпанії.

Як отримати компенсацію за затримку або відміну рейса

Навіть, якщо авіакомпанія запропонувала вам інший рейс, надала готель та напої, ви можете вимагати компенсацію за спричинення незручностей. Для отримання компенсації вам потрібно написати запит до авіакомпанії, надати документи, що підтверджують затримку рейса та ваші витрати. Найпростішим способом буде подати онлайн-запит на отримання компенсації через сервіс AirHelp.

 • До €200 – за переліт до 1500 км, який не відбувся з вини авіаперевізника
 • До €400 – за переліт від 1500 до 3500 км, який не відбувся з вини авіаперевізника
 • До €750 – за переліт можна отримати в разі всередині Євросоюзу, для вильотів з аеропортів ЄС, Ісландії, Норвегії, Швейцарії, а також рейси європейських перевізників, які прибувають до аеропортів Євросоюзу. Наприклад, якщо європейська авіакомпанія летить з Америки чи Азії до Європи, то це також оцінюється за європейським законодавством.

Компенсацію можна отримати для рейсів до 4 років давності.

Перевірити компенсацію можна за посиланням

Як не стати жертвою овербукінгу?

Захиститися на 100% від подібних ситуацій не можна, але можна мінімізувати ризики, щоб не опинитися серед тих, кого не посадили на рейс через овербукінг.

 1. Завчасно реєструйтесь на рейс та отримуйте посадковий талон. Це можна зробити через інтернет заздалегідь. Посадковий талон на руках дає вам право пройти на борт серед перших.
 2. Приїжджайте в аеропорт завчасно, особливо якщо плануєте зареєструватися на рейс на стійці авіакомпанії. Ті, хто приїздить останніми, частіше попадають в неприємні ситуації з овербукінгом.
 3. Досвідчені мандрівники рекомендують заздалегідь зареєструватися в програмі лояльності авіакомпанії. Це підвищить ваш шанс на посадку у разі овербукінгу, в очах авіакомпанії ви вже не просто пасажир, а учасник програми лояльності.