Подорож вздовж Дніпра: Ржищів та Трахтемирів

за підтримки

Продовжуємо розповідати про цікаві місця України, які можна відвідати в рамках кількаденних маршрутів. На черзі маршрут Київщиною та мальовничими схилами Дніпра, історичними місцями та затопленими селами.

Цей маршрут можна виконати з різних міст: Києва, Канева, Черкас, Білої Церкви та інших міст. Обов’язково беріть з собою намет – місця, описані в маршруті, не залишать вас байдужими!

Ржищів: затоплена церква, білий пляж та мальовнича балка

Відправляємось до найвідомішої локації Ржищева – затопленої церкви в селі Гусинці. Якщо ви подорожуєте на вихідні – радимо спланувати час так, щоб прибути в Ржищів до 11-12 години, бо потім туристів та охочих подивитися на ту саму церкву стає багато. Дістатися до церкви можна тільки на човнах: місцеві пропонують послуги водного трансферу від 50 грн з людини (на багатомісному кораблику) та від 600 грн за прогулянку на 4-5-місному моторному човні (тут і надалі вказані ціни на момент написання матеріалу). Посадка з центрального пляжу Ржищева (відмічений на карті в кінці статті). Зауважте, що весною до церкви підплисти неможливо – навігація по Дніпру закрита через нерест риби. Є варіант проїхати до церкви через ліс по лівому берегу, але дороги там немає, їхати доведеться по піску. А от прогулянка на моторному човні Дніпром – окреме задоволення.

затоплена церква у ржищеві як доїхати з києва
затоплена церква у ржищеві як доїхати з києва
затоплена церква у ржищеві як доїхати з києва

Насправді, Спасо-Преображенська церква в Гусинцях вже давно не затоплена й добре реставрована, а от самого села вже не існує на карті – воно глибоко під водою, як й інші села, що були затоплені під час будівництва Канівського водосховища в 1971 році. Людей відселили, хати розібрали та зрівняли з землею. До речі, під час прогулянки на човні вам можуть показати місця, де колись були вулиці села. Оскільки церкви зазвичай будували на пагорбах, храм «вцілів». Вірогідно, зберегтися до наших днів храму допоміг капітальний ремонт за 10 років до затоплення. Щоправда, за це рішення тодішнього сільського голову «не похвалили» місцеві партійні очільники.

спасо преображенська церква в гусинцях ржищів як доїхати

Довгий час будівля церкви була в аварійному стані. Дехто пам’ятає цей храм як романтичні руїни з червоної цегли посеред річки в заростях очерету. Приблизно 10 років тому релігійна громада за підтримки благодійників почала реставрацію церкви. Роботи майже закінчені: відреставровано храм, дзвіницю, облаштовано доріжки та міст до острівка, укріплено берег, облаштовано причали для човнів, що привозять туристів. Від статусу затопленої церкви лишилася тільки назва.

церква на воді ржищів під києвом
затоплена церква на дніпрі на воді в ржищеві
затоплена церква на дніпрі на воді в ржищеві

Зазвичай власники човнів пропонують заїхати на Лису гору – не відмовляйтесь, місце класне. Пісок тут білосніжний, приємний на дотик, а з гори відкривається прекрасний краєвид на церкву та Дніпро. За розповідями місцевих, на гору часто приїжджають любителі езотерики та «білі відьми». Вони вірять, що це місце сакральне та енергетичне. Так це чи ні, але захоплення від краєвидів ми точно відчули.

пляж ржищев ржищів

Тут можна поплавати або стати з наметом, у підніжжя є місця у затінку. Воду та харчі потрібно брати з собою або домовлятися з власниками човнів про доставку.

ржищів що подивитися
цікаві місця в ржищеві гора острів
острів в ржищеві з пляжем

Перш ніж їхати далі, пропонуємо подивитись ще одне місце – кручі поблизу Ржищева, висота яких захоплює подих. В 500 метрах від урвища можна знайти облаштований столик у затінку й влаштувати пікнік з чудовим краєвидом на Дніпро. Локація відмічена на карті в кінці статті.

цікаві місця в ржищеві краєвид на дніпро
що подивитися в ржищеві
затоплена церква у ржищеві як доїхати

Для зручності залишаємо кілька контактів власників човнів у Ржищеві:

Приватний човен 050-554-77-27, Влад

Рейсовий катер, 3 рази на день, маршрут Ржищів-Лиса Гора-Гусинці 050-569-74-45, 098-309-59-29

Як доїхати до Ржищева?

Автомобілем: З Києва по трасах H01 та Р10

Громадським транспортом: автобусом з Києва з автостанції “Видубичі”, з Канева автобусом в напрямку Києва; також до Ржищева є прямі маршрутки з Кагарлика

Варіанти доїзду з вашого міста можна уточнити в пошуку.

Меморіал Букринський плацдарм в Балико-Щучинці

Величезний за розмахом меморіал поблизу місць запеклих боїв на Букринському плацдармі вирішили побудувати в 1950-х роках. Саме звідси почалося форсування Дніпра та визволення Києва в 1943 році – одна з наймасштабніших битв з початку війни. Завданням бійців Червоної армії було захопити плацдарм на Канівських кручах, що видавалося майже неможливим, адже ворог обстрілював бійців з висоти. Свідки тих подій згадують про колосальні людські втрати та чорну від крові воду Дніпра. Загальні втрати з боку Радянського Союзу оцінюються в 417 тисяч осіб (втрати противника – 55 тисяч), ймовірно – реальні цифри більші. Меморіальний комплекс складається з ансамблю пам’ятників, найбільший з яких заввишки 33 метри. До комплексу можна під’їхати автомобілем, а от підніматися дерев’яними сходами – погана ідея, бо вони в аварійному стані. Навколо гори, на якій розташовано меморіал, є бетонна набережна, вздовж якої можна прогулятися.

Меморіал Букринський плацдарм в Балико-Щучинці

Як доїхати до Балико-Щучинки?

Автомобілем: З Києва по Столичному шосе та трасі P19

Громадським транспортом: автобусом з Києва з автостанції “Видубичі”, з Канева автобусом в напрямку Києва

Варіанти доїзду з вашого міста можна уточнити в пошуку.

Трахтемирівській півострів

Їдемо далі, до головного пункту подорожі – Трахтемирів, або Трахтемирівський півострів. Одразу потрібно зазначити, що дорога до Трахтемирова не дуже – будьте уважні за кермом, ям вистачає. До самого в’їзду в Трахтемирівський заповідник буде майже ідеальна дорога, але дуже вузька, тому не варто розганятися – трапляються зустрічні авто. Їдьте повільно, і навколишні пейзажі радуватимуть вас своєю красою.

трахтемирів як доїхати з києва

В’їзд до парку платний – 100 грн за цілий день, на території є парковка та невеличке кафе. Працівники парку радо підкажуть, що подивитися та як пройти до відомих локацій Трахтемирова, видадуть карту-брошуру місцевості. Але Maps.me все ж краще для орієнтування. В кінці статті ви знайдете карту з позначками найцікавіших місць півострова.

трахтемирів козацьке кладовище дача бакая

Історико-культурним заповідником Трахтемирів став в 2000 році, проте фактично з 2000 року велику частину території захопив одіозний політик, екс-голова «Нафтогазу» Ігор Бакай, який облаштував тут приватні мисливські угіддя. Під час будівництва мисливського будинку було знищено частину старовинного козацького кладовища. Після Помаранчевої революції він втік до Росії, а території угідь увійшли до складу державного заповідника «Трахтемирів». У 2015 році будинок згорів, вціліли лише фундамент та піч.

трахтемирів як доїхати в заповідник дорога

Трахтемирів має стародавню історію, півострів оповитий легендами та вигадками. Перші поселення з’явилися тут ще в 7-6 столітті до нашої ери. Для оборони поселень зводили земляні вали, деякі з них досі можна знайти на півострові. Після численних нападів скіфів люди на якийсь час покинули ці землі. Також тут було знайдено сліди Зарубинецької культури (приблизно 200 років до нашої ери). Вперше знайшов та дослідив культуру той самий Вікентій Хвойка, що в цих краях відкрив Трипільську культуру. З часів Зарубинецької культури й до створення водосховища тут існував брід через Дніпро, який активно використовували в період Київської Русі та козацтва. Раніше тут була фортеця, неформальна козацька столиця та монастир. Ані фортеця, ані монастир не вистояли до наших днів, були вщент зруйновані турками. Однак тут є чимало археологічних та природних пам’яток і просто красивих місць.

Одне з козацьких кладовищ таки вціліло, воно знаходиться праворуч від будинку адміністрації заповідника, у лісі. Більшість могил 18-19 століття, але можна знайти й кілька поховань 17 століття.

трахтемирівський півострів фото карта

Півострів приваблює любителів езотерики: вважається, що тут знаходяться місця сили, що здатні зцілити людей або зарядити енергією. Серед таких місць: висота 222 (начебто тут найвища концентрація енергетики на піострові), курган Марків Шпиль, «Лінза» (невеликий насип піску, який начебто збільшує усі емоції та переживання). Тут навіть проводять тематичні екскурсії для всіх охочих. На півострові можна зустріти покинуті села та більш-менш заселені хутори. Село Трахтемирів також відселяли під час будівництва Канівського водосховища, хоча затоплювати не планували. Зараз тут в компанії трьох псів постійно проживає самітник Скіф. Його хата знаходиться майже одразу за колишнім дитячим табором. До речі, поряд є два будиночки, які здають в оренду туристам.

трахтемирів що подивитися місця для кемпінгу

Олег Григорович Петрик (справжнє ім’я Скіфа) оселився тут понад 30 років тому. В минулому – режисер Молодого театру в Києві. Одного разу потрапивши в Трахтемирів під час зйомок, він вирішив придбати тут хату 1886 року та згодом оселився на півострові. В хаті зібрано своєрідний музей: багато копій козацької та скіфської зброї, є копії зброї зі знімальних майданчиків, старожитності та різні археологічні рештки, знайдені особисто Олегом Григоровичем. Найцінніший експонат в хаті – пічка з будинку знахаря часів Київської Русі, яку Скіф по цеглині переправив на байдарці з розкопок в урочищі «Монастирок». Господар хати-музею охоче приймає відвідувачів, не визнає грошей та полюбляє розповідати про історію цього місця.

трахтемирів скіф відлюдник
трахтемирів маршрут на вихідні
трахтемирів автобус з києва

За хатою – тільки пішохідні маршрути півостровом, які ведуть до висоти 222 та урочища «Монастирок», що знаходиться поруч з висотою. Найкращим варіантом буде зупинитися на ночівлю в наметі та продовжити огляд півострова наступного дня, адже дорога до урочища займає щонайменше годину-півтори в один бік. Їхати автомобілем не найкраща ідея – дорогу в багатьох місцях перекопали. Цікавий варіант – дослідити півострів на велосипедах.

трахтемирів як доїхати на атобусі маршрутці з києва

Трахтемирів зачаровує та притягує. Тут хочеться залишитися довше. Ось чому ми на початку статті радили захопити намет – ідеальні світанки та заходи сонця на півострові гарантовані. Особливо приємно проводжати сонце в компанії друзів та Becherovka Lemon: найкраще смакує охолодженою в чистому виді або з додаванням кількох крапель лайму

місця для намету в трахтемирові
ржищів затоплена церква як доїхати

Як доїхати до Трахтемирова?

Автомобілем: З Києва по трасах H01 і Р10

Громадським транспортом: автобусом з автостанції “Видубичі” (розклад уточнюйте) до села Великий Букрин, далі пішки

Варіанти доїзду з вашого міста уточнюйте в пошуку.

Контакти адміністрації РЛП “Трахтемирів”: 099-294-55-79, rlpt.in.ua

Для зручності ми нанесли усі локації на Google Maps. Збережіть собі карту перед поїздкою.

Цей матеріал створено за підтримки бренду Becherovka

Дивіться також інші путівники Україною:

– Маршрут Поліссям 150 км від Києва: кар’єри, скелі, палаци, ведмежий притулок та секретні локації
– Маршрут Черкащиною 150 км від Києва: вітряк голандського типу, дендропарк, палац, підвісний міст, ГЕС та ідеальні місця для кемпінгу
– Великий маршрут Півднем України: рожеві озера, устрична ферма, Станіславський каньйон, Асканія-Нова та дуже багато цікавих місць