Простий гайд: як мандрувати в ЄС в умовах пандемії?

Триває другий рік пандемії і по всьому світу досі існують найрізноманітніші карантинні вимоги. Країни як можуть обмежують пересування громадян і роблять омріяну туристичну подорож справді складним завданням. Однак щеплених проти коронавірусу стає дедалі більше, тож деякі країни (включно із країнами ЄС) починають відкривати свої кордони і спрощувати правила в’їзду для українців. 

сертифікат covid 19 для подорожей в європу закордон

ЄС: ситуація в країнах блоку

Довгі місяці для туристів з України всі країни ЄС були переважно закритими. Звісно, був широкий ряд виключень, але не для туристів. Зараз ситуація поступово змінюється. 

20 травня Єврокомісія затвердила відкриття кордонів для третіх країн. І це — радісна новина для українців, хоча і з широким переліком різноманітних “але”.

Згідно з документом, подорожувати до ЄС можуть навіть ті мандрівники, котрі не пройшли повну вакцинацію і не мають відповідний сертифікат. Однак держави можуть вимагати проведення тестування на COVID-19 і дотримання карантину.

Кожна з країн блоку не зобов’язана виконувати рекомендацію про відкриття кордонів. До того ж Рада ЄС поки не радить відкривати кордони саме для України. “Зелений” список оновлюватимуть кожні два тижні і до нього вже потрапили Албанія, Австралія, Ізраїль, Японія, Ліван, Нова Зеландія, Північна Македонія, Руанда, Сербія, Сінгапур, Південна Корея, Таїланд і США.

З усім тим держави ЄС самостійно вирішують, чи варто пускати туристів. І позитивне рішення для громадян України вже прийняли, до прикладу, Греція та Хорватія.

Що потрібно знати про COVID-сертифікат

COVID-сертифікат для подорожей в європу україна як отримати

Влада ЄС дійшла згоди у тому, що потрібно провадити цифровий COVID-сертифікат. Такі сертифікати отримуватимуть люди, що були щеплені вакцинами проти коронавірусу, які схвалив регулятор ЄС (Pfizer, Moderna і Johnson & Johnson, AstraZeneca). На свій розсуд країни можуть дозволити в’їзд і для тих, хто прищепився іншим препаратом (в Україні використовують Pfizer, AstraZeneca-SKBio, Covishield та Coronavac). 

Система із сертифікатами запрацює з 1 липня. Однак з 1 червня 2021 року сім держав-членів ЄС (Болгарія, Чехія, Данія, Німеччина, Греція, Хорватія і Польща) почали видавати COVID-паспорти в тестовому режимі. 

В питанні впровадження сертифікатів про щеплення Україна керується нормами, які розробляє ЄС, і підлаштовується під них. Поки наша країни не видає паспортів вакцинації. Систему планують запустити одночасно з ЄС — з 1 липня. Тож сьогодні ми маємо тільки анонси, обіцянки і плани, як все виглядатиме і як працюватиме. Про них і розповімо.

Як отримати COVID-сертифікат в Україні?

Впровадження COVID-сертифікатів, які дають “зелене світло” туристам для подорожей в ЄС, відбуватиметься поступово впродовж наступних кількох місяців. 

Хто може отримати сертифікат?

Отримати COVID-сертифікат можна в трьох випадках:

  • ти вже перехворів на коронавірус і ще маєш активні антитіла;
  • ти зробив обидва щеплення вакциною проти коронавірусу (або, якщо йдеться про однодозну вакцину, то одне щеплення, але такі вакцини в Україні ще не зареєстровані);
  • ти не хворів і не щеплений, але маєш негативний результат ПЛР-тесту на коронавірус.

Форма: папірець чи електронний документ

Сертифікат буде подібний залізничному або авіаквітку: його можна буде показати в смартфоні або ж принести паперову версію. Документи прийматимуться незалежно від форми, оскільки найголовнішим на документі буде QR-код. В Україні, як очікується, першими будуть все ж електронні, саме їх хочуть запустити з 1 липня.

Документ міститиме прізвище, ім’я та по батькові власника (і кирилицею, і латиницею), інформацію про закордонний паспорт (серія і номер) та про лікаря, який вносив дані, на підставі яких видали сертифікат.

Підробити документ не вийде, тож ми не радимо навіть пробувати це робити. Сертифікати перевірятимуть прикордонники, які матимуть відповідну базу з серіями і номерами сертифікатів. Вони швидко зможуть зрозуміти, чи документ справжній і чи він актуальний.

Найперші сертифікати видаватимуть через сервіс електронних послуг “Дія”. Для цього додаток користуватиметься інформацією з системи eHealth. Система накопичує будь-яку інформацію з медкарти кожного з нас. Це і відвідування лікаря, і тести на коронавірус, і щеплення.

Зверни увагу: з щепленнями можуть бути проблема. Якщо якась інформація буде відсутньою в базі, як от щеплення другою дозою вакцини, треба буде контактувати з сімейним лікарем, бо він відповідальний за наповнення інформації. Коли електронний документ буде сформований, він буде доступний в додатку. Там же буде відбиватися інформація про термін придатності.

Кожен з нас ще може встигнути втілити свою мрію про відпустку в Європі. Кілька країн вже сьогодні можуть запропонувати таку можливість, серед них — Греція і Хорватія.

Як потрапити до країн ЄС: розбираємо на прикладі Греції та Хорватії

як потрапити в європу з паспортом вакцинації

Кордони Греції відкриті для українців з 14 травня. Туристам потрібно обов’язково заповнити бланк. Заповнюй його за 24 години до перетину кордону. Бланки розраховані на 1 людину. Якщо мандруєш з дітьми, врахуй, що умови однакові для всіх дорослих та дітей віком від 12 років.

Сертифікат про щеплення поки не є обов’язковим. Замість нього можна подати   негативний результат ПЛР-тесту на коронавірус (зроби його не раніше ніж за 72 години до прибуття) або швидкого тесту на антиген (роби не раніше ніж за 48 годин до прибуття). 

Якщо ти вже хворів і знаєш про це, можна пред’явити довідку про перенесену коронавірусну хворобу чи довідку про наявність антитіл. Детальніше про такі довідки розповідаємо нижче. 

Будь-який з цих документів має містити номер твого закордонного паспорта та прізвище та ім’я латиницею (такі самі, як в закордонному паспорті). Також всі зазначені вище довідки (сертифікати) мають бути видані англійською, німецькою, французькою, італійською, іспанською або російською мовами.

Зверни увагу! На кордоні Греції можуть провести вибіркове тестування на коронавірус. Якщо результат виявиться позитивним, доведеться провести 2 тижні на карантині. Місце забезпечить грецький уряд. 

Віднедавна кордони для українських туристів відкрила і Хорватія. Утім, країна має доволі жорсткі вимоги, тож планувати подорож буде потрібну дуже детально.

Якщо власною нерухомістю або яхтою в Хорватії ще не обзавівся, то на час перебування буде потрібно забронювати житло або ту саму яхту. Оплата місця перебування має бути проведена заздалегідь і документально підтверджена. Без цього до країни не впустять.

Сертифікат про щеплення також не є обов’язковим (поки що). Замість нього можна подати документ про негативний ПЛР-тест (роби за 72 годин до перетину хорватського кордону) або швидкий тест на антиген (роби не пізніше 48 годин до перетину хорватського кордону).

Для тих, хто перехворів на коронавірус за останні 180 днів і ще й отримав щеплення хоча б однією дозою, в’їзд можливий і без тестів. Але має бути відповідна довідка.

Навіть якщо жодного з зазначених документів немає, Хорватія готова буде тебе прийняти. Утім, доведеться пройти тест і самоізолюватися до отримання результатів (або на 10 днів, якщо не можеш протестуватися). Але все це доведеться оплачувати самостійно.

Умови однакові для дорослих і дітей від 12 років. Діти молодшого віку не зобов’язані тестуватися, якщо їхні батьки/опікуни мають негативні результати тесту на коронавірус. 

Як дізнайся актуальні правила в’їзду до країни за пару кліків

Країни змінюють правила весь час, оскільки намагаються знайти компромісні рішення, аби туристичний сезон все ж відбувся, але без епідемічних наслідків. Тож доречним буде гайд про те, як перевіряти інформацію, що є актуальною на момент подорожі. І ми його зробили.

Найактуальніша інформація про всі країни світу розміщена на сайті МЗС України. Інтерактивна мапа від уряду надає роз’яснення про кожну країну, умови тимчасового в’їзду та в’їзду з метою транзиту. Також можна знайти актуальну інформацію про особливості карантинних обмежень в певній країни та найважливіші контакти. 

Щоб отримати цю інформацію, необхідно знайти необхідну країну на мапі.



Клікнути на обрис кордонів потрібної країни на мапі.



Перейти за потрібною вкладкою — “Режим тимчасового в’їзду”, “Режим тимчасового транзиту”, “Особливости по країні” або ж “Контакти”.

В кожному з розділів можна знайти найактуальнішу інформацію щодо умов в’їзду, термін дії тих чи інших правил:



Також інформацію можна отримати за телефоном +38 044 238 16 57 (гаряча лінія МЗС). Але з власного досвіду зауважимо: ймовірність, що телефоном вам порадять звернутися на сайт міністерства і скористатися мапою, є дуже високою, а тривалість очікування оператора в черзі з не менш високою ймовірністю додасть зайвих нервів.

Ознайомитися з інформацією про в’їзд до ЄС для третіх країн дозволяє портал Re-open EU. Але він доступний тільки мовами країн Європейського Союзу.

Трохи корисних порад

ДРУГ від МЗС

Міністерство пропонує українцям, які вирушають за кордон, пройти через “Добровільну Реєстрацію Українських Громадян”.

Система ДРУГ працює ще з 2018 року. Популярною вона стала торік, коли пандемія набирала обертів і багатьом українцям була потрібна допомога із тим, щоб повернутися додому в умовах припинення або жорсткого обмеження руху всіх видів транспорту. 

Система, як запевняє МЗС, є “ефективним інструментом попередження, за потреби – розшуку та надання сприяння громадянам України в разі надзвичайних подій за кордоном”. Це можуть бути природні катаклізми, заворушення, військові конфлікти. 

Щоб скористатися системою, буде потрібно надати інформацію про себе і те, куди саме ти подорожуєш. Потрібні будуть і контакти близьких з України, до яких держава може звернутися, аби сповістити про ситуацію, яка з тобою сталася. Хочеться сподіватися, що жодна з цих речей не псуватиме тобі подорож, але краще все ж звернути на цей сервіс увагу. Тим паче, що він безплатний.

Де тестуватися на коронавірус для вильоту за кордону?

Багато країн вимагають проходження тесту на коронавірусну хворобу перед перетином кордону. Це можуть бути як ПЛР-тести, так і швидкі тести. Нагальне питання — де саме ці тести робити, аби результати прийняли на кордоні. 

Найпростіший варіант — зробити тест в приватній клініці, де можна замовити переклад англійською. Уточнити можливість виготовлення швидкого або ПЛР-тесту на коронавірус із перекладом можна безпосередньо в лабораторії.

Якщо лабораторія виготовляє тести з перекладом, їй знадобляться дані твого закордонного паспорта. Тож введи їх під час онлайн-замовлення тесту або ж не забудь взяти цей документ, коли будеш йти на тестування. Чи бере лабораторія додаткову плату за переклад — краще дізнаватися безпосередньо в обраному закладі.

Де отримати довідку про COVID-19

Що стосується довідок про перенесену коронавірусну хворобу і наявність антитіл — все трохи складніше, ніж з тестами. Для отримання довідки потрібно звернутися до сімейного лікаря. Отриману довідку потрібно перекласти. Для цього буде потрібно звернутися до нотаріуса, який допоможе з отриманням перекладу і його завіренням. Послуги з перекладу та його нотаріального завірення можуть коштувати кілька сотень гривень. За одним з перших посилань в пошуковикові такі послуги нам оцінили в 400 гривень. 

Отримати нотаріально завірену довідку можна, зокрема, поштою, що буде додатковою витратою для тебе. Цей шлях значно важчий, але довідка буде чинною від 2 до 9 місяців, тож чи будуть зусилля ці зусилля того варті — вирішувати тобі. 


Відкриті країни, куди можна поїхати влітку 2021

Найцікавіші напрямки