Різдвяний ярмарок в Хмельницькому: традиція з історією

Нарешті наближається та пора, яку з нетерпінням та захопленням чекають всі українці. Новий рік та Різдво – найпопулярніші свята, хіба можна цьому суперечити? По-перше, це час відпочинку, домашнього затишку та передсвяткової, подарункової, часом навіть стресової біганини. По-друге, це − гастрономічне щастя з низкою смачних національних святкових страв. По-третє, саме в цей період року відкриваються ковзанки та з’являється велика кількість святкових сувенірів.

різдвяний ярмарок хмельницький історія фото

З давніх-давен у контексті святкувань зимового циклу будь-якого міста чи селища невід’ємною частиною таких видовищ були сезонні ярмарки та містерії. В часи незалежності Україна активно популяризує ярмарки – майже в кожному місті з’являються інтерактивні різдвяні «торги»: з величезними ялинками, цікавими варіаціями вертепу, смаколиками, співами, а ще – з фотозонами!  

Хмельницький не виняток – вже кілька років поспіль в місті відбувається один з найкращих різдвяних ярмарків західної України.
Дорога до хмельницької ялинки, яка є найважливішим елементом ярмарку, тягнеться вулицею Проскурівською аж до самого її серця – кінотеатру ім. Шевченка. Між дахами будинків – пам’яток архітектури ХХ ст. майорять теплі жовті ліхтарики, а поруч з відпочинковими зонами на перехожих позирають пістряві фігури городян, виконані з гнучкого неону. В цей чарівний час вулиця міста, що знає усі таємниці, пахне корицею, теплим глінтвейном та свіжою ялинкою.

різдвяний ярмарок хмельницький історія фото

Читайте також: Замки Хмельницької області

Традиція святкування зимових календарних свят з ярмарками розпочалася для Хмельницького (тоді – Плоскирова)  у 1578 році, коли польський король Стефан Баторій надав містечку привілей на проведення щорічних ярмарків. До кінця ХІХ ст. різдвяні розваги стали невід’ємною частиною щорічного святкового циклу 14-ти ярмарків Проскурова. На початку ХХ століття ярмарки Плоскирова/Проскурова відвідало чимало купців з Волині, Литви, Польщі та Білорусі.

Та з новим століттям радянська влада внесла свої корективи в історію: на певний час Різдво примусово втратило свою сакральність, а ярмарки зникали, натомість з’являлися маскаради з Дідом Морозом та Снігуронькою.

різдвяний ярмарок хмельницький історія фото

На щастя, за Незалежної України Проскурів, що вже понад 50 років названий Хмельницьким, почав відновлювати ярмарки. Сьогодні різдвяний ярмарок у Хмельницькому – це затишний та казковий процес, що став відновленою сторінкою в історії як міста, так і його мешканців. Його атмосфера відбивається сяйвом вечірньої Проскурівської, летить понад міською ковзанкою й тане сніжинками на щоках щасливих колядників.

різдвяний ярмарок хмельницький історія фото

І хоч зимові свята 2020-2021 року позбавлені масових заходів та великих скупчень людей, хмельницька ялинка все одно сяятиме в самому центрі вулиці Проскурівської, а ярмаркові будиночки, дотримуючись всіх карантинних норм, продовжать дарувати святковий настрій своїм відвідувачам.

Автор: Рахно Юлія, працівник “Щодня Хмельницький. Туристично-інформаційний центр м. Хмельницького” 
Фото: Олександр Савенко