Що таке рейси в нікуди та чому це погана ідея

В період пандемії ринок авіаперевезень впав до рекордних показників за останній час. Наразі відновлено близько 56% об’єму, а в деяких країнах досі повністю закрите авіасполучення. Але деякі авіакомпанії вигадали спосіб заробити на ностальгії мандрівників за перельотами – вони пропонують рейси в нікуди. Літак здіймається в небо, кружляє годину над містом і повертається в аеропорт. Ми переклали статтю The New Yourk Times про нову послугу авіакомпаній – рейси в нікуди.

На екрані під час рейсу — карта нещодавнього “польоту в нікуди” авіарейсів Royal Brunei Airlines (фото Надзрі Харіфа)

У серпні Надзрі Харіф — діджей на радіостанції Kristal FM у Брунеї — вперше за пів року увійшов до аеропорту. Він каже, що це було хвилююче. Звісно, цього разу пересування через міжнародний аеропорт Брунею було іншим — з масками, скляними перегородки та дотриманням соціальної дистанції. Проте ніщо не могло відбити нестерпне бажання знову опинитися у літаку.

Його пункт призначення: нікуди.

Містер Харіф — один із тисяч людей з ​​Брунею, Тайваню, Японії та Австралії, які першими забронювали рейси, що починаються та закінчуються в одному місці. Деякі авіакомпанії називають це “мальовничими польотами”; інші ж говорять відвертіше – “польоти в нікуди”.

рейси в нікуди

“Я навіть не усвідомлював, наскільки скучив за мандрівками – скучив за польотами,  до того моменту, поки не почув з динаміків голос капітана, який привітав нас на борту та розповів правила безпеки”, – поділився враженнями про свій 85-хвилинний політ від авіакомпанії Royal Brunei Airlines містер Харіф. Під час “польоту в нікуди”, який авіакомпанія називає програмою «вечеряй і літай», Royal Brunei подає пасажирам страви місцевої кухні, поки вони пролітають над країною.

У час, коли більшість людей застрягли вдома і не можуть подорожувати, а глобальна авіаіндустрія спустошена пандемією, такі от рейси, які вилітають з аеропорту і повертаються туди ж через кілька годин, дають можливість авіакомпаніям триматися на плаву та забезпечувати роботою персонал. До того ж така практика втамовує спрагу мандрівників до подорожей — навіть якщо це просто присутність на борту літака. Так, більшістю людей політ сприймається як просто засіб досягнення певного місця призначення, який існує лише для того, щоб перевезти їх з одного місця в інше. Однак для багатьох інших — це захоплююча частина будь-якої подорожі. Для них “польоти в нікуди” – як цілюща заспокійлива мазь на рану у 2020 році, коли скасували всі рейси та люди боялись, що авіакомпанії нав’язуватимуть правила соціальної дистанції та масочного режиму.

З середини серпня авіакомпанія Royal Brunei здійснила п’ять таких рейсів. До того ж оскільки в Брунеї виявлено порівняно невелику кількість випадків коронавірусу, вона не вимагає від пасажирів одягати на борту маски, проте це обов’язково для персоналу. Місяць тому до Дня батька тайванська авіакомпанія EVA Air розпродала квитки на всі 309 місць у реактивному літаку A330 Dream, організувавши тематичний політ у стилі Hello Kitty. А японська компанія All Nippon Airways здійснила 90-хвилинний рейс у гавайському стилі із 300 пасажирами на борту.

У четвер авіакомпанія Qantas анонсувала “політ в нікуди” над Австралією. Квитки на рейс були продані за 10 хвилин.

Стюард подає святковий торт пасажиру, який відзначав день народження на “рейсі в нікуди” авіакомпанії Royal Brunei Airlines (фото Авіакомпанії Royal Brunei)

“Дуже багато наших постійних пасажирів звикли бувати в літаку щотижня. Вони розповідають, що сумують за польотами так само сильно, як і за місцями, куди вони літали”, – сказав Алан Джойс, виконавчий директор авіакомпанії Qantas Airlines. Цього ж тижня авіакомпанія оголосила про свій семигодинний рейс у жовтні, який розпочнеться та закінчиться у Сіднеї.

Вартість квитків на цей рейс коливалася від 787 до 3787 австралійських доларів, або приблизно від 575 до 2765 американських доларів. Літак не вийде за межі повітряного простору Австралії, тож пролетить над Північною територією, Квінслендом та Новим Південним Уельсом. Також нещодавно авіакомпанія відновила свої популярні оглядові рейси до Антарктиди, які насправді не приземляються на найхолоднішому материку, але дають можливість пасажирам оглянути краєвиди засніженого континенту. Туристична компанія Antarctica Flights бере напрокат чартери Qantas для здійснення своїх рейсів. На офіційній сторінці авіакомпанії в Instagram десятки австралійців висловили бажання додати більше таких видів поїздок.

Кілька туристичних агентів в Індії, Австралії та США заявили, що їхні клієнти за останні два місяці постійно цікавилися “польотами в нікуди”, оскільки ймовірність того, що подорожі певний час не повернуться до норми, стає все реальнішою.

Лоулін Арун, туристичний агент з Бангалору, яка розробляє розкішні поїздки переважно для індійських мандрівників, розповідає, що постійно чує від схвильованих клієнтів бажання організувати такі ж рейси в Індії.

“Буквально кілька днів тому один із моїх клієнтів сказав: “Все, що я хочу, – це сидіти біля вікна і дивитися, як повз пропливають хмари. Мені не вистачає цього видовища. Я просто хочу білі пухнасті хмари!”, – поділилася міс Арун. “Деякі люди просто хочуть протягнути свій багаж через весь аеропорт і пройти реєстрацію на посадку”.

Більшість клієнтів міс Арун – це заможні особи та родини, яким “політ у нікуди” здасться привабливим, якщо він буде розкішним – тобто таким, як його власне й описують інші мандрівники.  

Політ над Брунеєм авіакомпанії Royal Brunei Airlines (фото Авіакомпанії Royal Brunei)

До пандемії менеджер з маркетингу Крістофер Малбі-Тайнан, який живе в Лондоні, регулярно подорожував літаком як з особистих, так і з професійних причин. Для нього “політ у нікуди” здався б привабливим, якби він був організований на вищому рівні та не включав всіх тих клопотів, що зазвичай присутні на будь-якому рейсі.  

“Концепція “польоту в нікуди” не виглядатиме так апетитно, якщо всіх нас квапитимуть при вході та виході, наче стадо худоби виганяють на пашу — як то буває під час звичних рейсів”, – пояснює містер Малбі-Тайнан. “Цей новий формат матиме сенс тільки тоді, коли процеси в аеропорту будуть здаватися пасажирам сеансом спа-процедур у розкішному готелі, де їм дадуть час, щоб потягнутися, випрямивши спину”.

Коли батьки Надії Хамід переконали її приєднатися до них на рейс у нікуди авіакомпанії Royal Brunei, вона вважала політ над своєю ж країною просто сміховинною ідеєю. Однак її думка повністю змінилася уже через кілька хвилин польоту, коли вона поглянула на свою домівку з іншого ракурсу. 

“Зазвичай, коли летиш на борту літака, ти взагалі не знаєш, де саме ти знаходишся. Відтак було приємно усвідомлювати, що хтось акцентує увагу на нашій країні та на Малайзії загалом. А пейзажі та справді прекрасні”, – прокоментувала 22-річна міс Хамід.

Кеті Чао, речниця тайванської авіакомпанії Starlux, зазначила, що вони працюють над тим, щоб зробити “польоти у нікуди” розкішними, даючи пасажирам змогу купувати пакети послуг на політ та проживання у готелі. 

З серпня авіакомпанія здійснила шість “польотів у нікуди”, а упродовж жовтня запланувала ще близько десятки. За словами міс Чао більшість місць розкуповують протягом 10 хвилин після їх анонсу, також додавши, що носіння маски та соціальна дистанція є обов’язковими умовами для всіх таких рейсів.

“Ми намагаємось влаштовувати різні веселі заходи під час посадки пасажирів на борт”, – розповіла міс Чао. “Також наші співробітники по-особливому прикрашають салон літака. І, звичайно, роздають дрібнички на пам’ять, що відповідають тематиці кожного польоту”.

Чому ідея рейсів в нікуди погана?

Критика цих рейсів була досить інтенсивною: екологічної спільности та мандрівники висловлювали своє занепокоєння та розчарування у соціальних мережах. Вони стверджують, що галузь, яка вже і так негативно вплинула на навколишнє середовище ще до пандемії, продовжує це робити своїми непотрібними польотами.

Важливо зазначити, що у 2018 році на світову цивільну авіацію припало 918 мільйонів тонн вуглекислого газу, що дорівнює сукупним річним викидам Німеччини та Нідерландів. Роб Джексон, науковець з питань Землі зі Стенфордського університету, підрахував, що глобальні викиди в атмосферу зменшаться на сім відсотків, якщо заборона польотів діятиме у деяких частинах світу до кінця поточного року.

Речниця авіакомпанії Qantas в електронному листі заявила, що вони придбали так званий “вуглеводний кредит”, щоб компенсувати вплив семигодинного польоту на атмосферу. А Royal Brunei Airlines заявила, що використовує Airbus A320neo, який видає менше викидів, у порівнянні з багатьма іншими літаками.

Фото обкладинки:  Sourav Mishra