Шрі-Ланка: як організувати подорож та скільки це коштує

Нещодавно Шрі-Ланка знову відкрилася для туристів, після локдауну внаслідок пандемії. Це одна з небагатьох країн Азії, що наразі відкрита для подорожей. Після довгої карантинної перерви знову можна втекти в тепло, на берег океану.

Порадами по організації відпочинку на Шрі-Ланці поділилася наша читачка Анна-Марія Сабов.

Шрі-Ланка: як організувати подорож та скільки це коштує

Нові правила в’їзду на Шрі-Ланку в зв’язку з Cоvid-19

Актуальні умови в’їзду на Шрі-Ланку рекомендуємо перевіряти та сайті tripadvisor.mfa.gov.ua

Пакетний тур чи самостійна подорож? 

Однозначної відповіді немає — залежно, з якою метою ви подорожуєте. Я обидва рази брала тур (за $750–800 на 10 ночей), бо в комплексі переліт, трансфер, готель виходять дешевше. 

Якщо все ж хочете організувати самостійно, то найдешевше білети будуть коштувати від $450 в обидва боки, але це коли пощастить урвати вигідну ціну. Зазвичай ціна квитки починається від $700. Проживання в готелях 3* на першій  береговій лінії у двомісному номері від $25 доларів – це найдешевші варіанти. Приватний трансфер з аеропорту Коломбо в поселення Хіккадува обійдеться близько $70–100. Також є Uber, на якому можна доїхати за $60.

Якщо ви вирішити взяти пакетний тур, то раджу обмежитись типом харчування BB (bed and breakfast). Але обов’язково запитайте у свого турагента, щоб уточнив в готелю, чи це формат шведського столу, чи порційні сніданки. Якщо порційні — будете дуже розчаровані, краще без них. 

Курортним на Шрі Ланці вважається південний західне узбережжя — там кращий клімат і більш спокійний океан, є рифи, які захищають пляжі від великих хвиль. 

Я двічі була в місті Хіккадува (навіть в одному і тому ж готелі, Hikkaduwa beach 3*),  бо це «тусовочне» місце — там завжди є дискотеки, магазини, банки, екскурсії і прекрасні пляжі. 

Якщо обираєте селища (наприклад, Бентота, Унаватуна, Велігама), майте на увазі, що найбільші розваги — це готельне лобі. 

Транспорт 

Якщо ви їдете на Шрі-Ланку вперше, я наполегливо рекомендую не брати авто в оренду. Дорожній рух дуже нерегульований, світлофори є тільки у великих містах. Хоча асфальтне покриття ідеальне. В авто є єдина перевага —кондиціонер. Але воно не маневрене, і це буде ускладнювати рух. 

Набагато краще по місту пересуватись на тук-туці — триколісний мотоцикл з великою «будкою» на трьох людей позаду. Його швидкість 40–50 км/годину, і головне — природне провітрювання, бо дверей там нема, але можна опустити брезентову шторку, раптом дощ чи дуже пекуче сонце. З водіями тук-тука можна і потрібно торгуватись. 

Мопед можна брати, якщо ви поїхали на острів на місяць і більше. І добре вмієте водити. А ще краще — мали досвід водіння в Індії чи на Гоа – новачкам на дорогах Шрі Ланки не місце. 

Якщо потрібно подорожувати між містами — можна спробувати автобуси  — проїзд дуже дешевий, менше одного долара за 50 км, але умови відповідні. До речі, обладнаних зупинок на Шрі немає — але їх можна знайти по спеціальній жовтій розмітці на асфальті.

Також доволі розвинений залізничний транспорт, щоб уявити, яка поїздка вас в ньому чекає — загугліть картинки індійських поїздів. Дуже багато пасажирів.

транспорт на шрі ланці

Житло

Однозначно, варто брати житло на першій береговій лінії, і щоб вікна виходили до океану (з боку вулиці дуже гамірно пізно вечорі й починаючи з п’ятої ранку). Найпопулярніший та найзручніший вид житла на Шрі-Ланці — це готелі або вілли, які здаються в оренду подобово чи помісячно. 

Пошукати варіанти житла на Шрі-Ланці можна на сервісах Booking.com, Hotelcombined.com, Airbnb.com.

На скільки днів летіти

Не менше 10 діб без урахування перельоту. До речі, є два варіанти, як добратись до острова — з пересадкою в Дубаї та прямий переліт (дорожче на $110–120). Пересадка з України до Коломбо здійснюється без багажу і з паузою в півтори години – якраз вистачить, щоб знайти потрібний гейт і пройти контроль. На зворотньому шляху потрібно буде чекати в Дубаї 4,5 години. Але там величезний duty free, швидкий wi-fi та завжди є місця, щоб навіть полежати.

Якщо хочеться за одну поїздку відвідати увесь острів — варто їхати на довше, наприклад, 14–15 діб.

Читай також: Великий гід по острову Фукуок

Що подивитися на Шрі-Ланці

що подивитися на шрі ланці цікаві місця екскурсії

Мангрова лагуна

Мангова лагуна – цікаве місце для відвідування. Приємно після 37 градусної спеки пропливати під заростями дерев. Вартість за човен на 6–8 людей — $50 доларів. Вас повезуть на «пілінг рибками» (оплачується додатково) і на місце, де добувають справжню цинамонську корицю (подивитись і спробувати «почухати» гілку коричного дерева —  безплатно, а придбати корицю вже за додаткову плату). А ще там водяться різні тварини: кілька видів птахів, хамелеони, варани, гекони та навіть невеликі крокодили, а у воді плавають медузи. Від Хіккадуви добратись на тук-тук зручно і швидко — близько 40 хвилин. 

Місто Канді та Королівський ботанічний сад

Самі ланкійці вважають Канді своїм улюбленим місто на острові — в ньому поєднується ставинна і сучасна архітектура, воно утопає в зелені і в річках.

А також в ньому є «перлина» — королівський ботанічний сад (щось на кшталт нашої Софіївки). Для любителів орхідей там буде рай — більше 150 видів! Унікальні дерева, саджанці від Петра 1го і Юрія Гагаріна, водойми, газони, алеї – можна гуляти мінімум три години. Там ще й мавпочки з бурундучками водяться, а також гекони, скорпіони, варани. В саду є помпезні бамбукові і пальмові алеї. 

Чайна фабрика і плантації Нувара Елія

Шрі-Ланка — це батьківщина чаю. Раніше острів називався Цейлон. На чайні фабрики організовують цілі тури, де вас виведуть на плантації, покажуть виробничі лінії, дають понюхати багато різних підвидів чаю і, звичайно ж, напоять. 

На самому заводі ціни доволі високі, бо все розраховано на туриста. Але там презентабельні упаковки. В місті в спеціалізованих магазинах можна знайти значно дешевший чай, але він буде фасований в спеціальні пакетики на вагу.

Вивозити зі Шрі Ланки можна до двох кілограмів чаю і його рекомендують класти в багаж, та останнього разу я успішно провезла три кілограми в ручній поклажі.

Сад спецій

Доволі комерціалізоване місце, де туристу спочатку розповідають багато цікавинок про фрукти та спеції, а потім припрошують купити масла в магазині (втридорога, звичайно). Займає ця екскурсія менше однієї години і йде в комплексі з фермою слонів, чайною фабрикою, ботсадом і крамничкою дорогоцінного каміння (ось туди точно не рекомендую – невиправдано дорого), тому сходити можна «за компанію», але спеціально їхати точно не варто.

Дощовий ліс

Rainforest — ліс, який затоплюється в сезон дощів. Там є багато струмочків з питною водою, як в Карпатах. І водоспад, але купатися в ньому заборонено. Дуже красива природа (каміння, ліани, екзотичні дерева) і можна зустріти мавпочок.

Туристи мають ходити обов’язково з гідом. З Хіккадуви їхати на тук-тук близько 1,5 години. І по дорозі можна спробувати дуріан та хлібне дерево, які складно знайти на узбережжі, адже вони ростуть в глибині острову. Вартість екскурсії – $15.

Дамбала

Це Шрі-Ланкійська святиня — місце кількох храмів, де дуже багато статуй лежачого Будди. Храм знаходиться на території джунглів, тому по дорозі до нього і біля самих будівель дуже багато мавп. Врахуйте, що на більшості території потрібно ходити без взуття і з непокритою головою. Тому раджу взяти шкарпетки. Вхід близько $20, приватна дводенна екскурсія коштує $110-150 за трансфер і проживання.

Полонарува

Полоннарува — це давнє закинуте місто, перша столиця Шрі-Ланки. Відома своїми храмами та висіченими з каменю статуями Будди. Складається з трьох частин, між якими раджу пересуватись або на орендованому велосипеді (вам його запропонують на вході), або на авто, якщо ви брали екскурсію. Якщо любите старовинні руїни — вам сподобається. 

Гори Сігірія, Підарунгала

Більш «розкручене» місце — гора Сігірія, яка має красиві ворота. Вхід $15. Але навпроти неї є гора Підарунгала — з якої й відкривається вид на Сігірію. Вхід безплатний, але добиратися дійсно складно: тільки кросівки й хороша фізична підготовка, адже доведеться пролазити між каміння і йти неіснуючою стежкою. Але вид все компенсує.

Малий Пік Адама 

Інста-локація з гірським видом. На авто вас підвезуть до підніжжя, а потім 40–60 хвилин потрібно йти вгору по не дуже облагородженій стежці. Але безкоштовно.

Дев’ятиарочний міст

Знаменитий дев’ятиарочний міст в Еллі вражає своїм видом. А ще дивує те, що до такого туристичного місця добиратися потрібно дуже незручно – немає нормальних сходів, всюди сміття.

Дев'ятиарочний міст шрі ланка як доїхати що подивитися

Галле

Форт — це єдине визначне місце у місті Галле (вхід безкоштовний). Більше там нічого робити. Але на заході сонця тут краса.

Екскурсії раджу бронювати через агентство ceylontouragent.com.

Читай також: Ціни на Мальдівах та поради як відвідати курорт бюджетно

Океан та пляжі Шрі-Ланки

Звичайно, на острів їдуть за пляжним відпочинком. Поруч з Хіккадувою є кілька дуже відомих пляжів, які можна об’їхати за половину дня чи один день. 

Після форту Галле раджу одразу поїхати на пляж Мірісса. Його вважають одним з найкрасивіших на західному узбережжі Шрі-Ланки. Там є хвилі, але помірні, хороша інфраструктура, достатньо локацій для фото.

Далі по дорозі назад до Хіккадуви можна побачити рибалок, які сидять на дерев’яних стовпця з лавочками, прямо в океані. Фото з ними коштує грошей, але можна від’їхати подалі та зустріти просто місцевих жителів, які рибалять таким же способом і зовсім не проти, щоб їх фотографували. 

Дуже спокійним пляжем з незвичною для Шрі-Ланки бірюзовою водою є пляж Когала.  Також він особливий тим, що на ньому є піщана коса, яку з двох сторін омиває океан. 

Серфінг на Хаккадувських пляжах також можливий, але оцінять його лише початківці. За високими хвилями варто їхати на західне узбережжя. 

пляжі шрі ланки куди піти що подивитися екскурсії

Їжа на острові

Місцева кухня тут не така вже і гостра, як пишуть на туристичних сайтах — головне не їсти перчик з насінням. Переважна більшість страв в хороших ресторанах — морепродукти та риба. Порція креветок з овочами або гарніром в закладі, де не на підлозі готують і можна помити руки обійдеться близько 10 доларів. І це будуть королівські креветки, штук 13–15.

Можна купувати їх зранку на ринку і приготувати самостійно — і буде вдвічі дешевше за кілограм. Порції тут такі, що можна їсти вдвох і ще й залишиться що спакувати з собою. До речі, брати take away прийнято. Ціна цілої баракуди, що подається на вибір з рисом чи картоплею фрі, овочами та салатом обійдеться в 6–7 доларів (за порцію на двох), сет з лобстером, крабом, кальмарами, креветками, устрицями і цілою дорадо — 25 доларів (і його складно з’їсти вдвох за один раз).

Раджу посмакувати стейком із молодої акули — він взагалі без кісток, тільки з хребтом.Саме м’ясо нагадує білу рибу або геть маленьке домашнє курча. А от м’язовий візерунок візуально нагадав виворітний бік шапочки гриба. М’ясо жирне, тому дуже м’яке — мабуть, тому і смачне. 

Ще один лайфхак — це поїсти прямо на рибному ринку — там за 2 долари придбані мушлі, ракушки чи краби вам загрилюють. Свіжі устриці відкриють та полиють лимоном. 

їжа морепродукти на шрі ланці ціни на відпочинок

Розваги на Шрі-Ланці

Зранку  можна поплисти на океанську рибалку. Великого тунця навряд чи вдасться вполювати, а от 30 сантиметрових рибок можна впіймати. Вдень можна потішити себе снорклінгом (плавання чи пірнання з маскою) — раджу брати маску з собою або придбати її на місці. Якщо хочете особливих вражень — беріть ласти, адже вони допоможуть безпечніше пропливати над рифами, де є течія.

В Хіккадуві пропонують також особливий вид снорклінгу — нічний. Під час нього є шанс побачити барракуду, мурену та акулу.

Крім плавання в океані ввечері є ще одне задоволення — заходи сонця. На екваторі вони особливі. Шкода, що таке  швидко закінчуються — споглядати цю красу можна всього хвилин 25–30. 

А після 22.00 розпочинається нічне життя. В Хіккадуви є «секретна дискотека», яка мігрує майже щодня від ресторану до ресторану, і в місцевих водіїв тук-тук можна дізнатись, де вона цього разу.  Раджу сходити на дискотеку  Vibration та на танцювальні вечори щовівторка у ресторан Mamas.  А якщо ви не прихильник танців —  то популярною розвагою є барбекю на пляжі. 

Читай також: Ціни в Таїланді або скільки коштує подорож до тепла

Флора і фауна

Шріланкійська фауна буде вас переслідувати всюди: маленькі гекончики бігають по території готелю, дуже багато ворон —  вони на кожній пальмі й можуть кинути  в туриста рибними недоїдками.

А ще тут багато черепах —  вони підпливають аж до берега і дозволяють себе годувати. Вночі відкладають яйця, тому я спостерігала і момент повзання маленьких черепашок по піску до океану. Окреме задоволення —  бурундучки. Вони настільки швидкі, що складно сфотографувати тваринку і щоб вийшло чітко. На руки не йдуть, але між людей не бояться бігати.

Окремо напишу про мавп, яких ви можете зустріти в Дамбалі та в центрі острова. Ніколи! Чуєте? Ніколи не торкайтесь до цих мавп! Навіть одним пальчиком, і навіть пів нігтиком. Моя подруга мала необережність пощупати хвоста, і не зрозуміло, від кого крику було більше – від неї чи від мавпи. А якби вкусила, то одразу в лікарню і 22 уколи в живіт. Цей вид дуже нахабний і може запросто видерти телефон з рук.

шрі ланка коли краще їхати розваги чим зайнятися

Фрукти

Фруктове різноманіття вражає —  папайя, манго, ананаси, драконячий фрукт, кавуни, саусеп і ще мінімум 5 видів, назви яких я ще не запам’ятала. Все це коштує безцінь —  скупитися на два дні на двох можна на 3 долари

Місцевий ринок кишить специфічними овочами та морепродуктами —  їх скуповують цілими сумками. Продавці дають багато чого куштувати —  бо для іноземців можуть бути занадто незвичайні смаки невідомих фруктів.

А ще тут полюбляють чавити соки з усього —  мені особливо полюбився фреш авокадо з морозивом.

Особливої уваги заслуговує королівський кокос. Він росте тільки в сезон лютий-квітень і відрізняється особливим коричнево-жовтим кольором і більшими розмірами. Розколупати його самостійно – завдання майже нереальне. Хіба якщо мати сокиру. Тому на пляжі ходять місцеві жителі та пропонують їх розрубувати —  то коштує близько 50 центів. І самого соку там нереально багато —  від 250 мл до 0.5 л – в залежності від розміру кокоса. Якщо після того, як вип’єш сік, гарно попросити —  його розрубають повністю і можна буде погризти біленьку кокосову м’якоть —  вона злегка солодка.

При відвідинах центру острова обов’язково раджу спробувати дуріан та хлібне дерево  Не такий вже дуріан смердючий, як про нього розказують. Трішки специфічний запах, зато смак приємний —  аж шкода, що кістка така маленька. Хлібний фрукт мені сподобався набагато менше. 

Проблема сміття на Шрі-Ланці

Після теракту, який стався у 2019 році (вибухівка у смітнику) влада дуже скоротила кількість сміттєвих баків на вулицях. Тому будівельне сміття, а інколи й органічні відходи можуть лежати вздовж дороги. Тому не полініться носити за собою пакетик, рукавички і збирати хоча б пластикові пляшки або скляну тару.

Авторка тексту: Анна-Марія Сабов, HR Director в IT сфері, авторка Telegram-каналу про HR, затята подорожувальниця.