Україна керамічна: маршрут для подорожі Полтавщиною

Українська кераміка починає свою історію ще з доби Неоліту. З того дня, коли була виліплена перша посудина, почали формуватися потужні центри керамічного виробництва: Придніпров’я, Поділля, Галичина, Полтавщина та Закарпаття. І сьогодні кожен з цих регіонів може стати місцем справжнього «керамічного паломництва» для тих, хто цікавиться гончарством, як давнім, так і сучасним.

Так, проєкт «Всі. Свої» провів експедицію, покликану віднайти аутентичне виробництво та показати, як твориться українська кераміка сьогодні. Команда вирушила до Полтавської області — столиці українського гончарства. Були часи, коли кожна третя сім’я тут працювала з глиною. І зараз саме тут живуть майстри, які дають нове життя старовинним керамічним традиціям, а також започатковують свої власні. Під час експедиції команда побачила три різні школи, вироби різної стилістики та в різних техніках. Але всі вони — однаково захоплюючі у свої магічній силі, яку дає жива глина.

Фантастичні полтавські краєвиди, ночівля в аутентичному українському домі, три містечка та три майстерні — усе це можете повторити і ви. Проєкт «Всі. Свої» поділився з нами цікавим керамічним маршрутом Полтавщиною.

Майстерня Dmytro Bilokin ceramics

Facebook: Dmytro Bilokin ceramics

Де знаходиться: місто Полтава.

Як відвідати: напишіть керамісту, щоб домовитися про візит.

Перша зупинка — Полтава. Саме тут творить Дмитро Білокінь — один із найяскравіших сучасних українських керамістів. Працює із надскладними техніками в естетиці вабі-сабі, його вироби оцінили навіть в Японії. Проте, вписати роботу майстра в рамки термінології доволі складно. «Нема такої назви, яка б могла охарактеризувати це. Мені близька глибина підходу японців. Є певні риси, притаманні мені як художнику. Це і є сучасна українська кераміка. Я беру традицію Японії не як підхід чи якийсь канон, а скоріше як світобачення», — розповідає Дмитро.

Майстерня — це старий будинок, в якому родина Дмитра жила декілька поколінь. Великий сад приховує різні вироби майстра, що не пройшли його внутрішню «цензуру» — маленькі бізони, чашки, вази. Речі, які не ідеальні або мають тріщинку, не відправляються до смітника, а продовжують жити садку — така собі мистецька реінкарнація. І в цьому, як і в роботі кераміста, є своя філософія.

Невеличка кімнатка, що слугує за майстерню, теж заставлена керамікою. Це уже роботи, які майстер вважає вдалими. В авторській кераміці — чай пуер, заварений за всіма правилами. На полицях — тарілки, чашки, чайники, піали та вази, які неможливо сплутати ні з якими іншими. Дмитро Білокінь має особливий почерк. Як сам зізнається — майстерність його не лише від художнього хисту, а ще й від невтомної багаторічної праці. «Зробити виріб з глини може кожен. У кожного, хто береться до глини з любов’ю і прагненням, щось вийде. Але на певному рівні, тому що потрібна практика. Лише постійна практика дозволить робити краще. Я в майстерні майже кожного дня, інколи майже не виходжу звідси, особливо перед якимось проектами» — говорить Дмитро.

Майстерня Dmytro Bilokin ceramics опошня
де повчитися кераміки
українська кераміка

Майстерня Pottery Park

Facebook: Pottery Park

Де знаходиться: село Бурти Полтавського району.

Як відвідати: напишіть керамістам, щоб домовитися про візит. Є можливість побути декілька днів.

Бездоріжжя, неозоре поле та нескінченні вигини полтавських пагорбів приведуть найстійкіших шанувальників кераміки до майстерні Pottery Park, що заховалася від цивілізації у селі Бурти. Тут пишна природа, розмірене життя і неймовірно красиві заходи сонця. А це, на думку відомого українського кераміста Павла Фраймана, — один з найважливіших факторів не тільки для гармонійного творчості, а й для всього життя.

Дістатися до них не зовсім просто. Необхідно заздалегідь домовлятися з місцевими водіями або їхати на своїй машині. Керамісти Павло Фрайман та Михайло Товстоус живуть у глибині полів, біля великого озера з трясовиною. Дорога погана, практично немає мобільного зв’язку. Але варто подолати цей шлях, щоб з головою зануритися у творче життя. Потрапляючи сюди — забуваєш про все і хочеш насолоджуватися, сповільнюватися і оглядати кожен куточок території. Бо скрізь знаходиш щось цікаве: вулична ванна для одного з видом на озеро. Гончарний круг з приголомшливим краєвидом. Величезна вулична піч для випалу кераміки. Будинок з натуральним інтер’єром. Скрізь розставлені керамічні роботи. Альтанка з частини справжнього корабля, в якій керамісти п’ють чай, снідають і вечеряють. Два приголомшливих кота гуляють по території.

І життя, і організація роботи в майстерні Pottery Park такі розмірені, як і природа навкруги: «Гончар прокидається, п’є водичку, їсть сир. Головна частина ранку — це вийти на вулицю та вдивлятися в далечінь. Все навкруги настільки масштабне, що воно тебе включає, задає тон. Звичайно, є плани та задачі на день. А ще усе залежить від погоди, особливо під час випалів. У нас два випали в рік — весною випалюємо те, що наліпили за зиму, а восени — те, що зробили за літо», — розказують майстри.

Стилістика робіт так само випливає з умов, у яких вони створені та життєвої філософії майстрів: «Ми не любимо приховувати те, як глина себе проявляє природньо. Наша задача в роботі — розкрити суть матеріалу. Не сховати під глазурями, а продемонструвати. За останні роки у нас сформувалося кілька напрямків, що мають власні назви: наприклад, це «діскавері» — тут іде зріз і глина ніби відривається. Проступає фактура, якої не торкалася рука людини. Це одна з наших улюблених знахідок». У майбутньому керамісти мріють перейти на виробництво лише з локальних матеріалів — максимально використовувати те, що дає природа.

українська кераміка Майстерня Pottery Park
українська кераміка Майстерня Pottery Park
українська кераміка Майстерня Pottery Park майстри
українська кераміка Майстерня Pottery Park регіони

Майстерня Олександра та Анатолія Шкурпелів

Сайт: Опішнянська кераміка

Де знаходиться: селище Опішня, Зіньківський район Полтавської області (пр. Тупий, 2).

Як відвідати: напишіть або зателефонуйте керамістам, щоб домовитися про візит.

Третя точка керамічної мандрівки — Опішня. Майже в центрі селища знаходиться майстерня родини Шкурпелів. Це класичний український двір і будинок, де живе велика сім’я не в першому поколінні. Сад біля будинку. Купа з глиною. Собака і коти. Олександр та Анатолій живуть і творять на одній території — тут же у дворі і піч для випалу, і майстерня в окремій будівлі.

У будинку в кімнаті під горищем знаходиться виставка виробів. Там зібрані всі найулюбленіші роботи за багато років – куманці, баранчики, свинки та інші їх фірмові вироби. Майстри їх не продають, а демонструють як зразки та історію їх сімейної справи. Зрозуміти основи традиційної опішнянської кераміки можна саме тут: у баранчика, наприклад, передні ноги повинні стояти рівно, а задні тільки під певним кутом. Мальований посуд також особливий: квіти та листя, ягоди та колоски, букети та віночки малюються певними техніками, важлива навіть товщина лінії. Кольори, які використовуються, — червоний, жовтий, зелений, чорний, синій. Форми також свої, вони плавні, округлі. В опішнянській кераміці немає гострих кутів. Однак, кожен авторський виріб буде унікальним. «У кожного свій почерк, свій характер, своя лінія. У баранця може навіть бути свій вираз обличчя» — говорить пан Шкурпеля.

Майстерня Олександра та Анатолія Шкурпелів
українські керамічні регіони
українська традиційна кераміка

Музей в Опішні

Сайт: Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному

Де знаходиться: селище Опішня, Зіньківський район Полтавської області (вул. Партизанська, 102).

Як відвідати: музей працює щодня, з 8 до 17 години.

Опинившись в Опішні, варто зупинитися ще і в місцевому музеї. Національний музей-заповідник українського гончарства — це цілий комплекс із сласним кінотеатром, архівом, книгозбірнею та Інститутом керамології. Вражати заклад починає ще з подвір’я. Мініатюрні глечики та монументальні барани, доріжки та альтанки, скульптури та содово-паркові композиції — тут розкинувся гончарський етнопарк, який працівники музею наповнюють роботами митців з різних куточків України, переможців різноманітних фестивалів в Опішному.

Фонд музею налічує понад 50 тисяч зразків. Це найбільша в Україні колекція традиційної кераміки, проте, виставлено не все: обійшовши навіть усі закутки, ви не побачите і двох її відсотків.

Обов’язково замовте екскурсію і послухайте про гончарний рід Пошивайлів, першу в Лівобережній Україні земську зразкову гончарну майстерню, традиції виготовлення та декорування опішнянської кераміки. А наостанок — самі зліпіть свій перший (або ні) гончарний виріб під керівництвом місцевого майстра.

опішня кераміка
опішнянська кераміка
креаміка в опішні

Опішнянський ринок кераміки

Де знаходиться: селище Опішня, Зіньківський район Полтавської області (вул. Панаса Мирного, 72).

Як відвідати: у будь-який час, ринок працює постійно.

Кінцевий пункт керамічного маршруту Полтавщиною — ринок кераміки в Опішні. Тут варто побродити між рядами, вглядаючись у величезні гори тарілок, чашок і горщиків за цінами від 20 гривень. У цьому колоритному місці можна знайти справжню опішнянську кераміку. Тут багато глиняного посуду з місцевого заводу, продаються дерев’яні лопатки, ложки і виделки. А є і унікальні авторські вироби від місцевих майстрів. Асортимент — на будь-який смак, від традиційних глечиків з квітковим орнаментом до естетських невипалених кашпо.

А якщо ви поки що не їдете на Полтавщину, але вже марите керамікою від місцевих майстрів — приходьте на Маркет кераміки від проєкту «Всі. Свої». 19–20 жовтня на Десятинній, 12 зберуться найкращі майстри з усієї України, які представлять посуд, панно, світильники, кашпо, горщики для квітів та багато іншого.

Опішнянський ринок кераміки
Опішнянський ринок кераміки
Опішнянський ринок кераміки