Вінниччина: палаци, парки та село Буша

Вінниччина — це просто знахідка для мандрівок. У Вінницькій області найбільша концентрація добре збережених маєтків і палаців в Україні. Окрім цього тут є що подивитися: затишні містечка за давньою історією, музеї, кар’єри,  аутентичні села. З приємного – на більшій частині зробили хороші дороги за програмою “Велике будівництво”. 

Маршрут по Вінниччині підготувала Льоля Філімонова – україно-, англо-, франкомовна гідеса Києвом і Україною, організаторка веселих подорожей, відома #sunmaker і “на всі руки” менеджер з в’їздного туризму.

Отже, пропоную маршрут на 3-4 дні, його можна скорочувати, продовжувати. 

Вінницькі Мальдіви — Черепашинський кар’єр

Черепашинський кар'єр вінницька область

Першу зупинку-пікнік по дорозі з Києва до Вінницької області можна зробити на Черепашинському Кар’єрі. Кажуть, колись тут було лісове озеро і водилось багато черепах і саме це дало назву селу.
Сьогоднішнє озеро туркуазного кольору утворилось на місці глиняного кар’єру.  Коли під час видобутку дійшли до підземного озера, вода піднялась і таким чином утворилась ця краса. Місцеві розповідають, що глибина сягає 90 метрів і на глибині залишилась затоплена техніка.

Температура води озера дуже комфортна для купання. Трохи далі від берега — тепліша і має насичений лазурний колір. В сезон може бути трошки більше бажаючих відпочити, але як для зупинки на пікнік, освіжитися у водичці та зробити прекрасні фото для інсти — місце ідеальне!

Важливо! Продукти та воду беріть з собою, бо навколо озера відсутня будь-яка інфраструктура.

Як дістатися:  поворот на Черепашинці знаходиться на трасі Житомир-Вінниця, 5 км від траси в районі села Загребельня. Є вказівник. Потрібно доїхати до села і звернути на ґрунтовку вправо.
Координати: 49.520080, 28.587267

Музей історії авіації та космонавтики в старовинному палаці Грохольських-Можайських в с. Вороновиця

Музей історії авіації та космонавтики в старовинному палаці Грохольських-Можайських в с. Вороновиця

Цей палац – один з тих, кому пощастило, адже у 2017 році тут провели реставрацію в межах проєкту Вінницької районної ради «Туризм – запорука динамічного соціально-економічного розвитку сільських громад», що фінансується Європейським Союзом. Палац побудовано у 18 столітті у дуже цікавій формі з елементами італійської архітектурної епохи Палладіо — палаци з легко вигнутими боковими крилами.  Частина елементів, на жаль, була зруйнована, але й сьогодні можна побачити флігелі, залишки павільйону і водонапірну вежу, стилізовану під архітектуру середньовіччя. 

Останнім власником вороновицького маєтку із польських магнатів Грохольських був Адольф Грохольський, який виїхав у Австрію. Із 1869 року маєтком управляв капітан І рангу Олександр Можайський, який здійснив навколосвітню подорож. Тут він досліджував птахів, вивчаючи умови горизонтального польоту, моделював велетенські повітряні змії. Саме проживаючи у Вороновиці, Можайський виготовив прототип найпростішого планера – величезного повітряного змія, на якому можна було літати на буксирі за возом, запряженим трійкою коней. А сам Можайський планерував позаду на своєму апараті в повітрі.

І тому не випадково, що у старовинних залах, де раніше господарі влаштовували бали і приймали почесних гостей, сьогодні розмістився музей, де представлені моделі літаків та космічних апаратів: від найперших до сучасних. 

Два в одному – побачити незвичний, як для села, музей і помилуватися крутою ліпниною, старовинними декоративними колонами, зробленими 240 років тому з очерету. А ще ззовні палац прикрашений дуже незвичною ліпниною у формі черепів биків. Кажуть, вони символізували міцність роду Грохольських.

Музей історії авіації та космонавтики в старовинному палаці Грохольських-Можайських в с. Вороновиця

В селі також є старовинний католицький цвинтар, де збереглася оригінальна брама,  красиві надгробки і частково навіть капличка.

По дорозі з Вінниці, з села Комарів вздовж дороги ростуть старовинні липи. Цікаво, що цю алею висадили ще у 18 столітті і тягнеться вона аж до Тульчина.

Музей контакти:
Voronavia.at.ua
097-278-18-56 – адміністратор музею
Відкритий щодня, крім неділі (за домовленістю теж можна)  з 09 00 до 17 00 

Поїсти: в селі, поруч з Палацом є ресторан “Можайський”. Цікаво відвідати хоча б через назву.
096-617-33-69 Адміністратор
Працює кожного дня з 11:00 до 23.00 

Як дістатися: с. Вороновиця знаходиться на трасі Вінниця-Немирів, 2 км від траси (звернути вправо в районі ресторану “Пан Мельник”).
Координати: 49.112143, 28.679460

Читайте також: Замки та палаци Вінницької області, які варто побачити

Немирів – горілчана столиця

Немирів багатий на архітектурні пам’ятки. І по суті всі вони так чи інакше пов’язані з гуральництвом і горілчаним заводом. 

1872 року граф Григорій Строганов відкрив в Немирові гуральню, а його донька княгиня Марія Щербатова продовжила справу. Вона найняла чеського архітектора Іржі Стібрала (Jiří Stibral), за проектами якого було зведено багато споруд в місті, в тому числі й нова гуральня. 

На в’їзді до міста вас зустрічають побудовані чеськими майстрами млин з гідроелектростанцією. Зроблена у «празькому стилі», вона була однією з перших електростанцій в Україні. На сьогодні перебуває у досить непоганому стані, хоч і закинута.

немирів млин з гідроелектростанцією

Лайфхак: класні фото на фоні млина можна зробити на заході сонця, коли поруч сонце сідає в річку Устя.

Крім того Стібрал звів для княгині красивий палац. Архітектура палацу досить незвична і він не схожий на більшість подільських палаців.

палац княгині щербатової немирів вінницька область як доїхати

З його будівництвом пов’язані драматичні події. Будівництво розпочинали та зупиняли кілька разів, тому що ворожка напророкувала княгині смерть по закінченню будівництва палацу. На жаль, так і сталось, коли головні роботи були уже завершені, княгиню Марію Щербатову разом з сином, дочкою і невісткою (дочкою Столипіна) у січні 1920 року розстріляв п’яний червоноармієць. Немирівчани дуже любили княгиню за її доброчинну діяльність, навіть голова Раднаркому України Христиан Чаковський дав наказ ревкому про недоторканність родини, їхнього палацу та парку. Кажуть, що місцеві жителі вчинили самосуд над вбивцями княгині та розстріляли вже їх. От такі от пристрасті відбувалися тут.

Для літньої надвечірньої прогулянки рекомендую дуже приємний дендропарк поруч з палацом, який займає площу 85 гектарів. Кажуть, в парку досі ростуть старезні “дерева любові”, які зміцнюють кохання молодих пар.

Постановою від 2007 р. Немирівській парк і палац княгині Щербатової визнано «Перлиною Вінниччини». Сьогодні на території палацу знаходиться багатопрофільний санаторій “Авангард”. Будь-хто може оглянути внутрішнє убранство. До речі, палацу пощастило — в 1956 році він був відреставрований і до честі реставраторів його архітектурні риси були збережені. 

Також у палаці розташована галерея, картини для якої виконані на замовлення санаторію. А мої подружки з Вінниці досі згадують запальні дискотеки 90-х  у палацовому парку.

А я просто в захваті від цієї невтомної жінки — Марії Щербатової. Вона – це супер кейс успішної жінки 19-го століття! 

Заснувала майстерню вишивки та килимарства, за її наказом було збудовано лікарню та лазню, жіночу гімназію, школу для бідних дітей і єпархіальну школу при монастирі. Сама княгиня була попечителькою гімназій та шкіл.

Але, найцікавіше те, що саме під керівництвом Марії гуральня досягла рекордних об’ємів виробництва на той час — понад 5 тисяч півлітрових пляшок на добу. Продукцію розвозили по всій  Російській імперії та експортували за кордон. Такого успіху вдалося досягти завдяки відмінній якості спирту, бо у той час, як на державні горілчані заводи поставлявся дешевий спирт з картопляної сировини, гуральня в Немирові першою почала робити спирт із зерна! 

Ясно, що завод націоналізували совєти, але вже з 1992р. з’являється зареєстрована торгова марка Nemiroff, в 2006 Nemiroff був визнаний горілчаним брендом №2 у світі, а на сьогодні компанія входить в топ-3 постачальників горілки в магазинах безмитної торгівлі Duty Free в світі. Я люблю дивувати іноземних гостей тим, що Nemiroff – це Україна.

А починалось все з прогресивних ідей business woman і недаремно саме 1872 рік стоїть на логотипі горілки.

Як дістатися: м. Немирів знаходиться на трасі Вінниця-Тульчин
Координати: 48.969427,28.842693

Село Печера — місто шедевру Городецького

Ми всі звикли, що Городецький — це Будинок з Химерами, Караїмська кенаса і Художній музей в Києві, а виявляється, що одне з його архітектурних див — склеп-каплиця Потоцьких — знаходиться у селі Печера на Вінниччині. 

склеп-каплиця Потоцьких в селі Печера як доїхати

А чи знали ви, що відомий архітектор Владіслав Городецький був родом з Поділля, з с. Шелудьки, Немирівського району і саме в Немирові йому встановлено пам”ятник. Виявляється, в Україні не тільки в Києві існує пам’ятник будівничому. Символічно, що розташований він біля Коледжу будівництва, економіки і дизайну.

А оскільки Городецький був родом з цих місць, він часто гостював у Потоцьких. І от у 1904 на замовлення Графа Костянтина Потоцького Городецький збудував усипальницю. Творив він разом зі своїм улюбленим майстром Еліо Соля (який брав участь і у будівництві Будинку з Химерами, і Миколаївського костелу і кажть, був знайомий з самим Гауді).

Побудована вона у формі латинського хреста в стилі модерн.

склеп-каплиця Потоцьких в селі Печера як доїхати

Городецький використовував найсучасніші матеріали: цемент для декоративного каміння, метларську плитку Харківської фірми Бергейма, скло фірми Фальконьері, створив унікальну систему опалення. В’їздна брама створює прекрасний ансамбль з усипальницею.

На жаль, могили були пограбовані в радянські часи, залишилися тільки плити. А якби цього не сталося, ми б мали унікальний феномен зберігання тіл. Кажуть, що завдяки спеціальній системі вентиляції та оцинкуванню дубових трун — тіла небіжчиків не розкладалися.

Цікаво, що після побудови Городецький не взяв оплату (а будівля коштувала чи малих грошей). Тоді господар подарував Городецькому рушницю, яку Владислав використовував під час полювання, коли приїздив до Печери.

Сьогодні каплиця використовується місцевою громадою як костел св.Андрія Боболи.

Навколо каплиці можна також оглянути багато цікавих місць: парк з 200-річнимм липами. Палац, на жаль, був зруйнований в 1920 совєтами; залишки купалень і декілька статуй; дуже вражаючий млин, виконаний на замовлення Потоцьких німецькими інженерами у 1899. Як старовинний замок він височить над Південним Бугом і виконаний так досконало, що простоїть ще 100 років.

млин потоцьких село печера як доїхати

Саме біля цього млина знімався кліп дуету степістів Flame Tap на музику Дахи Брахи.

В січні 2020 шукали орендаря для цієї гарної будівлі, щоб влаштувати тут готельно-туристичний комплекс або налагодити виробництво електричної енергії. Але поки млин без господаря.

Щорічно з 2007р. у перші вихідні серпня поруч відбувається еко-фолк-рок фестиваль “Млиноманія”. Мабуть, цьогоріч трошки відкорегують формат і час проведення.

Активний відпочинок. Саме тут можна здійснити сплав на каяках, катамаранах. Південний Буг в цьому районі має дуже мальовничі каскади. Ми якраз застали учасників сплаву від компанії x-life.com.ua. Взагалі, це ідеальне місце для інста-фоток: на фоні готичного млина чи неймовірних річкових пейзажів.

півднний буг немирів

Як дістатися:  с. Сокілець, в якому знаходиться млин і с. Печера, в якому знаходиться парк з усипальницею переходять одне в інше. Знаходяться на трасі Р36.

А ми на шляху до нашого пункту призначення 

Село Буша

село буша вінницької облесті як доїхати

Це неймовірне село! Є в ньому якась магія невловима, що хочеться залишитися ще на парочку тижнів і творити – малювати, співати, писати. Що ж таке Буша і чому туди варто їхати.

По-перше, в селі знаходиться дивовижна знахідка, якій може бути понад 5000 років. Вона була випадково відкрита в 1824 році під час земляних робіт місцевим поміщиком Остоєю Ромуальдом Овсяним. У світі не існує аналогів даного настінного рельєфу!

село буша кам'яна древня знахідка барельєф

Досі не вдається розгадати, що означають дерево без листя, півень, олень, людина навколішках і таємничий чотирикутник. Але точно це місце мало сакральне значення і в ньому відчувається енергія.

село буша кам'яна древня знахідка барельєф

На території архітектурного заповідника знаходиться башта 17го століття, яка збереглася від могутньої фортеці, збудованої відомим Гійомом де Боплан. В свій час вона не поступалася Кам’янецькій. Поруч критий павільйон розкопок трипільської культури “здорової людини”, а також козацьке кладовище з дивовижними хрестами. В селі збереглося багато подільських хат, яким більше 150 років.

село буша вінницької облесті як доїхати

Під час одного з мистецьких пленерів багато хат розписали традиційними розписами. Тут можна побачити Гайдамацький Яр з гайдамацьким “язиком Троля” і справжніми потаємними ходами. 

село буша гайдамацький яр

Але найголовніше – можна поспілкуватися з організатором всієї цієї краси – Олександром Пірняком. 

село буша Олександр Пірняк

Ще в далекому 1986-му, працюючи директором школи, він організував пленер скульпторів. І з тих пір жодного року цю подію не скасовували. Сподіваємось, що і цього року пленер відбудеться. Саме тематиці дохристиянських богів були присвячені міжнародні пленери, коли скульптори працювали над відтворенням божеств наших далеких предків. Сьогодні це найбільший у Європі музей кам’яних скульптур під відкритим небом!

село буша скульптури як доїхати

Почавши процес ще в 1996 році, Олександр добився створення Державного історико-культурного заповіднику в 2000. Він створив мистецький простір, де відбуваються пленери, майстер-класи, зустрічі. Відкрив музей стародавніх ремесел. Кожен рік на Івана Купала до капища приїжджають з усієї України послідовники дохристиянських релігій, шукаючи містики і сили. Я скептична щодо цього, але одне точно, сила в цього місця відчувається. 

село буша скульптури як доїхати

Можна сказати, Буша — одне з найкрасивіших кам’яних сіл України, дуже схожа на середземноморські хатинки. Місце, де затишно, тихо, де надихаєшся цією красою довкола. В Бушу можна бажано приїжджати на 2-3 дні. Перший день: ознайомчий, відвідування пам’яток. Другий день, творчий : майстер-класи (розписування хат, скульптура, лялька-мотанка). Третій день, релаксаційний, прогулянки Гайдамацьким Яром. Особливо красиво, каже пан Олександр, тут восени коли, спадає листя, і туман стелиться каньйоном.

село буша майстер клас з розпису хати

Проживання: в затишних будиночках з усіма вигодами. 
Віталій +38 098 062 75 41 

Харчування: смачна домашня кухня, домашнє молоко, сир, трав’яні чаї на місці домовитися з Віталієм.

Музей: вхід до музею 50 грн, екскурсія – 100 грн. Купуючи квиток, для вас відкривають всі музеї.
Час роботи заповідника:  8:00 – 17:00, перерва 12:00 – 13:00 . По суботах, неділях працює за попереднім замовленням.

Лайфхак: для працівників культури — я з бейджиком Guides Guild підійшла під цю категорію — вхід безкоштовний.

Читайте також: 10 незвичайних сіл України

Усі перераховані об’єкти можна розділити, наприклад, на дорогу “туди” і на зворотню дорогу. Відкривайте  для себе Україну! Тут ще стільки незвіданих цікавинок!

Дізнаватися більше про цікаві місця України та Києва можна підписавшись на Facebook, Instagram або Youtube Льолі.

Читайте також: Готові автомобільні маршрути Україною


Якщо ви хочете стати автором veter do it – напишіть нам на мейл editor@veterdoit.com.

Маршрути Україною

Ідеї подорожей та готові гайди