Як організувати свій перший похід Карпатами

Донедавна туристи асоціювалися в масовій свідомості з фріками в розтягнутих светрах, які п’ють портвейн і горланять біля багаття пісні про зорі. Совковий образ поступово розчиняється в історії, і туризм стає пристойним заняттям. 

Порадами як зібратися в перший похід Карпатами з нами поділився Мирослав Мельничук, організатор походів, інструктор з пішого туризму, автор телеграм каналу про походи “Карпатський волоцюга“, сумарно провів в горах понад 500 днів.

як організувати похід в карпати для новачків

Яка фізична підготовка потрібна перед походом в Карпати?

Не користуйтеся ліфтом, йдіть за продуктами не в сусідній супермаркет, а пошукайте інший, за кілька кварталів від вашого. Ходіть пішки на роботу, обирайте складний маршрут, заодно підтягнете орієнтування на місцевості. 

Місяць такого режиму і ви будете готові до будь-якого походу. Якщо ідея піти в гори з’явилася у вас спонтанно, то не треба чекати й спеціально готуватися, просто вибирайте простіший маршрут.

Фізична підготовка перед першим походам в гори карпати

Читайте також: Як пройти свій перший трекінг в Непалі, якщо ти новачок

Як вибрати маршрут для походу в Карпати?

Ідеї готових маршрутів Карпатами можна знайти в інтернеті звіти про чужі походи. Зазвичай в таких текстах багато емоцій, але якщо відділити зерно від полови, то можна знайти багато цінної інформації про місцевість, дистанцію, місце для ночівлі та наявність води.

Почитайте сайти з комерційними походами, зазвичай там досить детально описаний маршрут та рівень складності.
Для першого походу обирайте популярний маршрут низької або середньої складності. Популярні маршрути добре промарковані, на деревах і камінні вздовж маршруту намальовані позначки, завдяки яким ви будете впевнені, що не заблукали.

Маршрути по горах та реальні відгуки можна знайти серед відео на Youtube або Vimeo, це допоможе краще познайомитися з місцевістю. Перед походом можна віртуально “пройтися” по маршруту в Google Maps та подивитися всі фотографії з геотегом.

Приклади популярних маршрутів для походу в Карпатах для новачків:
Мармароси на 3 дні
Хребет Кострича на 1-2 дні
Центральні Горгани на 2 дні

Який маршрут обрати для походу в гори карпати

Скільки кілометрів туристи проходять за день в поході?

Від фізичного навантаження і подолання перешкод ми отримуємо задоволення, але не треба перетворювати похід на марафон. Вибираючи маршрут, дотримуйтесь золотої середини. Заплануйте похід так, щоб після сходження на чергову вершину залишалися сили на споглядання краєвиду, а після 8 годин ходьби було бажання посидіти з друзями біля багаття.

Десять кілометрів ходьби по місту дорівнює п’яти кілометрам гірського маршруту. Якщо ви, без особливих зусиль, можете пройти 15-20 кілометрів містом, а після цього спокійно дивитись улюблений серіал, то 10 кілометрів у горах буде оптимальною дистанцією для вас.

Для першого походу на 3 дні ставте планку не вище 35 кілометрів. В наступних походах ви можете її підняти. Навіть якщо буде занадто легко, і після того, як ви розклали табір у вас залишиться багато сил, то завжди можна сходити у “радіалку”. Радіалка – це елемент походу, де ви ходите без рюкзака, і повертаєтесь в те саме місце з якого починали маршрут. Збігати 2-3 кілометри на сусідню вершину, щоб сфотографувати захід сонця — класичний приклад “радіалки”.  

як організувати похід в гори карпати для новачків

Яке спорядження потрібно для походу в Карпати?

Все, що турист бере з собою в похід, можна поділити на дві категорії:
– Туристичне спорядження: намет, спальник, рюкзак, каремат або надувний коврик
– Особисте спорядження: одяг, взуття, посуд, косметика і т.д

Для першого походу не обов’язково купляти туристичне спорядження, краще його орендувати. На ринку багато пропозицій оренди спорядження, знайти прокат не складно, а сума оренди комплекту спорядження для одного туриста на 3 дні походу коливається в межах 40-50$.

Головне не йти на компроміси і не шукати ніяких альтернатив туристичному спорядженню. Дешевий намет з супермаркету почне текти вже через 20 хвилин доброї карпатської зливи, а рюкзак без рамки та спеціальної жорсткої спинки буде боляче і до синяків врізатися в ключиці.

Намет повинен бути двошаровим, з індексом водяного стовпа понад 3000 міліметрів, температура “комфорту” спальника не нижче +7 градусів, рюкзак з анатомічною спинкою, об’ємом 50-60 літрів, а каремат не плутати з килимком для фітнесу.

яке спорядження потрібно для походу в гори карпати

Як вибрати одяг та взуття для походу?

1. Похідне взуття 

В ідеалі для походу потрібне спеціальне трекінгове взуття, але якщо такого немає, то підходять кросівки, або спортивні черевики. Головне, щоб основне взуття мало тверду та масивну підошву, і при цьому не було сильно важким.

Ніколи не беріть в похід нове взуття!
Перед походом “обкатайте” його в місті, інакше мозолі вам гарантовані.
Врахуйте той факт, що під час навантажень стопа буде опухати, тому не беріть в гори надто тісне взуття.

2. Змінне взуття.
Крім основного трекінгового взуття, треба мати запасні кросівки.
Запасне взуття ви будете використовувати в основному в таборі. Якщо ваші ноги не бояться холоду, то в якості змінного взуття підійдуть сандалі або “крокси”.

3. Куртка-вітровка.
Тонка і легка куртка, яку не продуває вітер.
В туризмі використовують мембранні куртки, які до всього ще й захищають від дощу, але вони досить дорогі. В перший свій похід можна взяти звичайну куртку, головне, щоб вона була легка і цупка. 

4. Спортивні штани + шорти або бриджі.
Штани не тільки зберігають тепло, а передусім захищають ваші ноги від подряпин. Врахуйте це, обираючи штани для походу.

5. Фліска або теплий светр.
Краще мати обидва варіанти, один для теплоізоляції на маршруті, інший для сну. 

6. Шкарпетки (4 пари).

7. Футболка (2 шт)

8. Сонцезахисні окуляри

9. Рукавиці
Навіть влітку в Карпатах буває дуже холодно, тонкі флісові перчатки врятують вас від переохолодження.  

10. Панама + тепла шапка
Навіть влітку бувають ночі, коли доводиться спати в шапці, а вдень треба ховати голову від палючого сонця. 

11. Дощовик
Поліетиленовий дощовик, куплений на базарі, захистить вас тільки до першого сильного пориву вітру. Використовуйте спеціальні пончо, які захищають вас разом з рюкзаком. Пончо можна орендувати. 

12. Термобілизна
Принцип дії термобілизни полягає в тому, що вона не гріє, а відводить піт від вашого тіла, і шкіра залишається сухою. Якщо ви не рухаєтесь, то в термобілизні вам буде холодно.
Подбайте про окремий комплект одягу для сну, з натуральних матеріалів, наприклад бавовни.   

Читайте також: Як самостійно організувати трекінг по лікійській стежці

Який посуд потрібно взяти в похід Карпатами?

1. Чашка.
Краще мати термочашку

2. Ложка

3. Тарілка з кришкою
З кришкою зручніше, бо можна запарювати каші. Ну і в цілому герметичний посуд краще відкритого, в ньому можна зберігати їжу, або назбирати туди ягід.

4. Ніж
Головна функція ножа – різати ковбасу, хліб. Не беріть великі кухонні ножі в похід, це незручно і небезпечно. 

5. Пляшка/фляга/термос
В поході завжди потрібно мати з собою запас води не менше одного літра.

6. Казанок
Місткість казанка залежить від кількості учасників походу, і розраховується за принципом 0,5 літра на одну людину. Казанок на 3 літри є універсальним, але можна обійтися і меншим.
В ідеалі мати 2 казанки: один для їжі, інший для чаю.

19. Газовий пальник (примус) або система для приготування їжі 

Газові прилади й балони з газом більш екологічні ніж багаття, проте в першому поході можна обійтися без них. Якщо все ж таки вирішили брати газ, то потренуйтеся запалювати його ще вдома, перевірте чи все працює. 

Які засоби гігієни потрібно взяти в похід?

1. Гігієнічна помада
2. Сонцезахисний крем
3. Туалетний папір
4. Зубна щітка, паста
5. Мило
6. Рушник
7. Репелент від комарів та кліщів.

Додатково

8. Налобний ліхтарик

9. Ремкомплект для одягу та спорядження

Корисні поради тим, хто збирається у свій перший похід в Карпати

Важливо, щоб спальник і одяг для сну залишалися сухими, тому пакуйте їх в цупкі поліетиленові пакети.

В Карпатах часто буває сиро, тому заздалегідь подбайте про багаття. Щоб не залишитися без вогню, тепла і вечері, придбайте сухий спирт, або спеціальні брикети для розпалювання вогнища.

Документи, техніку і гроші можна зберігати в герметичному контейнері, який у звичайному житті люди використовують для зберігання їжі. Такий контейнер захистить ваші речі не тільки від вологи, але й від механічних пошкоджень. 

поради для новачків похід в карпати

Як організувати харчування в поході?

Готуючись до походу треба детально прописати меню і заздалегідь запастися необхідними продуктами. Не купляйте харчі в останній момент, в магазині може не бути потрібних вам продуктів, а в пошуках альтернативи ви візьмете щось зайве. 

Враховуючи тривалість майбутнього походу, порахуйте точну кількість прийомів їжі і складіть меню.
В день потрібно їсти 5 разів: сніданок, обід, вечеря і два перекуси. 

На сніданок в походах заведено готувати швидко запарювані каші: пластівці або кус-кус. Приправити їх можна джемом, згущеним молоком, сухофруктами, горіхами. Якщо ви прихильник англійського сніданку, то додавайте до каші м’ясо та кетчуп.
Головна вимога до сніданку — швидкість приготування. Зранку в поході ніколи готувати, тому в ідеалі сніданок повинен просто заливатися кип’ятком. Чай зранку обов’язковий.

Обід туриста – це сухпай. Якщо у вас є газовий пальник і достатньо часу, то можна зробити чай, але і простих бутербродів буде достатньо. Не обтяжуйте свій шлунок сировяленою ковбасою, паштетами сумнівної якості та рибними консервами. Краще робити бутерброди з сиром або салом. Не забувайте про десерт. Шоколад, печиво, цукерки, горіхи, сухофрукти. 

На вечерю в поході зазвичай готують кашу або макарони з м’ясом і суп. Якщо є час, то можна приготувати перше і друге. Важливо поповнити запас води в організмі, тому треба пити багато чаю. Замість десерту можна зварити кисіль, або гаряче желе – це допоможе відновити сили.

В перерві між сніданком та обідом, і між обідом та вечерею бажано чимось підкріпитися. Перекус має вміщатися в кишеню і бути в постійному доступі. Горіхи, сухофрукти, шоколадні цукерки, льодяники, печиво, енергетичні батончики, мармелад і т.д. 

Якщо у вас немає бажання морочитися з меню і готувати в поході, то можна купити сублімовані страви. Їх достатньо просто залити кип‘ятком. Це дуже зручно і швидко, але три дні жити на сублімованій їжі буде важко, тому комбінуйте меню і хоча б раз в день приготуйте собі нормальну страву. 

харчування в поході для новачків

Читайте також: Шлях Сантьяго, враження чотирьох пілігримів

Навігація в поході

Для орієнтування на місцевості використовуйте додаток Maps.me або OsmAnd, на своєму смартфоні. Краще зробити це прямо зараз і перед походом деякий час користуватися ним в межах міста, щоб звикнути до інтерфейсу і розуміти як карта в додатку співвідноситься з місцевістю. 

Не зайвою в поході буде звичайна паперова карта. В ній ви знайдете марковані туристичні маршрути та актуальну інформацію про кемпінги, туристичні притулки, джерела води. 

навігація в поході карпатами маршрут карти

Трансфер до початку маршрута

Їхати в Карпати власним транспортом дуже зручно, але в такому випадку ви обмежуєте себе у виборі маршруту, бо старт і фініш походу буде там, де ви залишите авто. Набагато цікавіше починати похід в одному карпатському селі, а завершувати його в іншому.

До точки старту можна доїхати на таксі, автобусом або потягом. 

Таксі дуже зручно та швидко, але дорого, тому актуальне воно тільки в тому випадку, коли у вас група щонайменше з 4 людей.
Добратися автобусом можливо, однак поїздка з обласного центру в глибину Карпат забере багато сил, і часу.

Потяг ідеальний варіант, але в Карпатах дуже мало залізничних шляхів, тому вибір обмежений. 

Плануючи маршрут старайтеся стартувати у важкодоступному регіоні Карпат, а фінішувати там, де транспортне сполучення більш розвинуте. 

Вибиратися з гір буває складніше, ніж потрапити туди, майте це на увазі. 

похід в гори карпати для новачків

Висновок

Походи в гори — це ефективний метод боротьби з рутиною, неможливо продумати наперед кожну деталь, треба завжди бути готовим до несподіванок і пригод, але в цьому і полягає весь кайф цього заняття.

Влитися в цю культуру може кожен, для цього не потрібно бути суперменом, чи людиною особливого сорту, достатньо мати голову на плечах, здоровий авантюризм та бажання відкривати нові горизонти в житті.


Маршрути Україною

Ідеї подорожей та готові гайди