Як переживають карантин в Європі: 6 історій

Країни закривають кордони через спалах пандемії Covid-19. Майже вся Європа зараз закрита на карантин, людям рекомендується не покидати власні домівки. Ми розпитали українців, що живуть в різних куточках ЄС, як проходить карантин в їх країні.

Дар’я Рубан, Прага, Чехія. Люди піклуються не лише про себе, але й про оточення

В Чехії почали чекати на коронавірус ще до появи першого випадку захворювання у країні. Тому порожні полиці в супермаркетах ми побачили трохи раніше, ніж влада ввела карантин. Окрім туалетного паперу, тут купують також напівфабрикати, пасту, мариновані овочі та Кофолу — місцевий аналог коли. А ось риба, морепродукти та гречка не цікаві нікому, крім наших співвітчизників.

Зараз Прага живе за правилами надзвичайного стану: з дому можна вийти на роботу, за продуктами та в аптеку, до лікаря в екстренній ситуації, на прогулянку з собакою або пробіжку, дотримуючись відстані між людьми у кілька метрів. Тут обожнюють собак, мої сусіди вигулюють своїх улюбленців 3-4 рази на день, але останнім часом навіть вони проводять на вулиці не довше 15 хвилин. Вітаємося один з одним помахом долоні, зник звичний small talk, сміття викидаєш тільки тоді, коли інша людина вже далеченько відійшла від смітника.

Ми живемо у чотириповерховому будинку, де кожен має невелику терасу, тому дитячі майданчики порожні: всі діти грають у себе на подвір’ї. В нашому районі людей на вулиці майже немає, багато хто поїхав за місто. У громадському транспорті не більше 10-15 пасажирів одночасно, всі с закритими обличчями. За розпорядженням влади не можна користуватися громадським транспортом без маски, і за виконанням цього правила активно стежать самі громадяни: нехтуєш безпекою інших — можуть випхати з автобуса. Також, якщо людина повернулася з країни, що входить до списку небезпечних, і не залишилася на домашній карантин строком у 14 днів, вона має заплатити штраф у 3 мільйони крон (приблизно 3,3 млн гривень).

Загалом, близькість Італії впливає на рівень свідомості громадян, адже ніхто не хоче повторення подібного сценарію. Якщо спочатку на людину, що вдягла до супермаркету жовті гумові рукавиці, дивилися з посмішкою, то тепер мало хто торкнеться візочка для продуктів без вінілових рукавичок або хоча б серветки. Проте люди піклуються не лише про себе, але й про оточення: сусідські діти вигулюють собак літніх людей, купують для них ліки та продукти. Якщо ти захворів і сидиш на карантині, доставка з супермаркету буде чекати на тебе у коробці під дверима, кур’єр подзвонить і скаже, коли її можна забрати.

Чехія зараз виглядає досить безпечною для перебування країною у порівнянні з нашими європейськими сусідами, проте ми з чоловіком все одно не ризикуємо зайвий раз. Адже у нас маленька дитина, котру неможливо буде ізолювати в разі захворювання. Ми працюємо лише вдома, син гуляє у візочку на подвір’ї, доставку продуктів замовили на 30 березня (і це пощастило, бо вільних слотів немає взагалі), тому не їмо одразу все, що є вдома 🙂 Миємо руки, дивимося Netflix та відклали активну соціальну інтеграцію до кращих часів.

Юлія Сліпенчук, Іспанія, Барселона. На кожний день іспанці склали план активностей “на балконі

Виходити з дому лише за необхідністю: магазин, аптека і якщо цього потребує форма роботи. Всі переведені на дистанційну працю; транспорт скорочений, проте працює, доставка виключно безконтактна. На скільки мені відомо, в Барселоні не було випадків штрафування за перебування на вулиці, проте, патруль має право запитати куди ви направляється та рекомендувати піти додому. Всі працівники обслуговування в захисних масках і рукавицях, деякі прилавки аптек огороджені стрічками, щоб не наближатись до працівників ближче одного метру, в деяких місцях неможливо розрахуватись готівкою.

В цілому дотримуються, вулиці міста практично порожні. Паніки не має, всі намагаються підтримувати одне одного, багато жартувати. На кожний день іспанці склали план активностей “на балконі”, котрий активно поширюють у WatsAp. Вчора це були аплодисменти всім медичним працівникам та поліції, котрі не залишають свої пости. Завтра це спільна пісня We will rock you, післязавтра Happy birthday всім в кого в березні день народження і так далі.

Я п’ятий день в ізоляції, це не так просто, як мені здавалось, сьогодні зраділа, що потрібно винести сміття. Найбільше подавляє, що масштаб осягнути важко, важко відпустити контроль і перестати читати “експертів”, котрі наразі здаються особливо недоречними. Я почуваюсь безпечно, розуміючи, що можу довіритись всім санкціями, які приймає місцева влада, вийти з кризи як можна швидше — в інтересах всього світу та всіх соціальних груп.

Анастасія, Франція, Париж. Любов до протесту і свободи у французів не відняти

Після початку активної фази епідемії в Італії всі почали говорити, що дуже скоро подібна ситуація буде у Франції. Так приблизно і сталося. Проте, перші розмови про карантин почалися лише минулого тижня. У суботу (15 березня)  його підтвердили офіційно. Спочатку обмеження звучали як наполегливі рекомендації, а коли швидко стало зрозуміло, що французи їх ігнорують, змінили цей статус на примусовий. Кожного дня додаються нові заборони, щоразу суворіші: на цей момент зачинені усі установи, крім банків, аптек, продуктових магазинів, пошти. Діє заборона виходити з дому без вагомої причини. Дозволяється поодинці вигулювати собак біля будинку, поодинці йти у супермаркет чи до лікаря, або на роботу, якщо віддалений формат неможливий. Причина фіксується у спеціальній пояснювальній, яку необхідно носити з собою разом з паспортом. Заборонено їздити в інші міста (лише з поважної причини), ходити у гості, навідуватися до сусідів. Рекомендовано триматися мінімум 1 метр один від одного, торкатися предметів у публічних місяцях у рукавицях. За недотримання умов карантину діє штраф від 38 до 130 євро.

Разом з цим, любов до протесту і свободи у французів не відняти. Навіть після введення режиму карантину на наступний день парки та вулиці були повні людей. Деякі комерсанти продовжували торгівлю. Суспільство розділилося на дві частини: тих, кому недостатньо страшно, щоб обмежувати своє життя, і тих, хто підтримує тільки кардинальні заборони. Макрон – з останніх, вчора йому урвався терпець і він твердо наголосив, що варто бути відповідальними й свідомими, а не егоїстами. Паніка у супермаркетах присутня у всіх – вже три дні величезні черги до супермаркетів і битва за туалетний папір.

Оскільки карантин лише почався, у мене складається враження, що люди ще недостатньо засиділися вдома, щоб проявляти якусь креативність, як, наприклад, роблять італійці. Молоді люди пропонують допомогу стареньким, які не можуть вийти за продуктами самостійно – такі об’яви можна знайти майже скрізь.

Спочатку було страшно: а якщо це тільки початок? Через декілька днів пристосувалися, звикли. Мабуть, вперше в історії французи більше не цілуються при зустрічі – життя важливіше за традиції. Не виходять за багетом зранку, не бігають вздовж Сени. Ми надаємо перевагу сидіти вдома, оскільки в Парижі ситуація з розповсюдженням вірусу не найкраща. Головний лікар країни заборонив звертатися у лікарню з причин, які не можуть почекати декілька тижнів. Номер швидкої допомоги настільки перезавантажений, що додзвонитися можна лише на другий день. Мобілізовані усі студенти медичних вузів, медики-ветерани, непрофільні лікарі. Візити до лікаря з ознаками Сovid-19, суворо перенесені у формат відеодзвінків. Тестування проводяться виключно тим, хто має важкі симптоми, а це значить, що важкохворих у Франції вже понад 5 тисяч. За попередніми підсумками, які озвучують у новинах, насправді хворих може бути вже понад 150 тисяч, при загальній кількості реанімацій (13 тисяч) на всю країну.

Сергій Пішковцій, Німеччина, Берлін. З’являються ініціативи підтримки локального бізнесу та музичної сцени

З минулого тижня закриті всі навчальні заклади, з цього тижня — клуби, бари, спортзали, магазини які не торгують товарами першої необхідності. Більшість кафе і ресторанів теж потроху закривається, оскільки їм дозволено впускати лише обмежену кількість відвідувачів і лише до 6 вечора, тому багато хто перейшов на онлайн доставку їжі. Транспорт працює, але від завтра його частота буде зменшена — через те, що кількість пасажирів зменшилась.

Якщо чесно, то людей досі багато на вулицях і якщо супермаркети та аптеки ще ок, то я не зовсім розумію чому багато людей сидять по кафе і терасах з пивом. Погода чудова і я думаю від спокуси важко втриматись. Але поступово всі розуміють що треба згортати соціальне життя і посидіти вдома для загального ж блага. Паніки особливої немає, але з супермаркетів зникла паста і туалетний папір, через що деякі супермаркети поставили обмеження не більше одного блоку на одну людину. Якщо макарони та дезинфікуючі засоби я ще можу зрозуміти, то 3 блоки туалетки — не дуже.

Багато людей почало друкувати оголошення з пропозиціями допомоги для старших людей, які можуть бути замкнені вдома і не мають змоги сходити в супермаркет — і взагалі, в цьому напрямку дуже багато самоорганізації й добрих новин.

Також чимало ініціатив з’являється з приводу підтримки локального бізнесу та музичної сцени, яка є вкрай важливою для Берліна і яка абсолютно зупинилась на невизначений термін. Вся індустрія втрачає гроші, а люди — роботу. Деякі клуби почали проводити онлайн-вечірки, які можна подивитись з дому, а також поставили кнопки пожертвувань для тих, хто хоче підтримати улюблене місце.

Ольга Каостра, Словаччина, Братислава. Запустили ТБ-шоу, де люди виступають в костюмах та масках – Zlatá maska

Діє заборона виходити з дому, особливо якщо повернувся з країн, де було виявлено більше заражених, у випадку порушення – штраф €1659. Порушення фіксуються: якщо приїхав з таких країн – мусиш зателефонувати лікареві, якщо не можеш працювати дистанційно, надсилають на електронну адресу підтвердження, що потребуєш сидіти примусово вдома 14 днів, якщо порушив та після на підприємстві захворів хтось на Covid-19 – 10 років позбавлення волі. Мобільні оператори мають право передавати інформацію, стосовно твоїх пересувань по місту, щоб зрозуміти чи порушив ти чи ні. Виходити максимум по два, та в аптеку чи магазин за продуктами.

У Відні штраф €3600 євро та незалежно від того чи був ти десь, чи ні.

Паніка була на початку, зараз більш менш прийшли до тями, працюємо, більший стрес від закриття кордонів з Австрією, бо дуже близько до Братислави,  хтось взагалі там працює.

Доставка алкоголю, та спеціальні пропозиції від компаній, де можна оплатити дистанційно. Днями місцевий діджей влаштував онлайн-трансляцію свого виступу, де він грає сет в порожньому залі. Здається, що трансляцію дивилися всі. Також на місцевому телеканалі запустили ТБ-шоу, на кшталт “Голосу Країни”, де люди виступають в костюмах та масках – Zlatá maska.

Треба це пережити, бо буде Ж ще найближчі 2 роки.

Ксенія Заєці, Португалія, Лісабон. Заборона обіймів й поцілунків – є найбільшим випробуванням для місцевих

По всій країні карантин — зачинені всі кафе, пляжі, повністю всі громадські місця. Продуктові маркети працюють, але на вході черга, пропускають не всіх одразу, а частинами. Продукти майже всі є, дефіциту майже не відчувається. Заборони виходити з дому нема, але наполегливо просять не виходити. Є сувора заборона відвідувати пляжі, за це штрафують.  Але все це може стати ще суворішим — в середу, 18 березня, розглядатимуть необхідність ввести надзвичайний стан. Ось тоді очікується заборона на вихід з дому та багато інших обмежень.

Я обожнюю португальців і почуваюсь тут зараз у безпеці. Так, багато хто кашляє, але паніки нема. Всі доброзичливі, намагаються підтримати один одного. Касири у супермаркетах, які тебе вже давно знають, обов‘язково скажуть щось хороше та підбадьорююче. Всі намагаються посміхатись і ледь стримуються, щоб не обійматись і не цілуватись, як робили це все своє життя. Мені здається, саме заборона давати усім бейджиньюш та абрасуш (з португальської — обійми й поцілунки) – є найбільшим випробуванням для місцевих.

Вже 3 дні о 22:00 у нас флешмоб — усі виходять на балкони та відкривають вікна щоб голосно покричати, поспівати та поаплодувати медикам, які цілодобово працюють. Це момент, який викликає в мене гордість і підіймає пласт любові до цієї країни, до цих людей. Момент підтримки та єднання.

Мені вже десь тиждень більше не весело. Мене лякає закриття кордонів і те, що наші з чоловіком родичі зараз далеко від нас. Лякає економічний колапс у світі  й те, що всі наші проєкт зараз під великим питанням. Але криза — це нові можливості. Вчимося їх бачити та використовувати. Всім бажаю здоров‘я! Бережіть тих, кому зараз найважче.