Як святкують Маланку в Белелуї
Наш репортаж з села
Івано-Франківської області
Одна з особливостей белелуйської Маланки – традиційність костюмів. Немає сучасних масок політиків чи популярних героїв, відвертого вбрання Маланок та тюнінгованих автомобілів. Вона камерніша за Маланку в Красноїльську чи Вашківцях, тут не звикли до туристів – свято влаштовують, в першу чергу, для себе та своїх односельчан. Від цього белелуйська Маланка тільки краща та цікавіша.

Наша редакція приєдналася до Маланки в Белелуї, і ми впевнено можемо сказати, що свято в цьому селі заслуговує бути в нашому особистому рейтингу найколоритніших Маланок України. Ділимося враженнями та розповідаємо, як долучитися до белелуйської Маланки.

Персонажі Маланки в Белелуї
та підготовка
маланка в белелуї персонажі
За традицією участь в Маланці беруть лише хлопці, що переодягаються в різних персонажів, в тому числі й протилежної статі. Звідси й інша назва цього свята – Перебія (від слова "перебраний", тобто перевдягнений). В святковому дійстві беруть участь типові персонажі – Маланка, Василь, дід, баба, ведмідь, чорт, жид. До них додалися більш модерні – шандер (поліцай) та лікар. Костюми ведмедів тут роблять із соломи, вага такого вбрання може сягати 20-30 кілограмів. В белелуйській Маланці є також свій особливий персонаж, який рідко зустрічається – смерть. Ще одна особливість Белелуї – тут використовують маски з тканини для чортів та смертей. Виглядає дуже круто та незвично.
маланка в белелуї персонажі чорт жид ведмідь
маланка в белелуї персонажі чорт жид ведмідь
Свято ділиться на два етапи – боранка та щедрування по хатах. В першому беруть участь старші хлопці в костюмах ведмедів, чортів, смертей та жидів. По хатах же ходять діти – в більш традиційних образах Маланки, діда, баби, шандера та лікаря.
маланка в белелуї персонажі чорт жид ведмідь
Підготовку починають за місяць: вирішують, хто яким персонажем буде, готують костюми, "заявки" на маланкування від господарів. Костюми передаються з року в рік від учасника до учасника, а деякі вважаються "щасливими", бо допомогли здобути перемогу в боранці. Здається в Белелуї немає чоловіка чи хлопця, який хоч раз не брав участі в Маланці. Принаймні, нам такі не зустрілися.
Боранка
маланка в белелуї переберія дати боранка
Процесія починається від Народного дому, що в центрі села. Туди сходяться глядачі та три групи Маланок з різних кутів – Берестова, Соківної, Великого кута. Свято відкривається короткою промовою від голови села, співами народних пісень, танцям з козою та представленнями Маланок, які супроводжуються активними скандуванням вболівальників. Далі увесь натовп разом з меланкарями прямує до футбольного поля на околиці села, де проходить традиційна боратка або борінка. На поле сходиться багато народу – від малечі до сивих дідів. На центр виходять два ведмеді, ведучи за руки ведмежат, й під наглядом суддів обмінюються рукостисканнями – змагання можна вважати відкритими.
маланка в белелуї переберія дати боранка
маланка в белелуї переберія дати боранка
маланка в белелуї переберія дати боранка
Під оплески натовпу на поле по черзі виходять чорти, жиди, смерті та ведмеді: у двобої переможе той, хто першим вкладе на землю супротивника. За всім спостерігають суддя та супроводжуючі від кожної команди – може здатися дивним, але тут існують свої правила боранки, за порушення яких точиться жвава боротьба судді, спостерігачів та натовпу. Наприклад, не можна ставити підніжку або викручувати руки – завалити суперника можна лише силою. З першим двобоєм натовп наче вибухає – з усіх боків починають скандувати за свою команд. З одного боку лунає "Великий кут! Великий кут!", з іншого волають: "Берестів! Берестів!". Чоловіки розмахують руками та коментують кожен рух: "Та куди ти його! А ну, давай!" та дуже гаряче реагують на порушення правил чи рішення судді, яке здається несправедливим.
маланка в белелуї переберія дати боранка
маланка в белелуї переберія дати боранка
Боротьба точиться не на жарт: хлопці намагаються чимдуж вхопитися за супротивника та, утримуючи власну рівновагу, очікують момент, щоб завалити суперника. Переможців натовп зустрічає радісними криками й обов'язково вшановує підкиданням на руках. Складається враження, що важливішої події, ніж боранка на Маланку, в Белелуї й немає.
маланка в белелуї переберія дати боранка
маланка в белелуї переберія дати боранка
По завершенню боранки глядачі фотографуються з перебраними на пам'ять й розходяться по домівках, адже попереду друга частина ( далеко не остання) святкування – маланкування по хатах.
Маланкування по хатах
маланка в белелуї коли проходить
Шукаючи де перекусити, ми загубили маланкарів, тож були змушені тинятися селом, виглядаючи ватагу. Несподівано на дорозі зустрічаємо пані Наташу, яка одразу запрошує нас до себе в гості – на чай. Відмовити щирій гостинності важко, але спершу нам треба знайти Маланок, тож вирушаємо далі, аж поки не чуємо спів вдалині – ми на вірному шляху. За кілька хвилин група дійсно виходить прямо на нас – з ними вже немає чортів, жидів та ведмедів, тепер це просто діти та група чоловіків, що супроводжує малечу. За традицією одружені чоловіки можуть брати участь в меланкуванні, але лише в якості учасників хору, основна роль відведена неодруженим хлопцям. Саме неодружені визначають хати, до яких треба зайти. та збирають гроші в загальний кошик – вони потім підуть на організацію танців для всього села.

Ми охоче приєднуємось до маланкарів – до спостерігачів тут не звикли, але радо нас приймають. Ходимо від хати до хати, допоки не потрапляємо в хату пані Наташі, де все ж маємо зробити перерву на гостини. За чаєм жінка поділилася спогадами про традиції Маланок. Вона пам'ятає святкування з дитинства, та навіть більше – її батько розповідав, що теж маланкував змалечку. Белелуя – одне з небагатьох місць, що не втратило традицію під натиском Совєтів, які суворо забороняли подібні традиційні святкування. Цього року від її сім'ї в боранці брали участь онуки:один з них, в образі чорта, запам'ятався тим, що кілька разів перегравав бій, бо судді не могли визначити переможця. Наостанок пані Наташа заспівала нам дуже стару пісню, що її колись.
маланка в белелуї коли проходить
Заходимо в наступний двір. Старші одружені чоловіки залишаються на вулиці та голосно співають традиційну пісню, поки малеча заходить в будинок – в них там свій обряд. Старший засіває господарям, бажає щастя та статків цьому дому, в цей час Маланка обмітає хату, ховає від господарів заздалегідь підготовлений для неї хліб. Цце рудимент традиції, коли Маланка виконувала роль недоладної господині, яка робить все не так. Господар з господинею роздають дітям цукерки та гроші – окремо кожному в руки та в гуртові, що підуть на танці. Діти зізналися нам, що за вечір кожен може так нащедрувати тисячу-півтори гривень. Непогано.
маланка в белелуї коли проходить
На цьому дійство не закінчується. Усіх маланкарів і нас за компанію, кличуть до столу. Для цього організовують закуски та випивку на вулиці або в клуні, але обов'язково в кожному домі. Це ще один традиційний елемент Маланки, який ми зустрічаємо не вперше. В селах, де зберігалася традиція маланкарів дуже поважають та "замовляють" процесію заздалегідь. Таке ставлення сформувалося ще з давнини, коли прихід Маланки в хату мав майже сакральне значення, адже це була частина обряду на плодоріддя, як у полі, так і в родині. Тож прихід маланкарів був особливою честю для господарів.
маланка в белелуї коли проходить
маланка в белелуї коли проходить
маланка в белелуї коли проходить
За вечір група обходить до півтора десятка будинків – кожна група маланкує на своєму куті села, а далі всі збираються на танці в кафе з фуршетом, який спонсорує Маланка. Багато хто з учасників Маланки працює за кордоном, але на свята завжди вдома. Старші чоловіки охоче розповідають, що колись, іще хлопчиками, й самі меланкували, а тепер супроводжують своїх дітей. Для села Маланка – це традиція єднання, загального свята, коли можна подарувати емоції та настрій один одному через веселий театралізований обряд.

Від чергової хаті ми вирішуємо повернутися в готель, а в маланкарів попереду ще танці. Прямуємо через центр села, де зустрічаємо директора будинку культури. Доки чекаємо таксі, він розповідає нам про свій творчий колектив та дерев'яну козу, якій вже понад 50 років – справжній раритет.
Поради
маланка в белелуї коли проходить
Як доїхати до Белелуї? До Белелуї зручно можна дістатися через Снятин, куди ходять прямі потяги з Києва.Саме село Белелуя дуже маленьке – готелів тут немає, тож найближчий варіант – готелі в Снятині. Зі Снятина простіше дістатися до села на таксі, з водієм краще заздалегідь домовлятися за зворотній трансфер.

Де зупинитися? Як варіант – можна зупинитися в Чернівцях або в Коломиї, де також є залізнична станція. Відстань від обох міст до Белелуї приблизно однакова – до 50 км. В селі працює кілька кафе, але все ж варто взяти їжу та термос чаю з собою.

Коли святкують Маланку в Белелуї? Маланку в Белелуї традиційно починають святкувати 13 січня. Приблизно опівдні біля Народного дому в центрі села збираються маланкарі та глядачі. Боранка триває кілька годин, після чого маланкарі йдуть щедрувати по хатах до пізнього вечора. Кульмінація свята – вечірка для всього кута "коштом Маланки" в місцевому кафе.
Фото: Марія Леоненко, Олександра Буханова