Жіночі соло-мандри: як цікаво подорожувати наодинці

Мандрувати на одинці – що в цьому цікавого? Мандрівниця та авторка блогу journeys6senses.com Ірина Савіна розповідає з власного досвіду чи безпечно подорожувати самій, чи не нудні поїздки без компанії. З чим можна зіткнутися на шляху, і чому повернувши з соло-мандрівки, через час хочеться повторити її знову. 

соло подорожі мандрівки поради лайфхаки

Чому сама?

Подорожую я доволі часто – це стосується як нових країн, так і подорожей по Україні. Частіше за все це поїздки з друзями або з чоловіком. Але хоча б один раз на рік я вирушаю у подорож сама, щоб відчути інші враження та трохи відпочити від соціальних зобов’язань. А ще так простіше знайомитися з зовсім різними людьми. Наприклад, коли я мандрую сама, частіше зупиняюсь у хостелах – тут можна зустріти будь-яких людей різного віку та національностей. Звичайно, якщо я їду в подорож з друзями, нам достатньо спілкування в своїй компанії. І тому набагато менше шансів познайомитись з кимось ще.

соло подорожі для жінок поради

Коли ви з кимось разом у мандрівці, є з ким ділитися емоціями. Але зовсім інше проживати все те саме наодинці. Здається, що навіть бачиш та помічаєш зовсім інші речі, на які не звертаєш увагу, коли хтось рядом з тобою. А ще, коли я їду кудись сама, я забуваю про свої соціальні ролі. У подорожі я не донька, не мати, не подруга чи дружина. Я – це я, і роблю те, що хочеться тільки мені, не озираючись на бажання попутників. Цікавий експірієнс та нові відчуття, які час від часу хочеться повторити.

Куди поїхати самій, щоб цікаво та небезпечно

В мене все почалося з Іспанії – п’ять років тому я пішла у свій перший Каміно де Сантьяго, паломницький маршрут, який став туристичною Меккою пішохідних туристів. Там мені сподобалось бути водночас самою та разом з іншими людьми. Сподобалось так, що кожного року я стала їздити у подібні мандрівки. Навіть захотілося прогулятися південною Португалією, де навколо не було зовсім людей. На маршруті була тільки я та океанські хвилі, вітер та пісок. Цікаво, що за п’ять років пройшовши пішки близько двох тисяч кілометрів, я жодного разу не відчула себе у небезпеці.

Так, у європейських країнах доволі безпечно мандрувати містами та поза міст. Зараз Європа зачинена і це скорочує кількість країн, де є добра інфраструктура та безпечно для самостійної жіночої подорожі. Але можна подорожувати, наприклад по Туреччині, яка відкрита для туризму. По-перше, це цікава країна з різноманітним ландшафтом та історичними пам’ятками. По-друге, турки відкриті та привітні люди. Тут навіть безпечно їздити автостопом, особливо в горах – водії зупиняють автівки й задоволенням підвозять бекпекера до потрібного місця. По-третє, Лікійський шлях, яким можна пройтися пішки, щоб побачити красу природи Туреччини без all-inclusive.

Дивись також: Шлях Сантьяго: враження чотирьох пілігримів

Ризики та як позбутися страхів

Страхи – те, що заважає жінкам мандрувати наодинці. Чи це безпечно мандрувати самій, як на це відреагує мій хлопець або батьки, як я буду спілкуватися з незнайомими людьми, що робити, якщо на мене будуть звертати зайву увагу? Всі ці та інші питання зупиняють і не дають зробити перший крок до самостійної подорожі. І для деяких жінок це дійсно реальний челендж – позбавитися від страхів та нав’язаних правил інших людей.

По-перше, щодо страхів, що вас не зрозуміють близькі люди. Мені здається, що завжди можна домовитися, адже підтримка дуже важлива і надає сили та впевненості. По-друге, не хвилюйтеся, що залишитеся в дорозі зовсім наодинці, для цього треба дуже постаратися. Є така закономірність: кількість нових знайомих у подорожі обернено пропорційна розміру вашої компанії. Тобто якщо ви одна, то чекайте на те, що швидко з’явиться купа попутників, а може вони стануть вашими друзями.

Але крім страхів, є реальні ризики, до яких краще підходити серйозно. По-перше, для того, щоб не нарватися на неприємності, не варто гуляти наодинці вечорами в неблагодійних районах та незнайомих місцях. По-друге, не варто погоджуватися пити алкоголь з незнайомим чоловіком та йти до нього у гості після двох годин знайомства. Банально? Але, як не дивно, таке трапляється дуже часто.

По-третє, хочу окремо зупинитися на автостопі – це дуже популярна тема у самостійних мандрівниць. Якщо ви вирішили таким чином заощадити на транспорті, то можу порадувати, що більшість водіїв – це абсолютно нормальні люди. Але серед них можна нарватися на неадекватну людину. Сідати чи ні в незнайоме авто – це тільки ваше рішення, але і ваша відповідальність. Тому подумайте перед тим, як обрати автостоп – може краще дочекатися громадського транспорту? В мене був позитивний досвід автостопу наодинці. Але це не означає, що я не вмикала голову, коли сідала в чуже авто.

як організувати соло подорож

Розуміння хто безпечний, а хто ні, приходить не відразу. Але не варто боятися всіх і кожного, та й розслаблятися теж не варто. Вмикайте чуйку-інтуїцію – ця штука реально працює. Ще один лайфхак: коли мене набридливо питають, чому я ходжу пішки сама, відповідаю, що трохи відстала від чоловіка. Одразу відпадають зайві питання і змінюється тема розмови. Якщо ви вчилися самозахисту – це тільки плюс в карму безпеки. Самотня мандрівниця завжди привертає увагу чоловіків. Але якщо ви відчуваєте надто сильну увагу, краще скоріше позбутися зайвих знайомств та потрапити в людне місце. Вмикайте впевненість, критично ставтеся до кожної ситуації та знайте, все буде добре – не давайте страхам себе зупинити.

Не поїду сама, тому ще не знаю іноземні мови

Ще одна з причин, чому дівчата бояться їхати закордон без попутників – це страх не зрозуміти іноземців. Відкрию до вас маленьку таємницю. Всіх мов на землі не знає ніхто, а в багатьох країнах не всі вчать англійську. Тому не так важливо знати іноземні мови, як бажання домовитися чи розуміти людей. Доречи, це уміння згодиться і вдома – іноді достатньо посмішки та стає набагато простіше розв’язувати будь-які питання. 

Коли я зрозуміла, що знати англійську – це класно, але не вирішує проблем на шляху? Вперше я це відчула, коли йшла пішки по Іспанії. Там люди в селах і містах частіше за все говорять суто іспанською. І то моя проблема як я замовлю каву у кафе, чи буду купувати їжу на ринку. В Туреччині в гірських селах виникали такі ж самі ситуації – частіше люди говорять тільки турецькою мовою. Ото було весело, коли я жестами розпитувати літню жінку про місцевий транспорт. Знала турецькою тільки слово «долмуш» та показувала на дорогу, але мене чудово зрозуміли. Поставили стілець біля брами, дали попити води та наказали чекати – скоро приїде твій долмуш. І це було так приємно: ми розмовляли різними мовами, але чудово розумілись – жінка-бекпекер та привітна туркеня, яка подарувала мені на прощання торбу помідорів. 

Дивись також: Як пройти свій перший трек в Непалі, якщо ти новачок

Що взяти у подорож

що взяти в солоподорож

Трошки прикладних порад про самостійні подорожі без помічників. Беріть з собою якомога менше речей. По-перше, вам же їх тягати, по-друге, все одно шопінгу не уникнути – захочеться купити собі щось новеньке. Перед тим, як збиратися в дорогу, розкладіть одяг на плоскій поверхні та скажіть сама собі, чи дійсно вам потрібна та чи інша річ. Таким чином можна позбутися від половини багажу, відповідаючи собі: коли й куди я взагалі одягну цю зайву сукню. 

Якщо збираєтеся у гори, вдягайтеся за принципом «капусти». Так простіше регулювати комфортну температуру: при нагоді можна вдягти або зняти кофту чи куртку. Якщо плануєте подорож з зими в літо, то краще замовити таксі з дому прямо в аеропорт, щоб не тягати потім за собою габаритний теплий одяг і взуття. Зі мною завжди стандартні речі – це двоє штанів, три майки, один лонгслів, компактний пуховий жилет, вітрівка, фліска, три комплекти білизни, шкарпетки, мікрофібровий рушник, косметика та гігієна, шльопанці для душу та кросівки чи сандалі, які я взую замість трекінгових чи міських черевиків.

Хтось вважає за краще подорожувати у штанах, для когось комфортний одяг – це сукня. Насправді це справа смаку і зручності, а також традицій, прийнятих в тій чи іншій. Наприклад, на курортах Єгипту абсолютно нормально носити європейський пляжний одяг. Але в Каїрі це буде не тільки недоречно, але в деяких районах міста навіть небезпечно.

Пам’ятайте про маленькі побутові дрібниці. Якщо плануєте жити у хостелах, вам знадобиться свій рушник – ця опція частіше не входить в ціну житла. Купіть тонкий спортивний рушник – він не займає багато місця, майже нічого не важить і швидко сохне навіть у погану погоду. Складаючи речі у рюкзак, краще їх скручувати в рулони – так вони займають менше місця і перед вдяганням їх можна не прасувати. Окрім стандартних речей зі мною завжди мій power bank – з ним батарея у телефоні протримається довше й дотягне до першої розетки. 

З чим їхати – валіза чи рюкзак

соло подорожі поради як організувати

Раджу для самостійної подорожі купити рюкзак, який можна закинути на плечі та не залежати від обставин – чи то бруківка в центрі міста, чи важкий підйом у гору. А ще з рюкзаком будуть вільні руки, що спрощує можливість зробити покупку, щось перекусити чи випити каву на ходу. Звичайно валізу простіше везти по підлогах, але по сходах її ніхто не підхопить у необхідний момент. 

Для таких подорожей в мене є рюкзак на 30 літрів, але не міський, а туристичний. Зовні він дуже компактний, але в нього може вміститися все, що потрібно для місячної мандрівки. Навіть спокійно влізає ноутбук та фотокамера, які завжди потрібні для роботи на фрілансі. Туристичний рюкзак відрізняється від міського тим, що в нього всі лямки мають регулювання. Якщо вірно розмістити речи у рюкзаку, та правильно налаштувати верхні та поясні лямки, буде легко пересуватися з вагою понад 10 кілограмів від аеропорту до готелю, пройти декілька кілометрів в пошуках свого житла. А ще я раджу купити для подорожей поясну сумочку – набагато простіше носити документи та гроші попереду та мати їх завжди під рукою.

Гроші та карти

Вирушаючи у подорож в іншу країну, краще не тримати «яйця в одному кошику». Беріть з собою готівку в різних валютах і кілька банківських карток. А ще не варто тримати гроші та картки в одному місці. Краще щось покласти в гаманець, решту до рюкзака, дрібницю розкидати по кишенях. Якщо у вас вкрадуть гаманець, ви не залишитеся повністю без грошей. 

При знятті в банкоматі готівки, уважно читайте умови – їх часто пишуть на металевій пластині, яка прикріплена до банкомата, а також на табло в умовах, за якими банк видає готівку. Перед поїздкою попередьте банк-емітент, в які країни ви збираєтеся їхати – інколи при знятті готівки за кордоном банки блокую власні карти, таким чином захищаючи їх від крадіжки. Плануючи витратити певну суму на подорож, закладайте бюджет на 30% більше. Якщо настане непередбачена ситуація, ці гроші точно знадобляться. А якщо й ні – буде приємний шанс подарувати собі щось на пам’ять про минулу мандрівку.

Дивись також: Як самостійно організувати трекінг по Лікійській стежці

Безпека та зв’язок

Навіть якщо ви вирушаєте до безпечної країни, все ж таки треба подбати про безпеку. Для цього можна зробити декілька простих речей. Пам’ятаєте фільм «127 годин»? Не робить як головний герой Арон – треба залишити рідним чи довіреній людині план майбутньої подорожі. Якщо це мандрівка містами, можна зробити список міст та готелів. Якщо це піший похід, зробіть мапу з маршрутом і вкажіть на неї де плануєте ночувати. Сподіваюсь, що все буде добре, але якщо щось станеться – ваші рідні будуть знати де вас шукати.

Важливо заздалегідь подбати про зв’язок в іншій країні. На початку подорожі я завжди користуюся роумінгом – так простіше надіслати повідомлення, знайти дорогу з аеропорту. А потім бажано купити місцеву сімку, розраховуючи на велику кількість мегабайт з додатковою можливістю зробити необхідні дзвінки. Зараз простіше користуватися месенджерами для того, щоб бути на зв’язку. Але бувають місця з поганим покриттям 4G і може знадобитися зателефонувати. 

Окремо хочу сказати про безпеку в готелях та хостелах. Здавалося б, які сюрпризи можуть очікувати мандрівницю в готелі – це один з найнадійніших варіантів для проживання. Але не варто залишати цінні речі в номері готелю або в хостелі – за них ніхто не несе відповідальність окрім вас. Частіше за все в номері є вбудований сейф – скористайтеся ним, навіть якщо послуга платна, краще не носити паспорта і цінні речі з собою. Для ночівель в хостелі можна придбати маленький замок. Не завжди шафки для особистих речей замикаються на ключ – з власним замком точно буде надійніше. А ще про всяк випадок, зробіть паперові та електронні копії документів – збережіть їх в телефоні, в електронній пошті та на файлообміннику. Якщо оригінал паспорту вкрадуть, буде з чим звертатися в поліцію. 

Відкритість світу – найважливіший інгредієнт подорожі наодинці

Так що ж саме важливе, щоб зробити перший крок і поїхати на одинці в мандрівку? Вважаю, що це відкритість та довіра до світу. Зустрічайте людей із щирою посмішкою, і вони відповідатимуть вам цім самим. Спілкуйтеся, ходіть на безплатні міські екскурсії, беріть участь в спільному приготуванні їжі в хостелах – все це відкриває новий погляд на світ, на людей з різних країн, культур і традицій. І навіть якщо у вас не все гаразд з іноземними мовами, прості питання допомагають набагато швидше наповнити словниковий запас.

А ще такі подорожі – це відмінний спосіб познайомитися з самою собою, навчитися чути потік своїх думок, можливість прислухатися до своїх бажань, відкритись миру й новим людям, побачити світ іншими очима та дізнатися, що мандрувати на самоті абсолютно не нудно.

Більше про соло подорожі та цікаві маршрути можна почитати в блозі Ірини за посиланням journeys6senses.com.

Фото авторки, якщо не вказано іншого.

Теги: